| |     latinica | english  
Насловна
11.10.2024. године - Званична посета председника Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић угостио је председникa Републике Турске Реџепа Тајипа Ердогана, који борави у званичној посети нашој земљи, и са њим разговарао о унапређењу сарадње, ситуацији на Балкану и свим важним геополитичким темама, али и проблемима са којима се суочавају појединачно и заједно и Србија и Турска.


Oпширније...
26. септембар 2024. године - Генерални конзул Александар Марјановић састао се са градоначелником Истанбула Екремом Имамоглуом

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Александар Марјановић састао се са градоначелником Истанбула Екремом Имамоглуом.


Oпширније...
24.09.2024. године – гувернер Истанбула посетио Генерални конyулат Републике Србије у Истанбулу

На позив Генералног конзула Александра Марјановића, гувернер Истанбула Давут Гул посетио је Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу.



Oпширније...
28.08.2024. године - Састанак генералног конзула са гувернером Истанбула

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Александар Марјановић састао се данас са гувернером Истанбула Давутом Гулом.


 


Oпширније...
23.11.2023. ИНФОРМАЦИЈА О УЛАСКУ ТУРСКИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ

Поред постојања безвизног режима између Републике Србије и Републике Турске, турски држављани приликом уласка у Републику Србију у обавези су да поседују:
• важећу путну исправу која важи најмање 3 месеца од дана намераваног одласка из Р. Србије;
• доказ о поседовању финансијских средстава за боравак у Србији. Довољним средствима се сматра износ од 50 евра по дану боравка, а доказ је готовина у наведеном износу, извод са банковног рачуна;
• полису здравственог осигурања за период боравка у Републици Србији на износ медицинских трошкова који не може бити мањи од 20.000 ЕУР.

Погранични органи приликом уласка у Р. Србију, такође, могу затражити на увид:
• ваучер туристичке агенције за туристичка путовања;
• повратну авио карту;
• доказ о плаћеном хотелу или потврду о приватној адреси на којој ће странац да борави, као и друге податке који се приликом преласка границе учине значајним за потврду сврхе путова



02.11.2023. године - ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ НА ИЗБОРИМА 17.12.2023. ГОДИНЕ

Председник Републике Србије Александар Вучић донео је одлуку о расписивању ванредних избора за посланике Народне скупштине, који ће бити одржани 17. децембра 2023. године.

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (до 25. новембра 2023. године у поноћ по локалном времену у Србији), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.


Oпширније...
21.09.2023. - Обраћање председника Вучића учесницима 78. заседања Генералне скупштине Уједињених нација

Обраћање председника Вучића учесницима 78. заседања Генералне скупштине Уједињених нација


Oпширније...
28.05.2023. године - Прeдсeдник Рeпубликe Србиje Aлeксaндaр Вучић чeститao je избoрну пoбeду прeдсeднику Рeпубликe Tурскe Рeџeпу Tajипу Eрдoгaну

Прeдсeдник Рeпубликe Србиje Aлeксaндaр Вучић чeститao je избoрну пoбeду прeдсeднику Рeпубликe Tурскe Рeџeпу Tajипу Eрдoгaну и пoжeлeo му успeх у oбaвљaњу oдгoвoрнe дужнoсти.


Oпширније...
4. мај 2023. године - Књига жалости у Генералном конзулату

Влада Републике Србије је поводом трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”, донела одлуку о тродневној жалости на територији читаве Републике Србије од 5. до 7. маја 2023. године.

Тим поводом, Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу отвориће Књигу жалости у коју ће грађани моћи да се упишу у следећим терминима:

Петак, 5. мај од 10.00 до 16.00 часова
Субота, 6. мај од 11.00 до 14.00 часова



20. март 2023. године - Дачић: Србија шаље 1,5 милиона евра помоћи Турској и Сирији

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас у Бриселу да је Србија определила додатну помоћ Турској и Сирији, после катастрофалних земљотреса почетком фебруара, од укупно 1,5 милиона евра, по 750.000 евра за сваку земљу.


Oпширније...
26. фебруар 2023. године - Телефонски разговор са председником Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са председником Републике Турске Реџепом Тајипом Ердоганом.


Oпширније...
01. фебруар 2023. године - Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре

Mинистарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, донела је одлуку везано за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре а који имају за циљ учење, употребу, неговање, чување српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима

www.mfa.gov.rs и www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html



01. фебруар 2023. године - Од данас почиње издавање параметара за електронску идентификацију

 Од данас, 1. фебруара 2023. године, дипломатско-конзуларна представништва Републике Србије почела су да издају параметре за електронску идентификацију.

 


Oпширније...
26. јануар 2023. године - Дачић: Турска је за поштовање раније потписаних споразума са Приштином

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да му је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, на данашњем састанку, обећао да ће Анкара наглашавати Приштини да је неопходно поштовање договора и раније потписаних споразума.


Oпширније...
26. јануар 2023. године - Министар Дачић разговарао са председником Велике народне скупштине Турске

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић састао се са председником Велике народне скупштине Републике Турске Мустафом Шентопом током данашње званичне посете Анкари.


Oпширније...
26. јануар 2023. године - Дачић: Односи Србије и Турске на историјском максимуму

Први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Анкари, након састанка са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, да су билатерални односи две земље на историјском максимуму, као и да су Србија и Турска имале трговинску размену од скоро 2,5 милијарди долара, а да је циљ да она достигне пет милијарди.


Oпширније...
26.12.2022. године - НЕРАДНИ ДАНИ

У складу са Законом о државним и другим празницима у Републици Србији, Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу неће радити 2. и 3. јануара 2023. године



13. новембар 2022. године - Телеграм саучешћа председнику Републике Турске поводом експлозије у Истанбулу

Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Републике Турске Реџепу Тајипу Ердогану, поводом експлозије у Истанбулу. У телеграму се каже:


Oпширније...
15.10.2022. године- Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Републике Турске Реџепу Тајипу Ердогану

Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Републике Турске Реџепу Тајипу Ердогану поводом несреће у којој је страдао велики број рудара. У саучешћу се каже:


Oпширније...
05.10.2022. године - Информација о попису српских држављана у иностранству

Попис становништва, домаћинстава и станова спроводи се у Републици Србији у периоду од 1. до 31. октобра 2022. године.

Обавештавамо да се попис спроводи само на територији Републике Србије, приликом чега се прикупљају подаци и о члановима домаћинстава који се у време пописа налазе у иностранству (школују се, раде или бораве у иностранству из других разлога). За та лица податке дају чланови њихових домаћинстава у Републици Србији.

Истовремено, Републички завод за статистику током трајања пописа, спроводи Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству, а које је намењено управо држављанима, који са свим члановима свог домаћинства или као самачко домаћинство, живе у иностранству. Упитник намењен држављанима који припадају наведеним категоријма, доступан је на интернет презентацији Републичког завода за статистику.

Сврха спровођења овог истраживања јесте да се добије потпуна слика о бројности, основним демографским, миграторним, образовним и другим карактеристикама држављана Републике Србије у иностранству.


 



22.09.2022. године - Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација -

Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација

„Поштовани председниче Генералне скупштине,

Уважени генерални секретаре,

Екселенције,

Даме и господо,

Изузетна ми је част да вам се обратим у име Републике Србије.

Не замерите, због ограниченог времена, данас ћу прескочити терет формалности, куртоазна обраћања, поздрављање пристутних и одсутних и говорити директно о суштини онога због чега смо се састали.

Ја сам овде по ко зна који пут. Тежина тренутка у којем се налазимо обавезује ме да са вама поделим тешке речи, али истините. Све што данас овде радимо делује, најблаже речено, импотентно и бледо. Наше речи одзвањају шупље и празно спрам стварности са којом смо суочени. А та стварност је да овде заправо нико никога и не слуша, нико не тежи стварним договорима и решавању проблема и скоро сви воде рачуна само о задовољавању својих интереса, неретко газећи у том процесу основне принципе међународног права, бацајући под ноге Повељу УН и друге документе на којима је ова организација заснована. За то није крив ни Антонио Гутереш ни било ко из УН, већ оне силе које не воде рачуна ни о чему осим о задовољењу сопствених политичких, економских и на жалост, војних циљева.


Oпширније...
22. септембар 2022. године - Србија остаје поуздан партнер у остваривању заједничких циљева УН

Председник Републике Србије Александар Вучић поручио је на 77. заседању Генералне скупштине Уједињених нација (УН) у Њујорку да актуелни глобални проблеми опомињу да принцип мирног решавања спорова нема алтернативу.


Oпширније...
07.09.2022. године - Званична посета председника Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић угостио је председникa Републике Турске Реџепа Тајипа Ердогана, који борави у званичној посети нашој земљи, и са њим разговарао о свим важним темама, о унапређењу сарадње, енергетској кризи, као и о ситуацији у Украјини.


Oпширније...
02.09.2022.године - Односи Србије и Турске на највишем нивоу у новијој историји

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић састао се данас у Београду са министром спољних послова Турске Мевлутом Чавушоглуом.

Министар Селаковић је оценио да су односи Србије и Турске на највишем нивоу у новијој историји, чему је несумњиво допринео добар лични и професионални однос двојице председника, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.


Oпширније...
14.07.2022. године - ПРЕЛАЗАК ДРЖАВНЕ ГРАНИЦЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ МАЛОЛЕТНИХ ЛИЦА

Према одредбама члана 54. став 2. Закона о граничној контроли за прелазак државне границе Републике Србије малолетних лица, страних држављана, није потребна сагласност родитеља.

Када је реч о држављанима Републике Србије, наведеним законом је утврђено да за прелазак државне границе малолетно лице, држављанин Републике Србије до навршене 16. године живота, када путује само или у пратњи другог лица које му није родитељ или законски заступник, мора поседовати оверену сагласност оба родитеља, ако заједнички врше родитељско право, или законског заступника.

У том смислу, уколико дете путује са једним од родитеља, није потребна сагласност другог родитеља, док је сагласност неопходна уколико дете путује само или у пратњи лица које му није родитељ, односно законски заступник (бабе, деде, пријатељи и сл.)



01.06.2022. године - Укинута ограничења уласка у Републику Турску

Сва ограничења уласка у Републику Турску у вези са КОВИД-19, која су до сада била на снази, укидају се 01. јуна 2022. године. Укинута је и обавеза попуњавања формулара за добијање тзв. ХЕС кода за улазак у Републику Турску, као и његово коришћење у земљи.



31.05.2022. године - Председник Вучић положио заклетву

Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.

 


Oпширније...
25.05.2022. године - Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума

Председник Републике Србије Александар Вучић боравиo je у швајцарском граду Давосу, где jе присуствоваo годишњем састанку Светског економског форума. Током дводневног боравка у Давосу, председник Вучић учествоваo je на сесији Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана, као и у дискусији на тему Успостављање мира, обнављање раста и остваривање одрживости.

 


Oпширније...
11. април 2022. године – Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону

Министар спољних послова Никола Селаковић донео је 11. априла 2022 Одлуку о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и Одлуку о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, по конкурсима који су били отворени од 23. фебруара до 9. марта ове године.

Увид у донате одлуке можете извршити на званичној интернет сајту Министарства спољних послова Републике Србије и Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону: www.mfa.gov.rs i www.dijaspora.gov.rs



08. април 2022. године - Селаковић: Односи Србије и Турске достигли највиши ниво у новијој историји

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић састао се данас са амбасадором Турске Хамијем Аксојем.


Oпширније...
04. април 2022. године - Телефонски разговор са председником Републике Турске

Председник Републике Турске Реџеп Тајип Ердоган честитао је у телефонском разговору председнику Републике Србије Александру Вучићу победу на изборима и пожелео му да и даље својим радом доприноси напретку и благостању Србије.

Председник Ердоган је овом приликом изразио наду да ће заједно са председником Вучићем наставити да подстиче јачање сарадње Србије и Турске.

Захваливши на честиткама, председник Вучић је истакао значај које добри односи са Турском имају за Србију и њен економски развој, као и за мир и стабилност у региону.

Председник Вучић је изразио наду да ће ускоро поново имати прилику да са председником Ердоганом размени идеје за јачање билатералне сарадње, као и мишљења о регионалним и глобалним питањима.

 



10. март 2022. године- Пријављивање за гласање у иностранству - ВИДЕО

https://youtu.be/BaEFpNGXsi8?list=TLGGGyroqK19EKcxMDAzMjAyMg



05. март 2022. године - Улазак у Републику Турску

Држављанима Србије за улаз у Турску потребан је један од следећих докумената:

· сертификат о вакцинацији са најмање 2 дозе вакцине (1 доза за Џонсон вакцину) с тим да је од примања друге дозе прошло 14 дана
· негативан ПЦР тест не старији од 72сата
· негативан антигенски тест не старији од 48 сати
· потврду о прележаном КОВИД не старија од 6 месеци рачунајући од 28. дана након првог позитивног теста.

Горе наведено није потребно и неће се тражити од путника који су у транзиту.

Деца испод 12 година старости су изузета од обавезе показивања сертификата о вакцинацији или негативног ПЦР/антиген теста при уласку у Републику Турску.

Укинута је и обавеза попуњавања формулара за добијање тзв. ХЕС кода за улазак у Републику Турску, као и његово коришћење у земљи.



23. фебруар 2022. године - Расписани конкурси за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.


Oпширније...
16.02.2022. - Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта

Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (до 12. марта 2022. године у поноћ), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.

Захтев за упис у бирачки списак податка да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име и презиме бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.

Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да бирач жели да гласа према месту боравишта у иностранству, на прописани начин доставља надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи, која о томе доноси решење.

По доношењу решења о одређивању бирачких места од стране надлежне изборне комисије за гласање на изборима, надлежна општинска, односно градска управа доноси решење о уписивању податка да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати, односно решење да нису испуњени услови да ће бирач на изборима гласати орема месту боравишта у иностранству.

Након доношења решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте, односно пасоша, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.”

Министарство спољних послова позива држављане Републике Србије који желе да искористе своје бирачко право у иностранству да се обрате најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије.

Листа дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије се може наћи овде.

Попуњене захтеве за гласање можете послати на е-маил: izbori.istanbul22@gmail.com



15.02.2022. године - Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију

Председник Републике Србије Александар Вучић уручио је данас, поводом Дана државности Србије, одликовања заслужним појединцима и институцијама и том приликом поручио да славећи Сретење, чинимо посвету нашим великим претходницима и шаљемо поруку да желимо слободну, јаку, и модерну Србију.


Oпширније...
7. фебруар 2022. године - Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас у Женеви потписивању Споразума о успостављању центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији, првог таквог у региону Западног Балкана.


Oпширније...
18.01.2022. године - Председник Вучић у једнодневној посети Републици Турској

Председник Републике Србије Александар Вучић борави у једнодневној посети Републици Турској, током које се састао са председником те земље Реџепом Тајипом Ердоганом и присуствовао трећој седници Високог савета за сарадњу Републике Србије и Републике Турске.


Oпширније...
11.01.2022.године - Селаковић и Чавушоглу разговарали о реализацији трећег Високог савета за сарадњу Србије и Турске

Mинистaр спољних послова Србије Никола Селаковић имао је данас телефонски разговор са министром иностраних послова Турске Мевлутом Чавушоглуом о реализацији трећег Високог савета за сарадњу, чије је заседање заказано за 18. јануар у Турској.


Oпширније...
22. децембар 2021. године - Састанак са председником Велике Народне скупштине Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас председника Велике Народне скупштине Републике Турске Мустафу Шентопа, који је пренео поздраве председника Реџепа Тајипа Ердогана и констатовао да је управо добар однос двојице шефова држава допринео да односи Србије и Турске буду на историјски највишем нивоу.


Oпширније...
04. децембар 2021. године- РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ

Поводом републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије који је расписан за 16. јануар 2022. године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:


Oпширније...
2. децембар 2021. године - Обавештење за бираче које имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на републичком референдуму

Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић потписао је Одлуку о расписивању републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије. Референдум је заказан за 16. јануар 2022. године.

Бирачи који имају боравиште у иностранству, додатне информације и обавештење о остваривању бирачког права на републичком референдуму, могу пронаћи на следећој страници:
http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestenje-za-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-republickom-referendumu/?script=lat


Oпширније...
1. децембар 2021. године - Српско предузеће на сајму Plast Eurasia Istanbul

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Ивана Пејовић и конзул Кристина Радовић обишле су штанд предузећа URBAN-TECHNICS из Ваљева, јединог излагача из Србије на сајму пластике Plast Eurasia Istanbul.


Oпширније...
30. новембар 2021. године - Градоначелник Београда Зоран Радојичић учествовао на Самиту Б40 мреже балканских градова у Истанбулу

Градоначелник Београда Зоран Радојичић учествовао је на Самиту Б40 балканских градова који је одржан 29. и 30. новембра ове године у Истанбулу.


Oпширније...
12. новембар 2021. године - Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је битна улога Унеска у заштити и очувању баштине.


Oпширније...
2. новембар 2021. године - Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову

Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову


Oпширније...
21. октобар 2021. године - Председник Вучић обишао ноћне радове на мосту преко Западне Мораве

Председник Републике Србије Александар Вучић обишао је вечерас са амбасадором САД Ентонијем Годфријем ноћне радове на изградњи моста преко Западне Мораве на делу Моравског коридора од Појата до Крушевца, чија ће укупна дужина износити 112 километара у три деонице.


Oпширније...
15. октобар 2021. године - Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања

Говор министра спољних послова Србије Николе Селаковића на седници СБУН посвећеној раду УНМИК-а:


Поштовани председниче Савета безбедности,

Уважени чланови Савета безбедности,
Поштовани специјални представниче,

Желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у спровођење мандата УНМИК. Захваљујем и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у складу са резолуцијом Савета безбедности УН 1244 у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања трајног мира, стабилности и безбедности у Покрајини.


Oпширније...
11. октобар 2021. године - Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља

Председник Републике Србије Александар Вучић учествовао је данас на Састанку на високом нивоу, посвећеном обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља, и том приликом истакао да је ово јединствена прилика да се разговара о свим питањима од заједничког интереса, као и да се граде нови мостови пријатељства и сарадње.


Oпширније...
4.октобар 2021. године - ОДЛУКА о суфинансирању пројеката за Србе у региону

Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону можете остварити на следећим линковима:

https://www.mfa.gov.rs/

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/



26. септембар 2021. године - Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом поводом, како је генерални секретар рекао, забрињавајуће ситуације на северу Kосова и Метохије.


Oпширније...
25. септембар 2021. године - Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је да је у Њујорку шефове дипломатије 28 држава упознао са економским успесима Србије, али и са ситуацијом на Kосову и Метохији, о чему је разговарао и са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, који му је рекао да можемо да рачунамо на подршку Руске Федерације када је реч о интересима Србије на KиМ.

 


Oпширније...
25. септембар 2021. године- Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић упозорила је данас на то да је Приштина озбиљно угрозила локалну и регионалну стабилност након што је послала на север Космета тешко наоружане специјалне јединице које демонстрирају бруталност према мирном српском становништву.

Брнабић је говорила на генералној дебати светских лидера, у оквиру 76. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.

 


Oпширније...
22. септембар 2021. године - Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је данас видео-поруком на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће, који је отворио председник САД Џозеф Бајден.


Oпширније...
18.09.2021. - Председник Вучић у посети Истанбулу

Председник Републике Србије Александар Вучић борави у једнодневној посети Истанбулу, где се састао са председником Републике Турске Реџепом Тајипом Ердоганом.

 


Oпширније...
15.09.2021. - Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је данас централној манифестацији посвећеној обележавању Дана српског јединства, слободе и националне заставе на Савском тргу.


Oпширније...
01. септембар 2021. године - Министар Селаковић на отварању Генералног конзулата Турске у Новом Пазару

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић присуствовао је данас, заједно са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, свечаном отварању Генералног конзулата Републике Турске у Новом Пазару.


Oпширније...
31. август 2021.године - Селаковић: Односи Србије и Турске на највишем нивоу у савременој историји

Министар спољних послова Никола Селаковић разговарао је данас са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом и оценио да је свеукупна сарадња двеју држава изузетно добра и да је на највишем нивоу у нашој савременој историји.


Oпширније...
31.08.2021. године - Односи Србије и Турске на изузетно високом нивоу

Председник Републике Србије Александар Вучић и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић  састали су се данас са министром иностраних послова Републике Турске Мевлутом Чавушоглуом и у одвојеним разговорима на тему јачања билатералних и економских односа, сагласили се да постоји велики простор за унапређење сарадње две земље, поготово у области енергетике, туризма, културе и образовања.

 


Oпширније...
14. август 2021. године - Телеграм саучешћа председнику Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Републике Турске Реџепу Тајипу Ердогану, у којем се каже:

„Дубоко сам потресен страшним сликама водене стихије која је у Турској однела на десетине живота. Србија је увек спремна да пружи пријатељску помоћ и подршку, саосећајући са породицама погинулих. Уверен сам да ће се Турска храбро суочити са последицама ове катастрофе и да ће људи из угрожених подручја брзо моћи да се врате у своје домове“, наводи се у телеграму саучешћа председника Вучића председнику Ердогану.

Извор/Фото: www.predsednik.rs



05. август 2021. године - Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“

Председник Репулике Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ и поручио да Србија памти!


Oпширније...
30. јул 2021. године- Телефонски разговор са председником Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је телефоном са председником Републике Турске Реџепом Тајипом Ердоганом и изразио саосећање поводом жртава пожара који харају турском обалом. Председник Вучић је, такође, изразио спремност да наша земља, у оквиру својих могућности, помогне у заустављању ватрене стихије, као и у отклањању њених последица.


Oпширније...
23. јул 2021. године - РАСПИСАНИ КОНКУРСИ ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА

Министарство спољних послова Републике Србије расписало је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијспоре и матичне државе и Срба у региону.


Више информација о расписаним конкурсимa за суфинансирање пројеката можете пронаћи на следећим линковима:
https://www.mfa.gov.rs
https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/


Oпширније...
22. јул 2021. године - Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер

Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.


Oпширније...
20. јул 2021. године - Србија остварила велики успех у области дигитализације

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на скупу посвећеном дигитализацији и ИТ сектору, који је одржан у Њујорку, да је, откако је постала премијерка, најпоноснија на успех Србије у области дигитализације.


Oпширније...
16. јул 2021. године - Састанак председника Вучића са министром културе и туризма Републике Tурске

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас министра културе и туризма Републике Турске Мехмета Нурија Ерсоја, са којим је разговарао о могућностима за унапређење сарадње двеју земаља у тој области.


Oпширније...
30. јун 2021. године - ДАХ ТЕАТАР НА ПОЗОРИШНОМ ФЕСТИВАЛУ У БУРСИ

Позоришни ансамбл "Дах Театар" из Београда са представом "За твоје добро" учествовао је на Међународном позоришном фестивалу балканских земаља у Бурси од 22. јуна до 1. јула. Публика је овацијама поздравила представу наше трупе која је оджана на отвореном.


Oпширније...
17. јун 2021. године - Брнабић се састала са председником Турске

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се данас у Анталији, уочи учешћа на Самиту Процеса сарадње у Југоисточној Европи, са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом.


Oпширније...
17. јун 2021. године - Састанци у Анталији били успешни за Србију

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, након пленарног састанка Процеса сарадње ЈИЕ у Анталији, да су на овом скупу једногласно усвојени Заједничка декларација, Стратешки документ за Југоисточну Европу, као и годишњи извештај Савета за регионалну сарадњу.

Брнабић је у обраћању новинарима истакла да су пленарни састанак обележиле две ствари – чињеница да је и Приштина гласала за све документе, иако је у њима Косово означено са звездицом, као и то што се председница привремених приштинских институција Вјоса Османи у једном тренутку позвала на Бриселски споразум.


Oпширније...
17. јун 2021. године - Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић изјавио данас, након састанка министара иностраних послова учесница Процеса сарадње у југоисточној Европи, да су, у години када се обележава четврт века постојања ове иницијативе, више него икад потребни добросуседски односи, заједнички наступ и обједињавање тржишта.

,,Састанак учесница ПСуЈИЕ је био и прилика да говоримо о ономе што су примери наше изузетно успешне сарадње. Србија је у периоду пандемије Ковид-19 показала шта су солидарност и добросуседски односи. Чињеница да смо донирали преко 150 хиљада доза вакцина говори колико је Србија спремна да дели са другима за опште добро'' рекао је министар Селаковић.


Oпширније...
17. јун 2021. године - Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Анталији на Састанку министара иностраних послова учесницa Процеса сарадње у југоисточној Европи.


Oпширније...
09. јун 2021. године - Амбасадор Марковић у посети новинској агенцији Анадолија

Амбасадор Републике Србије у Турској Зоран Марковић посетио је новинску агенцију Анадолија где се састао са председником Управног одбора и генералним директором Сердаром Kарагозом.


Oпширније...
09. јун 2021. године - Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.


Oпширније...
01.06.2021. године - НОВИ РЕЖИМ УЛАСКА У ТУРСКУ

Од 01.06.2021. године у склопу мера борбе против пандемије почело са применом новог режима уласка у Турску.
Особе које долазе или су се у последњих 14 дана од уласка у Турску налазиле у Авганистану, Бангладешу, Бразилу, Јужној Африци, Непалу, Пакистану и Шри Ланки мораће да, приликом уласка у Турску, покажу негативан резултат ПЦР теста из последњих 72 часа и биће им прописана мера обавезног четрнаестодневног карантина на местима која ће гувернати одредити.

Особе које долазе из Уједињеног Краљевства, Ирана, Египта и Сингапура у обавези су да поседују негативан резултат ПЦР теста из последњих 72 часа.


Oпширније...
20. мај 2021. године - Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“

У Београду је данас представљена нова услуга Министарства спољних послова „е-Конзулат”, намењена страним држављанима који аплицирају за визу и желе да дођу у Србију да раде.

Том приликом, министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић рекао је да је та услуга један од показатеља доброг развоја наше државе, која, како је истакао, постаје магнет за озбиљне стране компаније, које доводе велики број радника из других земаља да би радили у Србији.


Oпширније...
14.мај 2021. године - ИНФОРМАЦИЈА ЗА УЛАЗАК НА ТЕРИТОРИЈУ РЕПУБЛИКЕ ТУРСКЕ

На основу договора о узајамном признавању сертификата о вакцинацији против Ковида-19 од 14. маја 2021. године, грађанима Републике Србије и Републике Турске биће омогућен улазак на територију друге државе без теста и примене мере карантина уколико имају сертификат о вакцинацији издат од стране надлежних органа Републике Србије односно Републике Турске.

У оквиру тог договора, особе које због старосне доби нису вакцинисане (млађи од 18 година) могу да уђу на територију Републике Србије и Републике Турске без теста и карантина у пратњи чланова породице који имају сертификат о вакцинацији.

Република Србија и Република Турска ће, такође, узајамно признавати и сертификате о имунитету који ће се издавати од стране надлежних органа онима који су се излечили од Ковида-19.

Напомињемо да је и даље потребно у року од 72 сата пре доласка у Турску попунити онлајн формулар који се налази на страници https://register.health.gov.tr/ којим ће им се доделити такозвани ХЕС КОД. Формулар је доступан на енглеском језику.



14. мај 2021. године - Амбасадор Марковић: Турски туристи су добродошли у Србију

У интервјуу датом државној турској информативној агенцији "Анадолији", Амбасадор Србије у Анкари Зоран Марковић рекао је да је с циљем превазилажења ограничења у путовањима данас почело узајамно признавање сертификата о вакцинацији против нове варијанте корона вируса (КОВИД-19) између Турске и Србије и позвао турске туристе да дођу у његову земљу.


Oпширније...
12. мај 2021. године - Србија и Турска од 14. маја узајамно признају сертификате о вакцинацији

   

Грађани Републике Србије и Републике Турске моћи ће да путују између две земље од 14. маја, на основу договора о узајамном признавању сертификата о вакцинацији против Ковида-19, који су у телефонском разговору постигли министри спољних послова Никола Селаковић и Мевлут Чавушоглу.


Грађанима две земље ће бити омогућен улазак на територију друге државе без теста и примене мере карантина уколико имају сертификат о вакцинацији издат од стране надлежних органа Републике Србије, односно Републике Турске.

У оквиру договора, који је данас потврдила и Влада Републике Србије, особе које због старосне доби нису вакцинисане (млађи од 18 година) могу да на територију Републике Србије и Републике Турске уђу без теста и карантина у пратњи чланова породице који имају сертификат о вакцинацији.
Република Србија и Република Турска ће, такође, узајамно признавати и сертификате о имунитету који ће се издавати од стране надлежних органа онима који су се излечили од Ковида-19.

Сличан режим о путовању грађана са сертификатом о вакцинацији од 30. априла је на снази и између Србије и Мађарске, на основу договора који су постигли шефови дипломатија Никола Селаковић и Петер Сијарто.


 



29. април 2021. године - Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду

Програм за повезивање за српском дијаспором "Тачка повратка", уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије, обезбедио је посебан термин за вакцинацију српских држављана из дијаспоре.


Oпширније...
29. април 2021. године - Заштитне мере у Турској

Мере које су додате мерама одређеним у нашој Депеши број 6638 од 14.04.2021. године:


У депеши (одлука кризног штаба) се наводи да се делимичном затварању, које је ступило на снагу у складу са одлукама председничког кабинета донетим под председавањем председника Реџепа Тајипа Ердогана 26. априла 2021. године, додају нове мере и прелази на потпуно затварање. Сматра се да је потребно да се уведу доле наведене мере, које ће покривати територију целе земље, а које ће почети у 19:00 часова у четвртак, 29. априла 2021. године и трајаће до понедељка 17. маја 2021. до 05.00 часова.


Oпширније...
21. април 2021. године - Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас путем видео линка са представницима делегације Међународног монетарног фонда коју предводи шеф Мисије, Јан Кејс Мартејн. Саговорници су закључили да основни циљ Србије остаје да сачува тешко стечену репутацију фискално сигурне земље, као и да надстави са одговорном фискалном политиком како јавни дуг не би прешао ниво од 60 одсто БДП-а, чиме Србија одлучно наставља да ради на даљем расту економије.

Током разговора, председник Вучић и Јан Кејс Мартејн посебно су се осврнули на мере подстицаја и усвојена три пакета мера за помоћ привреди и грађанима, којима је очувана макроекономска стабилност и чак постигнута већа стопа запослености. Мартејн је поздравио одговорну економску политику Србије и успешно управљање кризом током пандемије.


Oпширније...
20. април 2021. године- Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас регионалног директора Светске здравствене организације за Европу др Ханса Клугеа, са којим је разговарао о сарадњи у борби против пандемије Ковид-19, као и о сарадњи на унапређењу здравствене заштите у нашој земљи и другим заједничким активностима.

Председник Вучић је захвалио др Клугеу на личном ангажовању и подршци током актуелне пандемије, посебно на техничкој помоћи и експертизи. Овом приликом упознао је званичника СЗО са резултатима имунизације у Србији и плановима како да се вакцина обезбеди свим грађанима који буду желели да је приме.


Oпширније...
19. април 2021. године - СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу Хансом Клугеом о епидемиолошкој ситуацији и току имунизације грађана у Србији.

Брнабић је исказала захвалност на сарадњи у борби против пандемије, техничкој помоћи и експертизи, истичући да је за нашу земљу веома значајна подршка ове организације.


Oпширније...
13. април 2021. године - Заштитне мере у Републици Турској

У Републици Турској је на снази двонедељно делимично затварање која се односи на територију целе земље. Одлука  ступа на снагу од среде, 14. априла 2021. године.


Том одлуком се, између осталог, предвиђа:

 


Oпширније...
13. април 2021. године - Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.

Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.

 


Oпширније...
13. април 2021. године - Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је констатовао да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње против српског народа, што се најдрастичније види у неаргументованим оптужбама за масовна силовања и геноцид.

Селаковић је, на седници Савета безбедности УН на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, истакао да су очигледни напори привремених институција на KиМ да створе наратив о масовним силовањима Албанки, те да се за ту сврху користе пропагандни методи и лажи.

 

 

 

 


Oпширније...
9. април 2021. године - ОБАВЕШТЕЊЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ У СРБИЈИ

Овим путем желимо да обавестимо све стране држављане  (без регулисаног боравка у Србији) да није могуће вакцинисање страних држављана у Републици Србији.

Република Србија је тренутно фокусирана на вакцинацију својих грађана, али као и до сада, настоји да кроз донације вакцина и у наредном периоду помогне пријатељима и комшијским земљама у борби против корона вируса.

На основу великог броја пријава, обавештавамо стране држављане који су своју заинтересованост за вакцинисање у Србији исказали путем еУправе, да без добијања позив и потврде са термином и локацијом за вакцинисање, не долазе сами на пунктове јер неће бити прихваћени.

Уколико се у наредном периоду укаже могућност за вакцинисање страних држављана (без пријављеног боравка у Србији) да ће јавност бити обавештена.

 



7. април 2021. године - Председник Вучић примио акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Турске Хамија Аксоја, којем је пожелео успех током рада у Београду.

 

Амбасадор Аксој је председнику Вучићу пренео срдачне поздраве председника Ердогана. Узвративши поздраве, председник Вучић је изразио велико задовољство због постигнутог високог нивоа билатералних односа Србије и Турске, посебно због интензивног политичког дијалога, као и појачане економске сарадње, у атмосфери међусобног уважавања и поверења, чиме две земље дају и снажну подршку стабилности целог региона. У том контексту је поздравио све израженији интерес турских компанија да улажу у српску привреду, посебно у слабије развијеним деловима наше земље.

Председник Вучић је истакао да веома уважава лични допринос председника Ердогана доласку инвеститора из Турске у Србију.

Председник Вучић је нагласио да се нада да ће околности да дозволе да ускоро буде одржана седница Високог савета за сарадњу Србије и Турске, чијем раду наша земља придаје велики значај.

Двојица саговорника су разговарали и о резултатима конкретних заједничких пројеката, при чему су по значају издвојени пројекти у области инфраструктуре.

Извор: predsednik.rs
Фото: predsednik.rs / Димитрије Гол



24.03.2021. - Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији

Председник Републике Србије Александар Вучић обратио се поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији.

„Ваша светости, поштовани председавајући Председништва Босне и Херцеговине, поштовани председници Народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, поштовани председници влада Републике Србије и Републике Српске, уважени министри обеју влада, драги гости и пријатељи, представници српског народа из Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, хвала вам што смо и вечерас сви заједно и што је српски дух несаломив и непобедив.


Oпширније...
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствововао је данас обележавању Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији. Он је рекао да је пре тачно 17 година на КиМ почињен погром, а погром превазилази све остале злочине.

Фото: Димитрије Гол

„Можда постоји време у којем смо немоћни да спречимо неправду, али никада не сме да постоји време да се против неправде побунимо, ове речи Елија Визела, некадашњег логораша, нобеловца, обавезују нас заувек да против злочина не ћутимо, ко год да га је и зашто починио“, поручио је председник Вучић и додао да смо запамтили и научили сваку лекцију у којој смо били губитници, сваку у којој смо били неми на сопствене жртве, сваку у којој смо били спремни да заборавимо.
 
„Србија данас више није слаба, нити земља губитника, не прети, али и не заборавља, спремна је на разговоре, али не и понижење. Србија, баш као и сви други има право да брине о свом народу, његовој сигурности и добробити. Право на живот је основно људско право и ми ћемо га увек бранити“, рекао је председник Вучић.

Фото: Димитрије Гол

Председник Вучић је казао да погром превазилази све остале злочине, јер је он, не само чин, већ намера, политика, предумишљај да се неки крај, нека земља, насилно очисти од припадника других нација и вере.

„Немамо права да то прећутимо“, поручио је председник Србије и истакао да имамо обавезу да будемо победници без крви и рата, најбољи у економији, здравству, спорту, образовању и свему осталом што чини развој и напредак.

„Желимо исто и другима да се баве собом и буду успешни, јер смо свесни да је злочин алатка губитника, а победницима то није потребно, они памте, али опраштају и иду даље, док се губитници врте у истом зачараном кругу. Ми Срби то више нећемо да будемо, хоћемо будућност, у којој ћемо да памтимо, али из које нећемо да се враћамо. Знамо шта се дешавало и то називамо правим именом,“ закључио је председник Вучић.

 



Република Србија у Месецу Франкофоније

Република Србија, као придружена чланица Франкофоније, заједно са целом франкофоном заједницом у свету, обележава „Месец Франкофоније“.
За све љубитеље српске културе и француског језика Министарство културе и информисања Републике Србије приредило је богат програм, а Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу вас позива да откријете разноликост и богатство српске културе на француском језику.

http://communications.rs/francophonie/



ОД 15. МАРТА ОБАВЕЗАН ХЕС КОД ЗА УЛАЗАК У ТУРСКУ

На основу одлуке Владе Републике Турске, од понедељка, 15. марта 2021. године сви страни држављани морају у року 72 часа пре доласка у Турску попунити онлајн формулар који се налази на страници https://register.health.gov.tr/ којим ће им се доделити такозвани ХЕС КОД. Формулар је доступан на енглеском језику.

ХЕС КОД је представља електронски вид праћења здравственог стања свих путника, и такође је неопходан за улазак у све тржне центре, ресторане, кафиће и друге државне установе. Попуњени формулар обавезни су да прикажу сви путници у штампаној или електронској форми на улазу у државу и при укрцавању у ваздухоплов. Све авио компаније захтеваће попуњени формулар, и путници који га не буду поседовали неће бити примљени на лет.

Мера поседовања негативног ПЦР теста урађеног у последњих 72 сата остаје на снази до даљњег.

Потврда о вакцинацији било којом вакцином неће бити прихваћена уместо негативног ПЦР теста.



Опроштајна посета амбасадора Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас у опроштајну посету амбасадора Републике Турске Танџуа Билгича и захвалио му на томе што је, током свог дипломатског ангажмана у Београду, допринео јачању политичког дијалога двеју земаља, као и свестране сарадње, посебно на пољу економије.

Двојица саговорника су се сагласили да су билатерални односи Србије и Турске данас на највишем нивоу, чиме две земље дају и снажну подршку стабилности целог региона. Председник Вучић је, с тим у вези, нагласио да га радује што је сa председником Ердоганом, захваљујући међусобном поверењу и разумевању, успоставио блиску сарадњу.

Председник Вучић je рекао да је политички дијалог последњих година био веома интензиван, а да се исто може рећи и за економску сарадњу, имајући у виду да је трговинска размена у последње четири године готово удвостручена. Председник Вучић је истакао да веома уважава лични допринос председника Ердогана доласку инвеститора из Турске у Србију.

Амбасадор Билгич је рекао да у овом тренутку на српском тржишту послује око 1.000 турских компанија и да је уверен да ће се тај број стално повећавати, захваљујући добрим тржишним условима и финансијској стабилности коју је наша земља постигла.

Двојица cаговорникa су разговарали и о резултатима конкретних заједничких пројеката, при чему су по значају издвојени пројекти у области инфраструктуре.

Председник Вучић је амбасадору Билгичу пожелео добро здравље, као и много успеха у будућем професионалном ангажовању.

Београд, 9. март 2021. године



Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије

08. март 2021. године


Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас да је борба против свих облика криминала у врху приоритета Владе Србије и неизоставан сегмент процеса придруживања ЕУ.

„То је и наша морална обавеза, како би генерацијама иза нас оставили један бољи свет“, рекао је Селаковић учествујући видео-линком на 14. Конгресу УН о спречавању криминала и кривичном правосуђу, који се одржава у Кјоту.

Министар Селаковић истакао је да је Србија као циљ поставила сузбијање високотехнолошког криминала, трговине људима, тероризма и илегалне миграције у „Другој националној процени претњи од тешког и организованог криминала“ из 2019. године.

Шеф српске дипломатије указао је да је наша земља благовремено успоставила нормативни и институционални оквир којим је уредила спречавање злоупотребе у тој области, као и да је основано Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал, посебно одељење суда и посебна полицијска јединица.

 

Србија се, како је нагласио министар, на плану борбе против корупције води постулатима Конвенције УН против транснационалног организованог криминала и Конвенције УН за борбу против корупције.

Селаковић је издвојио напоре Агенције за спречавање корупције, као независног државног органа, у заштити јавног интереса, изградњи индивидуалног и институционалног интегритета, јачању транспарентности и одговорности јавне управе.

„Снажно осуђујемо све форме тероризма, укључујући екстремизам и радикализам, и залажемо се за њихово потпуно искорењивање, спроводећи ту и релевантне резолуције и конвенције УН и Глобалне антитерористичке стратегије УН“, истакао је шеф српске дипломатије.

За ефикасну и успешну борбу против ових комплексних феномена, каже Селаковић, од пресудне важности је изградња капацитета наших друштава и држава, уз размену искустава на регионалном и глобалном нивоу.

Селаковић је захвалио јапанском амбасадору Хикихари на вештини вођења преговора на усаглашавању Кјото декларације и њеном усвајању, која је, како је истакао, важан показатељ посвећености креирању и очувању институционалног оквира за превенцију криминала као једног од главних предуслова у промоцији циљева одрживог развоја.

„Давне 1970, када је Јапан први пут био домаћин овог скупа, показали смо снажну политичку вољу да на проблем укажемо. Данас морамо ту вољу и решеност да реафирмишемо и конкретизујемо опипљивим потезима“, рекао је шеф српске дипломатије.

https: //www.youtube.com/watch?v=IFcsVSnZorw



Телефонски разговор са председником Републике Турске

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је вечерас телефоном са председником Републике Турске Реџепом Тајипом Ердоганом. Том приликом председник Вучић је свом колеги председнику Ердогану честитао 67. рођендан и пожелео му добро здравље и успех у раду.

Двојица саговорника су разменили искуства у борби против корона вируса и поново истакли да је солидарност међу земљама и народима кључна за победу над пандемијом. Они су изразили наду да ће се Србија, Турска и читав свет изборити са актуелним тешкоћама и вратити се уобичајеним друштвеним и економским токовима.

С тим у вези, председник Вучић је обавестио председника Ердогана о току вакцинације становништва у Србији, као и о томе да Србија наставља да помаже својим суседима у процесу имунизације. Председник Ердоган је рекао да Србија и тиме показује колико су јој важни мир и сарадња на Западном Балкану.

Двојица државника су констатовали да су билатерални односи Србије и Турске на највишем нивоу и да две земље тиме дају свој допринос стабилности целог региона. Разматрајући српско-турску економску сарадњу, констатовали су да у овом тренутку на српском тржишту послује око хиљаду турских компанија и изразили наду да ће се тај број увећавати. Председник Вучић је рекао да веома уважава лични допринос председника Ердогана доласку инвеститора из Турске у Србију.

Председник Вучић и председник Ердоган су разговарали о конкретним заједничким пројектима, издвојивши по значају пројекте у области инфраструктуре, какав је и аутопут између Београда и Сарајева.

Двојица званичника су размотрили и читав спектар регионалних и глобалних питања и изразили наду да ће околности ускоро дозволити да се састану и наставе свој конструктивни разговор.

Београд, 26. фебруар 2021. године



Сарадња и односи Србије и Турске на највишем нивоу

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са одлазећим амбасадором Турске у Србији Танжу Билгичем о резултатима постигнутим у досадашњој сарадњи и билатералним односима двеју држава, као и о плановима и пројектима за будући период.

Брнабић је оценила да је сарадња Србије и Турске тренутно на највишем нивоу и да умногоме доприноси не само билатералним односима и развоју економије, већ и стабилности нашег региона.

Премијерка је, сумирајући заједничке пројекте, истакла да су посебно значајни они у области инфраструктуре, издвојивиши пројекат регионалног пријатељства и просперитета – ауто-пут Београд–Сарајево–Београд.

Билгич је истакао да Турска сматра Србију великим пријатељем и најважнијом земљом у региону, која умногоме доприноси његовоj стабилности и сарадњи.

Он је навео да у овом тренутку у Србији послује приближно хиљаду турских компанија и да ће се тај број повећавати захваљујући добрим тржишним условима и финансијској стабилности коју је Србија постигла.

Осим пројеката у области саобраћајне инфраструктуре, Билгич је нагласио и значај обнове културно-историјских споменика у Србији, попут планираних радова на реконструкцији Голубачке тврђаве, као и реконструкцију Касапчића моста у Ужицу, који је, према његовој оцени, симбол српско-турског пријатељства.

Амбасадор Турске је, говорећи о тренутној епидемијској ситуацији, честитао на успешном процесу имунизације у Србији.

Истовремено, он је честитао и премијерки на свему постигнутом протеклих година, изразивши задовољство због изузетне сарадње коју је остварио са Владом Србије током свог мандата.

Председница Владе је пожелела много успеха амбасадору Билгичу у будућем професионалном ангажовању и честитала му на личним успесима током мандата у Србији.

Београд,
26. фебруар 2021. године



Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског

18. фебруар 2021. године

 

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на свом заседању 18. фебруара 2021. године у Спомен храму Светог Саве у Београду изабрао је Његово Високопреосвештенство Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија за Патријарха српског.

Одмах после избора служено је благодарење и произнесено многолетствије Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском господину Порфирију. Звона на храму Светог Саве на Врачару огласила су се неколико минута пре 16 часова означавајући да је изабран 46. Патријарх српски.

Новоизабрани Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски господин Порфирије (Перић) рођен је 22. јула 1961. године у Бечеју од оца Радивоја и мајке Радојке. На крштењу је добио име Првослав. Основну школу је завршио у Чуругу, а Змај-Јовину гимназију у Новом Саду. Замонашен је по чину мале схиме од свог духовног оца, тада јеромонаха др Иринеја (Буловића), у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.

Дипломирао је на Православном богословском факултету у Београду 1986. године, када га је блажене успомене Епископ рашко-призренски, а потоњи Патријарх српски Павле, у манастиру Свете Тројице у Мушутишту рукоположио у чин јерођакона.

На последипломским студијама у Атини борави од 1986. до 1990. године, када по благослову Епископа бачког др Иринеја долази у манастир Светих архангела у Ковиљу, где је рукоположен у свештеномонашки чин и постављен за игумана.

За њим у манастир долази мноштво младих монаха и искушеника. То су године када манастир Ковиљ постаје духовна матица многим младим људима: интелектуалцима, уметницима, популарним глумцима и рок музичарима, поготово из Новог Сада и Београда. Од тада се игуман Порфирије, посебно ангажује и на лечењу оболелих од болести зависности. У том циљу он 2005. године формира терапијску заједницу „Земља живих“, која је признатa као најуспешнији пројекaт за лечење наркоманије, а данас, под руководством владике Порфирија, има више од стотину штићеника у камповима широм Србије.

На редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве у Београду 14. маја 1999. године изабран је за Епископа јегарског, викара Епархије бачке.

На тему Могућност познања Бога код апостола Павла по тумачењу светог Јована Златоустог, докторирао је 2004. године на Богословском факултету Универзитета у Атини.

Чувеног психијатра, академика др Владету Јеротића, на Богословском факултету је наследио на катедри Пастирске психологије. Његова предавања, посећена су не само од студената матичног, него и других факултета у Београду.

Заједно са групом стручњака: психолога, лекара, криминолога, социолога, владика Порфирије оснива грађанско удружење које се бави ресоцијализацијом жртава деструктивних верских секти и култова.

Епископ Порфирије је, већ деценију, не само председник Управног одбора, него и прави spiritus movens Хуманитарног фонда „Привредник“, који обезбеђује стипендије за велики број надарених, а сиромашних ученика и студената, без обзира на верску и националну припадност.

Републичка Скупштина га је, као представника свих Цркава и верских заједница, 2005. године, изабрала за члана Савета Републичке радиодифузне агенције, а за свог председника Савет га је изабрао 2008. године. Као председник Савета Републичке радиодифузне агенције, епископ Порфирије је заступао дугорочне интересе друштва и грађана, независно од политичких утицаја.

У радиодифузном спектру Србије од тада се чују и црквене радио станице. Дао је кључни допринос покретању низа радијских и телевизијских емисијa које се баве религијским темама.

Свети Архијерејски Сабор му 2010. године, поверава дa утемељи свештеничку службу у Војсци Србије. Плодови његовог рада на том пољу, нису само одговарајући законски прописи, већ и одабир војних капелана, организација и опремање храмова у касарнама и вршење првих богослужења.

Своје стручне богословске радове Епископ Порфирије је објављивао у часописима код нас и у свету. Учествовао је у великом броју научних конференција и симпосиона широм света.

Владика Порфирије, као један од најугледнијих савремених српских духовника и интелектуалаца, има изузетно широк круг пријатеља, на само у Отаџбини, а односе личног пријатељства и блиске сарадње негује и са свештеницима и представницима других Цркава и верских заједница.

Говори грчки, енглески и немачки, и служи се руским језиком, a његов стил комуникације увек је прилагођен саговорницима.

У трон Митрополита загребачко-љубљанских устоличен је 13. јула 2014. године у Саборној цркви Преображења Господњег у Загребу. Свечану архијерејску Литургију служио је Патријарх српски Иринеј уз саслужење великог броја архијереја Српске Цркве и других сестринских Цркава, као и свештенства и монаштва, и благочестивoг народа.

Извор: СПЦ



ДАН ДРЖАВНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ - СРЕТЕЊЕ

Како бисте одслушали честитку поводом Дана државности Републике Србије кликните на линкhttps://www.youtube.com/watch?v=Jh6idN_HKsQ&ab_channel=MFAoftheRepublicofSerbia



Расписивање конкурса за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години

Министарство културе и информисања је расписало конкурс за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години који ће бити отворен од 19. јануара до 09, марта 2021. године. Све информације о детаљима конкурса и пријаве на исти можете пронаћи na https://www.kultura.gov.rs/konkurs/30/600690372a8d5



Селаковић и Гујон честитали Савиндан

Министар спољних послова Никола Селаковић и француски хуманитарац Арно Гујон честитали су дан Светог Саве, истичући да је светосавље филозофија живота и систем вредности око којег се окупља читав српски народ, као и да нам је Свети Сава оставио наук да се држава и колективна срећа не могу градити без духовности и националних вредности.

У видео снимку на Твитер профилу Министарства спољних послова, Селаковић је рекао да учење и завештање Светог Саве, светосавље, није само верски, политички или национални концепт већ филозофија живота.

Навео је да је Свети Сава, поред свега што је био, био и први велики српски дипломата заслужан не само за учвршћивање српске православне духовности већ и за политичку консолидацију средњовековне Србије у 13. веку.

Зато је Свети Сава, истиче Селаковић, остао недостижни узор свима који желе да се баве јавним послом на корист српске државе и народа.

„Био је највећи српски духовник и велики политичар, а наук који нам је оставио гласи да се држава, као и колективна срећа не могу градити без духовности и националних вредности“, рекао је Селаковић.

Истакао је да су то принципи којих и данас, после више од осам векова, треба да се придржава сваки припадник нашег народа.

„Драга браћо и сестре, драга децо, чувајте српско име, културу, традицију. Чувајте наш прелепи српски језик и ћирилицу. Срећан нам Савиндан", додао је Селаковић.

Француски хуманитарац Арно Гујон, вршилац дужности директора Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону каже да је светосавље систем вредности око којег се, као око духовне вертикале, окупља читав српски народ.

„Светог Саву прослављају Срби у матици, али и свуда широм света, свуда где је српски идентитет потребно чувати и потхрањивати“, рекао је он.

Истакао је да је важно да имамо свест о томе да је српски народ јединствен и недељив и поручио да је важно да чувамо и негујемо српски идентитет, језик и културу, посебно тамо где Срби живе далеко од своје отаџбине где због губитка физичких, а понекад и духовних веза са матицом постоји већи ризик од утапања у тамошња друштва.

„Нека дан Светог Саве, који је празник свих нас, буде и надаље оно што спаја и везује целокупно српство“, рекао је Гујон.

https://twitter.com/MFASerbia/status/1354114539248300032?s=09

https://youtu.be/_Wt14zD4nDQ

Извор: Танјуг



Селаковић примио у опроштајну посету амбасадора Турске

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић примио је данас у опроштајну посету амбасадора Турске Танжуа Билгича, којем је захвалио на активном ангажману током мандата у нашој земљи и пожелео успех у даљем раду.

Селаковић је изразио задовољство нивоом билатералних односа, међусобном сарадњом базираној на поверењу и поштовању, која је додатно потврђена током пандемије вируса корона, као и интензивним политичким дијалогом између Србије и Турске.

Шеф српске дипломатије истакао је значај одличних личних и професионалних односа председника Србије Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана који значајно доприносе развоју политичких, економских и свих других односа наше две земље.

„Радујемо се и наставку размена посета на високом и највишем нивоу“, рекао је Селаковић и истакао да стоји отворени позив турском колеги, министру иностраних послова Мевлуту Чавушоглуу, да посети Србију.

Селаковић је посебно истакао значај инфраструктурног пројекта који ће бити реализован уз финансијску помоћ Турске, а то је аутопут Београд-Сарајево-Београд, као и сарадње са Турском на изградњи енергетске инфраструктуре.

„Поздрављамо све израженији интерес Турске да улаже у српску привреду, као и реализацију низа инвестиција у слабије развијеним деловима Србије“, казао је министар наглашавајући опредељење Србије за даље унапређење економске сарадње с Турском.

Београд,
26. јануар 2021. године



Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије

Спољнополитичке позиције Србије се разумљиво прилагођавају новонасталим околностима на међународном плану, међутим наши спољнополитички приоритети су већ дуже време непромењени. Први и најважнији интерес нам је очување добросуседских односа и стабилности и мира у региону, и са тим у вези изналажење мирног и праведног решења за проблеме на Косову и Метохији, каже у интервјуу за „Политику“ министар спољних послова Србије Никола Селаковић.

Наш трајни интерес је и пуноправно чланство у Европској унији, јер то је тип друштва којем тежимо. На билатералном плану, наш циљ је учвршћивање веза са традиционалним пријатељима, са Руском Федeрацијом и НР Кином, као и градња нових партнерских односа са САД. Један од најважнијих задатака наше спољне политике је и унапређење положаја и заштита права и идентитета нашег народа у региону, као и пружање разних видова подршке Србима у дијаспори. Све су то веома важни и врло често комплементарни циљеви, истиче Никола Селаковић.

Какве односе очекујете да Србија има са новом америчком администрацијом?

Било би преурањено да у јавности спекулишемо о томе. Нова председничка администрација у Вашингтону је у овом часу заокупљена унутрашњим питањима и тако ће бити још неко време. У тиму председника Џозефа Бајдена има људи који су се бавили нашим регионом, и вероватно је да ће Балкан и Србија у једном тренутку бити у жижи америчке спољне политике. Подсетићу вас да су председник Вучић и председник Бајден не тако давно имали веома садржајне разговоре у Београду, након којих је наш председник констатовао да је имао прилику да разговара са врсним познаваоцем прилика у овом делу света и изванредно припремљеним саговорником. С обзиром на њихов лични однос, али и важност унапређења веза Србије и САД, са разлогом можемо очекивати да у догледно време буде организован и сусрет двојице председника. Сигуран сам да ће на природу и динамику односа Србије и САД утицати и чињеница да нас у Вашингтону представља амбасадор Марко Ђурић, чије је присуство инаугурацији председника Бајдена важан сигнал и, верујем, весник позитивних помака у билатералним односима наших земаља.

Какви су односи наше земље са Москвом, Бриселом и Пекингом?

Русија је наш традиционални пријатељ и то пријатељство надилази пуке политичке везе. Реч је о дубоким духовним, културним и цивилизацијским спонама и природно је што имамо обострани интерес да те везе унапређујемо, иако су оне на веома високом нивоу. Са НР Кином имамо однос који се, осим на искреном челичном пријатељству наших народа и високих политичких представника, заснива на дубоком поверењу и узајамној подршци. Србија је стратешки опредељена за пуноправно чланство у Европској унији и то је познато свим нашим пријатељима, али своја пријатељства не заборавља, већ их јача и унапређује, и према свакоме наступа искрено, не скривајући своје намере. У том смислу, не тражимо за себе никакав ексклузиван статус, већ само право да слободно и суверено доносимо одлуке о својој будућности и односима са свима који нас поштују.

Да ли Србија може да води другачију спољну политику од оне коју сада води?

Увек је могуће имати другачију политику, уосталом осврните се на спољну политику Србије пре десет, двадесет или тридесет година, сагледајте тадашње резултате и видећете колико је ненадокнадиво скупа била та политика. Мера исправности једне политике, била она спољна или унутрашња, јесу њени резултати и ефекат на живот грађана и судбину читаве државе.
Наши спољнополитички приоритети нису дефинисани у афекту, већ су плод озбиљног и дубоког сагледавања наше сложене позиције и стратешког промишљања о начинима за њено побољшање. Србија данас има и бољу међународну репутацију и кредибилитет него пре две деценије, а главни разлог је то што смо резултатима показали колико смо озбиљна и одговорна држава. Та врста кредибилитета се не постиже триковима, већ само вредним и промишљеним радом на себи. И морам да и овом приликом нагласим да је главни инспиратор таквог односа према политици, држави и њеној будућности управо председник Александар Вучић. На функцији министра спољних послова у прилици сам сваког дана да видим колико је ван граница наше земље предсесник Вучић цењен и поштован.

Када се може очекивати да буду попуњена упражњена места амбасадора и конзула Србије у свету?

То је један од главних задатака током 2021. године. Ово ће бити година освежавања, а верујем и подмлађивања српске дипломатије. Наша држава, с обзиром на своју величину, има прилично разгранату дипломатску мрежу, што јој пружа велике могућности за продубљивање политичких и економских односа са државама на свим странама света. Али потребни су нам више свежих и енергичних кадрова, људи који ће бити најдостојнији представници једне модерне и динамичне Србије. Србија такве људе има, а озбиљно подмађивање нам је потребно, како да бисмо избегли стварање великих генерацијских кадровских празнина, и поставили темеље модерне каријерне дипломатије.

Какви су Ваши односи са председником Србије Александром Вучићем?

Председник Вучић и ја смо, осим што имамо блиске и пријатељске односе, по природи посла и наших уставних надлежности, најближи сарадници у реализацији спољнополитичких циљева Србије. То ми омогућује да са њим често разговарам, и у многим приликама доста новог и важног научим. Председник Вучић је човек који својим стратешким и визионарским приступом политици инспирише људе око себе, и поносан сам на то што сам годинама имао прилику да будем део његовог најужег тима сарадника, и што сам га имао за својеврсног политичког ментора. У сваком случају, његова визија Србије као модерне, напредне и просперитетне државе, која независно и суверено одлучује о својој судбини, је и моја жеља и смисао политичког деловања. Само таква Србија може да буде поуздан ослонац сопственим грађанима, као и Србима ван наших граница, али и инспирација читавом региону.

Извор: Политика



ВУЧИЋ: СРБИЈА ПО РАСТУ ПРВА У ЕВРОПИ

Председник Србије Александар Вучић истакао је да је Србија по привредном расту прва у Европи, што ће бити формално потврђено крајем марта, а све то је било могуће захваљујући реформским мерама које су предузете од 2014. године, те брзим отварањем земље после првог таласа корона вируса.

Председник је истакао да је Србија у првом кварталу имала раст од 5,2 одсто, док је еврозона била на минус 3,2 одсто, у другом кварталу Србија је имала минус од 6,3 одсто, док је еврозона имала минус од 14,7 одсто, а у трећем кварталу, када је еврозона имала минус од 4,3 одсто, Србија је имала само минус 1,4 одсто. Вучић је навео да је Црна Гора, на пример, имала у трећем кварталу чак минус 26 одсто.

Такође, председник је нагласио да су у нашој земљи грађене и обновљене болнице, те да су две болнице изграђене за само четири месеца.

Рекао је да се држава борила да набави респираторе, маске, рукавице, скафандере, лекове, све што је било потребно и указао је да се ради на 10 општих болница широм Србије, додајући да су све то биле велике ствари које су могуће само на основу успеха реформи из 2014, доношењем Закона о раду, који је донео одличне резултате и мерама фискалне консолидације.

„Ово су резултати које Србија никада није имала. Kада је Србија била прва у Европи по стопи раста? Добићемо 31. марта резултате да се потврди да је Србија број један у Европи. То све је било могуће захваљујући људима који су веровали у тешке промене“, рекао је Вучић.

Према његовим речима, ове године ће се у Србији чак шест аутопутева радити у исто време, а с тим у вези, напоменуо је да је Бугарска најавила да ће до краја године завршити аутопут од наше границе до Софије, након чега ће моћи аутопутем да се иде до Истанбула, што је јако важно како би саобраћај ишао преко наше земље.

Вучић је нагласио да је у 2020, тзв. години короне, наша земља имала нето прилив директних страних инвестиција од 2,9 милијарди евра нето, а бруто три милијарде, што значи да су многе стране компаније попут Тојо тајерса, Бојсена, ЗТФ-а, Бросеа и у години кризе улагале у Србији.

Председник је рекао да Србија има највеће просечне плате у региону, од 511 или 512 евра, као и да ће већ у фебруару, због јануарског повећања, тај просек бити 535 или 536 евра, као и да је само у Београду у последњих седам година просечна плата скочила за 180 евра или за 40 одсто.

Kаже да смо пре били четврти по платама у региону, док смо данас и званично први, као и да ће разлика у односу на друге земље све брже да се повећава, а истиче да у Србији запосленост расте, као и да нам се стопа јавног дуга најмање увећала у односу на готово све европске земље. То илуструје подацима да је у Италији јавни дуг скочио на 156 одсто, у Немачкој 87 одсто, Француској 114 одсто, у Хрватској на 88 одсто, а у Србији је 57 одсто.

Председник Србије најавио је да ће до Сретења, 15. фебруара, бити донет додатни пакет помоћи привреди, а како је објаснио, то ће бити нова инјекција за компаније, привреду, предузетнике, мала, средња и велика предузећа, што је, како је рекао, 1.052.000 људи који су обухваћени тим системом.

Вучић је прецизирао да ће то највероватније бити помоћ у виду исплате два или три пута по пола минималца, биће и секторске помоћи за туризам, за хотелијере, туристичке агенције, водиче, за аутобуске превознике, са још пола минималца.

Председник је додао да ће настојати да се продуже и гарантне шеме, које су се одлично показале, са 1,5 милијарди, а овог пута би преко тог система, могло да буде обезбеђено још два пута по 500 милиона.

Вучић је рекао да се за седам дана очекују први договори са ДФЦ-ом вредни 300 до 400 милиона долара.

Такође, навео је да ће држава настојати да додатно помогне и пензионерима, поред повећања пензије од 5,9 одсто, колико ће добити у фебруару, када приме јануарску пензију, а додао је да би симболично, пензионери до марта требало да добију пакете са витаминима Ц, Д и цинком, што су, према речима председника, ситнице, али показују део бриге државе да се избори за здравље.

Председник је најавио да ће се у наредних седам до осам дана завршити преговори и око набавке кинеске вакцине, након што су у Србију стигле прве количине Фајзерове и Спутњик В вакцине и указао да је кинеска вакцина изузетно квалитетна, али да је вероватно и најскупља, те да је зато писао кинеском председнику и замолио за попуст за нашу земљу.

Вучић је захвалио Американцима што су одлучили да продају вакцину нашој земљи и напоменуо да је нико у региону, осим мале количине коју је добила Албанија, није добио сем Србије.

Истакао је да се наша држава ослањала на себе и сопствене снаге и да је наш државни врх негде предосећао да ће вакцине у оквиру европског Kовакс плана стићи касно.

Председник је одбацио тврдње о лошим резултатима Србије у борби против короне и навео да наша земља има најмању смртност од короне у региону.

Он је изнео податке да је Словенија на 100.000 становника имала 144 смртна случаја, Северна Македонија 126, БиХ 123, Бургарска 115, Црна Гора 115, Мађарска 110, Хрватска 107, Румунија 85, а Србија 51.

"Стопа смртности у региону је: Бугарска 3,9. Бих 3,7, Мађарска 3,11, Северна Македонија 3,03, Румунија 2,48. Словенија 2,15, Хрватска 1,99, а Црна Гора, 1,4, а Србија 1,0. То се види на графиконима и ту нема лажи, нема преваре", истакао је председник.

Он је рекао да ће се држава борити за вакцине, те да је једино Србија, на Западном Балкану, добила значајне количине цепива, уз нешто мало које је добила Албанија, а додао је да се за један дан, од када је почела пријава грађана за вакцинацију, пријавило чак 63.000 људи.

Вучић је изразио уверење да нас чека боља година од претходне, а верује и да ће, уз вакцинацију грађана, бити побеђен корона вирус.

Београд, 12. јануар 2021. године



ОТВОРЕН НОВИ ГАСОВОД "БАЛКАНСКИ ТОК"

Председник Републике Србије Александар Вучић отворио је јутрос у Госпођинцима код Жабља, нови гасовод Балкански ток, који кроз Србију пролази од бугарске до мађарске границе.

"Ово је важан дан за нашу земљу, нека гас крене и да будемо још успешнији. Честитам вам Нову годину и желим да се захвалим свим нашим руским пријатељима који су са нама учествовали у изградњи овог гасовода. Честитам вам на огромном послу, ово је од великог значаја за индустрију, напредак српске привреде, али и од изузетног значаја за све становнике наше земље", рекао је председник.

Председник Вучић истакао је да је Србија гасоводом “Балкански ток” обезбедила енергетску стабилност и безбедност, што је важно за привлачење нових инвеститора и додао да се са тог места разводи гас кроз систем примарног и секундарног гасовода.

"Ово нам гарантује извеснију и сигурнију будућност. Kада имате гас у свакој општини, онда можете да привучете све који желе да отворе фабрике. Има још посла, али нам овај гасовод гарантује извеснију будућност. Србија је, уз подршку руских партнера, успела да осигура снабдевање своје територије гасом. Али ће он, одавде, кренути и према Мађарској и БиХ", рекао је председник Вучић.

Он је указао да гас преко тог гасовода набављамо по цени до 155 долара, уз много ниже трошкове транспорта, него преко другог гасовода преко којег смо се до сада снабдевали, и подсетио да је за допремање гаса преко Украјине и Мађарске у Србију наплаћивано додатних 30 долара, плус 18 долара за развоз по нашој територији.

Имајући у виду високу цену изградње гасовода, повољна околност је, каже председник, што ћемо заједно са партнером наплаћивати транзитну таксу и тако исплаћивати те трошкове.

Председник Вучић је најавио да ће гас бити доведен у многе општине у којима га нема, чиме ће додатно бити привучени сви који желе да отворе фабрике.

Амбасадор Руске Федерације Боцан Харченко је рекао да је ово најбољи новогодишњи поклон.

"Овај гасовод ће обезбедити стабилност Србији и даће могућност за развој унутрашње инфраструктуре и биће обезбеђена енергетска стабилност", истакао је амбасадор.

Балкански ток је део гасовода "Турски ток", пројекта руског "Гаспрома" и турског "Боташа", који би требало да обезбеди стабилно снабдевање гасом Турску, јужну и југоисточну Европу. Гасовод је дуг 930 километара са капацитетом од 31,5 милијарди кубних метара гаса годишње. Први крак пролази кроз Турску, док други крак иде ка Бугарској, Србији и Мађарској. Србија и Бугарска тај део гасовода називају "Балкански ток".



СЕЛАКОВИЋ: ОВЕ ГОДИНЕ НОВИ АМБАСАДОРИ, АЛИ ЦИЉЕВИ ИСТИ

Србија би ове године коначно могла да добије амбасадоре и генералне конзуле у око трећини тренутно упражњених места у дипломатско-конзуларним представништвима земље у свету, а министар спољних послова Никола Селаковић уверен је да ће највећи број тих места бити попуњен и то, како истиче, најбољим могућим људима.

„У наредној години, уверен сам да ће доћи до попуњавања највећег броја тих упражњених места", рекао је Селаковић за Танјуг, и истакао да се тај посао обавља поступно, јер држава жели да покаже да има квалитетан кадар, који ће интересе Србије заступати на најбољи могући начин.

Шеф српске дипломатије подсећа да је у једном броју представништава већ истекао четворогодишњи мандат амбасадорима и генералним конзулима, тако да ће се ући и у поступак именовања нових, након њиховог опозива.

Међу „упражњеним" местима је и амбасадор Србије у Kини.

„Вредно радимо на изналажењу најбољег могућег решења за нашег новог амбасадора у Kини и као што смо једног од најбољих људи у државном систему послали за амбасадора у САД, који ће, сигуран сам обављати функцију на најбољи могући начин, уверен сам да ће тако бити и за амбасадора у Пекингу", рекао је Селаковић.

Министар, који је спољнополитички ресор у влади преузео пре нешто више од два месеца, истиче да су се околности у свету, као и позиција Србије у њему променили, али се спољнополитички циљеви Србије не мењају: земља остаје стратешки посвећена европским интеграцијама, а, заједно са путем у ЕУ, јачаће и традиционална пријатељства са Русијом и Kином, уз уздизање на виши ниво и јачање нових партнерских односа са САД.

„На важном месту за Србију су и односи у региону, добросуседски односи, регионална сарадња, јер се то уклапа у сет наших услова европског пута. Али, и без европског пута, увек је важно крај кога живите, са ким живите, какве су вам комшије и какви су односи у комшилуку", каже Селаковић.

Истиче и да је од непроцењивог значаја питање Kосова и Метохије, као главног националног и државног питања Србије и спрског народа.

„Kада кажем да се околности мењају, али не и циљеви - наш циљ је и пре седам година била ЕУ, евроинтеграције, али погледајте који нам је тада био простор за деловање, када говоримо о економском аспекту, а који је данас. Промениле су се околности, а онда прилагођавате своје деловање тим промењеним околностима, што је могуће више", каже Селаковић.

Подсећа да је спољнополитичке приоритете у 2021. години навео и председник Републике, а да су очување мира и стабилности у региону апсолутни приоритет.

„Само у мирном и стабилном региону Западног Балкана и Југоисточне Европе, Србија може да се развија и економски, и културно, научно, у сваком погледу. Мир и стабилност у региону су 'sine qua non', без кога нема развоја и напретка. Србија се понашала, понаша се и понашаће се као фактор који стабилизује читав регион, који регион држи у миру, показујући да је то онај регион који свима највише доприноси", рекао је Селаковић.

Односи у региону су увек комплексни, а регион је, примећује министар Селаковић, на нашу велику жалост, оптерећен питањима на која не можемо да утичемо, а која се тичу прошлости.

Приступ Србије је да се тражи простор да се утиче на оно што се дешава данас и што ће се дешавати у будућности.

У том смислу, наводи и да је иницијатива тзв. „мини шенгена", за тржишно обједињавање региона, која је потекла од Александра Вучића и наишла на позитиван одговор премијера Албаније и Северне Македоније, једна од могућности да се за регион учини много више.

„Да покажемо колико можемо да учинимо више ако наступамо заједнички и ако тражимо заједничке имениоце, а не оно што нас раздваја и дели", указује Селаковић.

Kад је реч о односима са САД, Селаковић наводи да не би требало очекивати да велике државе мењају ставове онако како бисмо ми волели, желели или како ми замишљамо, али да је важно што је и сам амбасадор у Вашингтону, Марко Ђурић, нагласио да као свој задатак, између осталог, види и утицај на промену климе у билатералним односима са САД, као најважнијом државом у свету са којом је наша лоша комуникација у прошлости озбиљно утицала на положај српског народа и Србије.

„Уверен сам да ће Ђурић озбиљно радити на томе, са председником Вучићем, премијерком Брнабић, Министарством спољних послова, и да ће у значајној мери допринети промени те климе", рекао је Селаковић.

Истиче да је за Србију од изузетне важности да партнерске односе са САД уздигне на виши ниво.

„То је држава са којом у многим областима тесно сарађујемо и држава са којом морамо да се трудимо, и да не одустајемо од тога, да налазимо оно што су нам заједничке, додирне тачке, оно што је и добар пример наше сарадње у прошлости и да стварамо простор за такву сарадњу и у будућности", закључио је Селаковић.

Извор: Танјуг



СВАКИ СРБИН У ДИЈАСПОРИ ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЛОБИСТА

Наши сународници ван Србије су један од великих потенцијала који држава до сада није препознала на прави начин и зато је потребан другачији приступ питању - како да ојачамо нашу дијаспору и искористимо добру вољу људи који су потенцијални лобисти за интересе Србије и српског народа, каже министар спољних послова Никола Селаковић.

„Kада причамо о Србима у дијаспори, и посебно у региону, то је једна прилично запарложена пољана, на којој је потребно радити много и у којој не може много тога одједном учињеног и да се види", констатује Селаковић у интервјуу за Танјуг.

Он истиче да и именовање директора Управе за сарадњу са Србима у дијаспори и региону први пут после готово седам година откако је управа формирана у оквиру Министарства спољних послова, говори да је то један од приоритета деловања министарства на чијем је челу.

Селаковић напомиње да се тренутно увелико ради на формирању плана како да дијаспора постане видљивија и ван граница Србије и у самој матици.

„Сваки човек у дијаспори је потренцијални лобиста за интересе наше земље и народа и треба да нађемо прави начин да то искористимо", навео је он.

Да може много да се уради на том плану, Селаковић илуструје податком да само у Швајцарској, у 24 града постоје српска културно-уметничка друштва, што је више од 3.000 младих људи који се окупљају зарад очувања наше традиције, културе, српског језика и историје.

„Ако су у 24 града били у стању да организују таква друштва, то говори о ентузијазму људи. Kолики ентузијазам, енергија, љубав постоји код тих људи. Дајте да видимо како да помогнемо и да искористимо ту добру вољу и потенцијал код тих људи", указује министар.

Наводи и пример једне исељеничке породице у Kанади, Вараклић из југозападне Србије, која сваке године за децу у Рашкој области пошаље божићне пакетиће. Они су, додаје, до сада само за те потребе дали стотине хиљада долара невладиним организацијама, али их ми овде, каже, не видимо.

„Не види држава, а то су људи који су успели радом у једној далекој земљи, као успешни привредници, који могу да буду озбиљни лобисти за Србију, за српске интересе, неко ко нас представља на најбољи могући начин", рекао је Селаковић.

Селаковић скреће пажњу и на то да је на челу Управе за сарадњу са Србима у дијаспори и региону Арно Гујон, како каже, човек изванредне енергије, велике љубави према српском народу, коју је показивао у деловању према Србима на KиМ, тамо где су били озбиљно угрожени.

„Тиме је показао и дао пример многим нашим сународницима шта може појединац да уради. А, када тај појединац енергију, ентузијазам, љубав према људима, пренесе на деловање у оквиру државног система, мислим да су се створили предуслови да се у таквом деловању рађају добри резултати", рекао је Селаковић.

Извор: Танјуг



НОВОГОДИШЊА ЧЕСТИТКА

https://www.youtube.com/watch?v=pn7m-JUXf2A



ВУЧИЋ: СРБИЈА ОСТАЈЕ НА КУРСУ ПОБЕДНИЧКЕ ПОЛИТИКЕ СТАБИЛНОСТИ

Очување мира, брига о здрављу и бољи стандард најважнији су за Србију у 2021. години, истакао је председник Републике Александар Вучић, уверен да остварење тог амбициозног и нимало лаког задатка неће бити једноставно, али да је заједничким радом са Владом могуће остварити најбоље резултате, сигурност и извесну будућност за грађане.

Председник је поручио да је Србија зацртала велике и амбициозне циљеве за наредну годину, упркос тешким и сложеним међународним и регионалним приликама, те да ће настојати да у потпуности сачува мир и стабилност у региону и земљи, уз очување виталних националних и државних интереса.

„Србија остаје на курсу победничке политике – политике стабилности“, рекао је председник Вучић и нагласио да наша земља остаје на путу европских интеграција и да ће брижљиво чувати пријатељство са Русијом и Кином, као и да ће градити пријатељство са САД.

Према речима председника, Србија наставља са победничком политиком, у којој је она на првом месту, односно политиком због које ће наша земља и у наредне две године бити у прве три земље у Европи по стопи раста.

Предуслов тога, напоменуо је председник, јесте обрачун са криминалним групама, али и још већа улагања у полицију и војску.

„Србија је у 2020. години земља са највећим растом у Европи“, указао је председник Републике на годишњој конференцији за медије и додао да очекује склапање новог аранжмана са ММФ-ом, као и да се Србији до краја следеће или до почетка 2022. године подигне кредитни рејтинг на „инвестициони“, чиме би се наша земља изједначила по рејтингу са најразвијенијим земљама ЕУ.

Kао највећи успех 2020. године, Вучић је навео то што ће Србија завршити са највишом стопом раста у Европи, која се, како је рекао, очекује да ће бити од минус 0,75 одсто до минус један.

„Поносан сам што сам председник земље која је шампион у Европи по БДП-у“, истакао је Вучић и додао да је тим успехом Србије била задовољна и немачка канцеларка Ангела Меркел.

Тај резултат, сматра председник Вучић, охрабриће Србију да убрза свој европски пут, али чувајући пријатеље који Србији нису окренули леђа када јој је било најтеже, а то су Русија и Kина.

Председник је истакао да ће бити настављено привлачење страних инвеститора, затим да ће се радити на улагању у пољопривреду, пре свега прехрамбену индустрију, обнову механизације, те дигитализацију пољопривреде.

Председник Републике такође је указао да је циљ да плате у јавном сектору пре краја године достигну 560 или 570 евра, при чему би у Београду износиле скоро 700 евра.

Вучић је подсетио да ће плате здравствених радника од 1. јануара бити повећане за пет одсто, док ће осталима у јавном сектору зараде бити повећане за 3,5 одсто и додатно од 1. априла још 1,5 одсто, док ће десетари, разводници и подофицири добити повећање за додатних 10 одсто. Напоменуо је да ће минимална зарада бити повећана за 6,6 одсто, а пензије од 1. јануара за 5,9 одсто, уз план да до краја 2021. просечна пензија буде 270 евра. Председник је посебно истакао улагања у здравство, подсетивши да су отворене две нове ковид болнице и да се наставља са обнављањем и градњом здравствених објеката у целој Србији и нагласио да је Србија убедљиво прва у региону по броју хоспитализованих на 100.000 становника и да баш због тога има малу смртност, као и да је Србија ове године била међу прве три земље у региону по броју урађених ПЦР тестова.

Говорећи о туризму, председник је рекао да ће се наредне године радити на развоју Подунавља, од Апатина до Kладова, да ће се развијати Овчарско-кабларска клисура, као и наши планински центри.

У области културе и информисања, Вучић је рекао да је за следећу годину важна имплементација медијске стратегије, завршетак реконструкције Народног позоришта у Суботици, а најавио је улагања у музеје, а посебно је истакао премештање Музеја историје у зграду железничке станице. Навео је и да ће следеће године бити завршено подно грејање у Храму Светог Саве.

Истакао је да ће држава наставити да брине и о нашим грађанима на KиМ, да нико не може да забрани Србији да помаже свом народу, нити да ће Србија одустати од помоћи нашем народу.

Србија је, како је нагласио, спремна да шаље лекове и вакцине и албанском становништву и истакао да ће у и наредном периоду наша земља водити политку мира у региону и да ће се трудити да сарађује и са Загребом, Сарајевом, Подгорицом и осталима.



ПРЕДСЕДНИЦА ВЛАДЕ СРБИЈЕ ПРВА ЕВРОПСКА ПРЕМИЈЕРКА КОЈА ЈЕ ПРИМИЛА АНТИКОВИД ВАКЦИНУ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас прву вакцину против коронавируса компаније „Фајзер“ на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак". 

Брнабић, која је прва европска премијерка која је примила вакцину, истакла је да је данас можда први дан од 6. марта да имамо разлог за осмех јер се oбележава почетак краја пандемије у Србији, али и у Европи и свету.

Као премијерка и неко ко води Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, осећала сам обавезу да прва примим вакцину како бих показала да верујемо у њу, али и у наше институције – Агенцију за лекове и медицинска средства Србије и стручна лица која су даноноћно радила на провери вакцине, рекла је она.

Председница Владе је, истичући да јој је част да уради овако нешто за земљу и буде прва која ће отворити пут за све грађане, пренела да је са председником Републике Александром Вучићем постигла договор о томе да њих двоје приме различите вакцине, те ће он највероватније примити следећу која буде стигла, највероватније кинеску. Према њеним речима, у овом тренутку имамо вакцину конзорцијума "Фајзер-Бионтек", а у најскорије време се очекују и оне од кинеског "Синофарма", као и одређене количине руске "Спутњик В".

Она је изразила уверење да ћемо крајем првог квартала или почетком другог имати и вакцину компаније "Астра-Зенека", а након тога и "Модернину".

Као што смо и обећали, грађани ће имати на располагању све вакцине које имају дозволе у својим земљама и одобрења релевантних међународних агенција, а наравно проћи ће и све наше агенције и институте, указала је премијерка.

Према њеним речима, пред почетак вакцинације здравствених радника вакцину ће примити и министар здравља Златибор Лончар јер се трудимо да будемо пример и покажемо да смо сигурни у вакцине и институције.

Брнабић је истакла да је Србија, не рачунајући Велику Британију, прва земља у Европи која је добила вакцину "Фајзер–Бионтек", а трећа која је почела масовну имунизацију и кампању за давање вакцине – после Велике Британије и Швајцарске. Урадили смо велику ствар и ни у једном тренутку се нећемо заустављати док се не заврши имунизација становништва, поручила је председница Владе.

Она је прецизирала да ће наша земља у јануару добити још 16.000 доза вакцине конзорцијума „Фајзер-Бионтек“, као и да ћемо заједно са другим вакцинама имати у јануару укупно милион доза, а током првог квартала укупно приближно два милиона доза.

Имамо динамику испорука „Фајзерових“ вакцина и како варира њихова прозводња, тако варира и испорука не само Србији, већ и свим земљама света. Очекивали смо 10.000 доза од „Фајзер–Бионтека“ у децембру, а стигло је 4.870 доза, објаснила је премијерка.

Србија је показала да може да се бори и да успе у томе ако сви раде тимски, поручила је Брнабић и ипак апеловала на све да почетак вакцинације не схватају као да је борба одмах и готова, већ да наставе да поштују све мере.

Да будемо сигурни и помогнемо здравственим радницима, па ћемо 2021. године полако скидати маске када се стекне имунитет, а до тада ово да гледамо не као победу, већ као почетак краја, закључила је председница Владе.

Након премијерке, вакцину је примила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 Дарија Кисић Тепавчевић, као и члан Кризног штаба Предраг Кон.

Вакцину су примили и епидемиолог и начелница Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА проф. др Весна Шуљагић, као и академик Предраг Пешко, професор универзитета у Београду и Хајделбергу и редовни члан САНУ.

Прве количине вакцине стигле су у Србију 22. децембра, а данас ће их примити корисници домова за старе у Београду и Новом Саду.

Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина „Фајзер-Бионтек“.

Поред набавке вакцине међу првим државама у свету, чак пре земаља ЕУ, Србија је једна од ретких држава које су у рекордном року направиле и отвориле две Ковид болнице. Болнице капацитета 930 места у Батајници, односно 500 места у Крушевцу, умногоме доприносе повећању капацитета и јачању здравственог система у борби против вируса корона и практично, према речима председника Вучића, представљају споменик будућности и говоре о делима која је држава предузела за кратко време.

Такође, подсећања ради, у Србији су улагања у здравствену инфраструктуру била велика, те је од 2016. године обновљено 80 домова здравља и амбуланти, а у току су радови на шест великих домова здравља. Тако, више од 200 милиона евра уложено је у обнову, изградњу и опремање болница и више од 300 милиона у обнову клиника и специјализованих болница, а на многима су радови већ завршени, попут Универзитетске дечје клинике Тиршова, КБЦ Земун, КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Апсолутни приоритет Владе Србије јесте успешан завршетак започетих пројеката здравствене инфраструктуре, али се огромна пажња посвећује и здравственим радницима, којима су до 2020. године повећане плате и то за 56,8% лекарима специјалистима, 66,9% медицинским сестрама, а значајна средства улажу се и у едукацију здравствених кадрова, као и у опрему и услове у којима раде.

Попут других земаља, и Србија се ове године суочила са великим изазовима, пре свега здравственим, а сви чиниоци у држави били су фокусирани на спречавање ширења вируса и очувања живота и здравља грађана. Са тим изазовима, Србија се боље суочила, него многе богатије и развијеније државе Европе и света.

Београд,

24. децембар 2020. године



САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Министарство спољних послова демантује наводе појединих домаћих медија о томе да ће држављани Србије на привременом раду у иностранству бити дужни да плаћају порез на приходе остварене код иностраних послодаваца, не само у земљи привременог боравка, већ и у Србији.

Сматрамо да катастрофично интонирани текстови, засновани на недовољно истраженим чињеницама, о једној теми која се најдиректније тиче великог броја држављана Републике Србије у иностранству, безразложно стварају забринутост код дела наших држављана, што се може закључити и по повећаном броју њихових упита упућених дипломатско- конзуларним представништвима Србије.

Апелујемо на резиденте Србије који се привремено налазе у иностранству да се не обазиру на нетачне сензационалистички интониране текстове на ову тему, јер се, када је реч о процедурама опорезивања те категорије наших држављана, ништа суштински неће променити у односу на досадашњу праксу.

У нади да се иза неодговорних и нетачних медијских написа о овој теми не крије зла намера, већ неразумевање, наглашавамо да Србија чини и да ће наставити да чини све како би на сваки начин помогла својој дијаспори.

Београд, 23. децембар 2020.



СПИСАК ЛАБОРАТОРИЈА У ТУРСКОЈ У КОЈИМА МОЖЕ ДА СЕ УРАДИ ПЦР ТЕСТ

На овом линку налази се списак лабораторија које су овлашћене од стране Министарства здравља Републике Турске за вршење ПЦР тестова 

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/yetkilendirilmis-covi-d-19-tani-laboratuvarlari.html



ВАЖНО!!! ОД 20. ДЕЦЕМБРА 2020. ОБАВЕЗАН ПЦР ТЕСТ ЗА УЛАЗАК У СРБИЈУ

Од 20. децембра 2020. приликом уласка у Србију обавезно је поседовање негативног ПЦР теста, не старијег од 48 сата. Поменута обавеза важи како за стране државаљане тако и за држављане Р. Србије из било којих земаља да долазе. За држављане Р. Србије који се на граничном прелазу појаве без негативног ПЦР теста важиће 10-дневна кућна изолација којa се може прекинути негативним ПЦР тестом који ће се направити по доласку у Србију.



САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА

Поводом 10. децембра, Међународног дана људских права, Министарство спољних послова Републике Србије изражава још једном приврженост тековинама и вредностима Универзалне декларације о људским правима, која је усвојена на данашњи дан 1948. године. 

Начела из Универзалне декларације о људским правима представљала су темељ за изградњу међународног права у овој области, као и међународног система промоције и заштите људских права, као јединствене цивилизацијске тековине савременог доба. Наша обавеза данас јесте очување и јачање међународног система за поштовање људских права, развој стандарда људских права, контрола над испуњавањем преузетих обавеза, као и наставак сарадње са међународним и регионалним институцијама на заштити људских права. 

Србија је у пуној мери посвећена универзалним вредностима људских права и спровођењу у пракси међународних правних инструмената о људским правима. Наша континуирана сарадња са инструментима Савета за људска права у оквиру Уједињених нација, као и са Саветом Европе и механизмима људске димензије ОЕБС-а, представља важан део активности свих државних органа и илуструје нашу доследну опредељеност за испуњавање међународних стандарда људских права.

Међународни дан људских права је повод да се још једном укаже на обесправљеност српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији и понови позив међународној заједници да омогући поштовање гарантованих међународних норми људских права и допринесе стварању услова за повратак интерно расељених лица, као и враћање њихове узурпиране имовине.



10. КОНФЕРЕНЦИЈА НОВИНАРА И МЕДИЈА ДИЈАСПОРЕ И СРБА У РЕГИОНУ

Удружење новинара Србије уз подршку Управе за сарадњу са дијапором и Србима у региону Министарства спољних послова организоваће 29. децембра 10. медијску конференцију дијаспоре и Срба у региону. Конференција ће бити одржана преко ZOOM апликације. Тема Конференције ће бити рад медија, организација и рад удружења дијаспоре током пандемије, а у другом делу конференције биже представљен сајт УНС-а www.umrezavanje.rs као платформа за умрежавање медија и организација дијаспоре са матицом.

Пријаве за учешће заинтересовани представници медија, удружења и организација могу да пошаљу до 17. децембра на емаил ana.petronijevic@uns.rs.



САСТАНАК СА АМБАСАДОРИМА ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА ЕУ АКРЕДИТОВАНИХ У СРБИЈИ И ШЕФОМ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас у Палати Србија са амбасадорима земаља чланица Европске уније акредитованих у Србији и шефом Делегације Европске уније Семом Фабрицијем, са којима је разговарао о темама попут динамике приступних преговора између Србије и ЕУ, стабилности у региону, регионалним пројектима, као и о Европском инвестиционом плану који је Европска комисија представила заједно са Пакетом о проширењу. Председник Вучић је и овом приликом потврдио да сарадња са Европском унијом и пуноправно чланство Србије остају један од књучних спољнополитичких приоритета наше земље. Он је посебно нагласио да је Србија у том смислу искрено посвећена даљим и дубљим реформама којима приступа са одговорношћу и озбиљношћу, те да кроз сарадњу са институцијама Уније и њених чланица настоји да усвоји и примени најбоље праксе.

"Србија ће наставити да се предано залаже за мир и стабилност у региону кроз унапређење билатералних односа са суседима, као и кроз јачање регионалне сарадње уз поштовање свих закључених споразума", истакао је председник Вучић и додао да је европска будућност Западног Балкана од изузетног значаја, како за стабилност целог региона, тако и за безбедност и даљи просперитет ЕУ.

Амбасадори су истакли да су декларације о заједничком регионалном тржишту и зеленој агенди Западног Балкана, које су потписале Србија и сви лидери региона, топло поздрављене у Бриселу и у земљама ЕУ, те да добра и чврста повезаност и интеграција региона умногоме олакшава сарадњу саме Уније са Западним Балканом у свим областима од заједничког интереса. 

"Чак 70 одсто страних инвестиција долази из земаља чији представници данас седе овде", рекао је шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици и додао да Србија може да буде сигурна да ће ЕУ наставити да помаже, подржава и улаже у српску економију. "Иако је Ковид-19 изложио све економије великом оптерећењу, српска економија одолева и доказала је своју отпорност. Са Економско-инвестиционим планом за Западни Балкан, ЕУ ће остати најснажнији партнер Србије за привредни опоравак , који ће подржати инфраструктуру, и зелену и дигиталну транзицију. Радују нас најављене реформе у области владавине права, укључујући реформе правосуђа и слободе медија. Управо то представља основу за убрзање процеса придруживања и ми охрабрујемо нову Владу да настави са радом и реализацијом у овом правцу", истакао је Фабрици.

Председник Вучић је нагласио да Србија високо цени то што је, упркос бројним изазовима са којима се суочава, ЕУ успела да одржи питање проширења на својој агенди, поготово кроз недавно усвајање нове, измењене методологије преговарачког процеса. „У том смислу, очекујемо од Европске уније да динамика приступних преговора Србије прати и вреднује наше реформске напоре“, рекао је председник Вучић истакавши да је Србија спремна да са својим европским партнерима настави да ради на спровођењу реформи и бројних заједничких пројеката. Председник Вучић је посебно нагласио да Србија поздравља Економски и инвестициони план који је ЕК представила заједно са Пакетом о проширењу и изразио спремност наше земље да са партнерима у региону настави да ради на примени овог Плана како би се унапредио економски потенцијал региона и постигла боља инфраструктурна повезаност, што би довело до приближавања јединственом европском тржишту.

„У том контексту, надамо се и скором усвајању Вишегодишњег финансијског оквира 2021-2027. године, јер то значи и могућност коришћења финансијских средстава намењених спровођењу реформи, како у Србији, тако и у региону“, рекао је председник Вучић и још једном истакао да Србија остаје на европском путу искрено верујући у сарадњу са европским партнерима. „2020. је била изузетно тешка година за све, посебно због последица Ковида 19. Када погледам посвећеност нове Владе да спроводи реформе, Економско-инвестициони план ЕУ, нову методологију и повећану сарадњу у борби против Ковида 19, видим 2021. годину са много повољнијим изгледима за напредак у проширењу“, закључио је Фабрици.

Председник Вучић је, такође, нагласио да је Србија спремна да интензивно ради са земљама чланицама ЕУ на изналажењу адекватних одговора за нове изазове, као што је пандемија Ковид 19.

Београд, 08. децембар 2020. године



ОБАВЕШТЕЊЕ О СМРТИ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ, ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ГОСПОДИНА ИРИНЕЈА

Његова светост, Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски господин Иринеј, преминуо је дана 20.11.2020. године. Књига жалости отворена је у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу, а уписивање изјава и писма саучешћа биће вршено поштом и електронским путем на мејл konzulat.istanbul@mfa.rs. 



ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ВЕЗАНО ЗА ПУТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ

ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ВЕЗАНО ЗА ПУТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ

Обавештавамо све држављане Републике Србије који планирају да туристички посете Републику Турску у наредном периоду, да Република Турска не покрива болничко лечење у случају да се неко зарази вирусом Ковид 19.

При доласку на летовање потребно је да уплатите путно здравствено осигурање које покрива лечење Ковид 19.

У Србији једина осигуравајућа кућа која покрива целокупно лечење Ковид 19, и то у износу до 30.000,00 € јесте „Дунав осигурање“. При куповини путног осигурања потребно је назначити да желите пакет осигурања који подразумева лечење Ковид 19. За све даље информације потребно је да контактирате осигуравајућу кућу „Дунав осигурање“.

Друга осигуравајућа кућа која у Србији делимично покрива лечење Ковид 19 је "ДДОР Нови Сад" или друге осигуравајуће куће које имају такву врсту осигурања.

Трећа опција коју можемо предложити грађанима јесте, уколико свој пакет осигурања не обезбеде у Србији, то ураде по приспећу у Републику Турску. Наиме приватна осигуравајућа кућа „Güneş sigorta“ (Гунеш сигорта) покрива трошкове лечења извазване Ковид 19. Више информација, као и цене осигурања можете видети на веб страници линк, где попуњавањем својих података и одабиром пакета осигурања (највећи пакет покрива износ до 7.000,00 €) можете видети цену за одређен број дана који унесете. Уколико се одлучите за ову опцију, саветујемо да куповину извршите директно у пословници по доласку у Турску где ћете плаћање извршити у турским лирама.

 

Извор вести: интернет страница Амбасаде Републике Србије у Анкари



РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА, УПРАВЕ ЗА ДИЈАСПОРУ, О СУФИНАНСИРАЊУ ПРОЈЕКАТА

Обавештавамо да је Министарство спољних послова Републике Србије, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, донело Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону. Одлуке можете видети на следећим линковима:

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-DIJASPORA-2019.pdf

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-REGION-2019-1.pdf



Поновљени конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону

 

Поновљени конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону

Министарство спољних послова - Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону је расписало поновљене конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.  

Конкурси су отворени од 18. маја до 1. јуна ове године.  Све информације о конкурсима и процедури пријављивања могу се пронаћи на следећем линку:

 https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/



ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ: ЛАЖНИ САЈТ ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГЛАСАЧА У ИНОСТРАНСТВУ

ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ: ЛАЖНИ САЈТ ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГЛАСАЧА У ИНОСТРАНСТВУ

Преносимо саопштење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Ниједан орган државе не стоји иза сајта www.hocudaglasam.com на ком се наводи да грађани Републике Србије који живе у иностранству могу да оставе своје личне податке, као и копије личних докумената, како би могли да се пријаве за гласање за предстојеће изборе.

Грађани морају бити опрезни коме остављају своје податке будући да постоји могућност злоупотребе истих.

Посебно је важно упозорити јавност и све грађане да буду опрезни, јер је званична процедура за пријаву грађана зa гласање по месту боравишта у иностранству прописана Законом о јединственом бирачком списку и Упутством за спровођење Закона о јединственом бирачком списку.

 



Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије 21. јун 2020. године

ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ

РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ (21. јун 2020. ГОДИНЕ)

 

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

 

ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТАКА

О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ

 

Обавештавамо вас да су избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије расписани за 21. јун 2020. године. Држављани Републике Србије који имају боравиште у иностранству, а желе да на председничким изборима гласају на бирачком месту у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу, потребно је да нам се пријаве најкасније пет дана пре закључења јединственог бирачког списка, односно до 30. маја 2020. године.

 

  1. Држављани Републике Србије који су већ уписани у бирачки списак потребно је да поднесу Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству. Проверу да ли је лице уписано у бирачки списак могуће је извршити преко апликације на сајту МДУЛС - 

           https://upit.birackispisak.gov.rs/

 

2.   Држављани Републике Србије који нису уписани у бирачки списак, а желе да учествују у бирачком процесу, паралелно са захтевом за упис у бирачки списак да ће гласати у иностранству, потребно је да попуне Захтев за упис у бирачки списак Републике Србије.

 

Подношење захтева може се вршити на два начина:

 

  1. У просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу на адреси Geyikli Sokak No. 1, Levent, Bešiktaš. Приликом подношења захтева потребно је приложити (показати на увид) документ за утврђивање идентитета (важећа путна исправа – пасош или лична карта).

 

  1. Путем e-mail-a (konzulat.istanbul@mfa.rs), тако што ће се доставити скенирани захтев / захтеви заједно са скенираним личним документом Републике Србије.

Захтеви за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.

Поднети захтеви биће достављени надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту прослеђени на даљу надлежност локалним самоуправама према последњем пребивалишту у Републици Србији или према последњем пребивалишту једног од родитеља.

Молимо вас да у назначеном пољу, обавезно, читко попуните контакт телефон и / или e-mail, како бисмо у случају било какве нејасноће, били у могућности да вас контактирамо.

Скрећемо вашу пажњу да се бирачко место одређује / отвара уколико се за гласање пријави најмање 100 бирача, што значи да ће надлежни орган у Републици Србији након провера података лица која су се пријавила за гласање на предстојећим изборима, потврдити да ли су испуњени услови за отварање бирачког места у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу.

 

Пријаве за гласање у иностранству и пријаве за упис у бирачки списак можете преузети.

 http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak(1)_dvojezicno.doc

http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak_podatka_da_ce_birac_glasati_u_inostranstvu_dvojezicno.doc

 

У Истанбулу, 12. маја 2020. године.

 

 

 

 



Заказивање термина за подношење захтева од 11. маја 2020. године

Поштовани грађани,

Обавештавамо вас да Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу наставља са пријемом странака од 11.05.2020. године. Како бисте заказали термин пријема потребно је да пошаљете захтев електронским путем на konzulat.istanbul@mfa.rs са следећим подацима: 

-Ваше име и презиме

-Врста захтева (нпр. захтев за путну исправу, пријем у држављанство, пријаву детета, додатну информацију, преузимање пасоша, оверу пуномоћја, пријаву брака и др)

-Број личне исправе (турске личне карте и/или пасоша РС)

-Датум који вам одговара (најмање два датума навести)

-Документ који вам је издао Генерални конзулат у вези са захтевом (нпр. потврда о предатом захтеву за биометријску путну исправу)

-Контакт телефон

Важно: Предложени термин не може бити на дан када је у Републици Турској на снази забрана изласка на улицу, државни или верски празник, који се празнује нерадно.

Генерални конзулат ће вас обавестити да ли постоји слободан термин за датум који сте навели или предложити други, уколико су сви термини тог дана попуњени.

Узимајући у обзир све околности, Генерални конзулат је одлучио да дневно прима ограничен број захтева по принципу заказивања, како би се успешно примениле мере социјалног дистанцирања и непосредни контакт смањио на минимум. Молимо за разумевање и стрпљење до потпуне нормализације рада.

Напомена: обавезно је ношење маске у просторијама Генералног конзулата.



ВАЖНО! Хуманитарни лет за Србију у организацији Владе Републике Турске, 22.04.2020.

Обавештавамо Вас да Влада Републике Турске, преко Turkish Airlines, 22.04.2020. организује хуманитарни лет за своје грађане из Београда за Истанбул. Turkish Airlines је добио сагласност да из Истанбула за Београд превезе српске држављане заинтересоване за повратак у Србију. Овај лет (ТК1081) је планиран за 22.04.2020. у 14.20 часова са аеродрома Истанбул у Истанбулу.

Карте можете купити на интернет страници компаније Turkish Airlines. Потребнo је да претходно извршите пријаву Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу, у супротном нећете бити примљени на лет.

Уколико сте заинтересовани за повратак, молимо да Генералном конзулату пошаљете податке, према инструкцији наведеној на интернет страници, најкасније до краја радног времена 21.04.2020, како би се спровеле неопходне процедуре у Републици Турској и Републици Србији.



ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ

У намери да становништву у Р. Србији и иностранству олакша приступ садржајима из културе, имајући пре свега у виду спреченост обављања програмских активности установа културе, Министарствo културе и информисања упутило је препоруку установама културе да се грађанима омогући максимална доступност дигиталних садржаја из области културе.
Мера је донета у циљу што безболнијег превазилажења друштвене ситуације настале због епидемије коронавируса и првенствено је намењена онима који су у било којој врсти изолације и грађанима који поштују меру останка код куће.
На веб страници Министарства културе и информисања можете пронаћи списак дигиталних садржаја у области културе које нуде установе културе Републике Србије: 

http://www.kultura.gov.rs/cyr/aktuelnosti/virtuelne-ture-kroz-kulturne-sadrzaje-  Као и приступом на веб сајт Дигитална солидарност: https://www.digitalnasolidarnost.gov.rs/

Министарство културе и информисања је установило Претраживач културног наслеђа, који обезбеђује доступност информација о културном наслеђу Републике Србије  које се чува у библиотекама, архивима, музејима, галеријама, заводима за заштиту споменика и другим субјектима у култури. Циљ Претраживача је подстицање учења и јачања свести и значаја културног наслеђа. Претраживач је доступан на српском и енглеском језику и приступа му се преко линка: https://kultura.rs/

На приложеним веб странама биће ускоро доступни и додатни садржаји.



ВАЖНО!!! НОВИ ХУМАНИТАРНИ ЛЕТ ОБАВИЋЕ СЕ 31.03.2020. У 11.30 ЛОКАЛНО ВРЕМЕ

ХУМАНИТАРНИ ЕВАКУАЦИОНИ ЛЕТ ДРЖАВЉАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ БИЋЕ 31 МАРТА (УТОРАК) У 11.30 ЧАСОВА.

МОГУЋЕ ЈЕ ДА ЋЕ ЛЕТ КАСНИТИ АЛИ МОЛИМО СВЕ ЗА РАЗУМЕВАЊЕ ЈЕР ЈЕ ОВО ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА И ЕВАКУАЦИОНИ ЛЕТ.

 

МОЛИМО СВЕ ПРИЈАВЉЕНЕ ДА БУДУ НА НОВОМ ИСТАНБУЛСКОМ АЕРОДРОМУ (Istanbul Airport-İstanbul Havalimanı) НА УЛАЗУ 2 У 8 ЧАСОВА УЈУТРУ КАКО БИ СЕ СВЕ ОРГАНИЗОВАЛО И ИЗБЕГЛА КАШЊЕЊА.

ЛЕТ ЈЕ ОРГАНИЗОВАН ОД СТРАНЕ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ И НЕЋЕ БИТИ НАПЛАТЕ КАРАТА.

Молимо вас да будете доступни на контакт телефонима и маил адресама које сте оставили Генералном конзулату.



ВАЖНО! ЕВИДЕНТИРАЊЕ ГРАЂАНА КОЈИ ЖЕЛЕ ДА СЕ ВРАТЕ У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ

МОЛЕ СЕ СВИ ГРАЂАНИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ЗА ПОВРАТАК У СРБИЈУ ДА СЕ РАДИ ЕВИДЕНЦИЈЕ ЈАВЕ У ГЕНЕРАЛНИ КОНЗУЛАТ У ИСТАНБУЛУ.

ПОТРЕБНО ЈЕ ДА ГРАЂАНИ ДОСТАВЉАЈУ СВОЈЕ ПОДАТКЕ НА ЕМАИЛ АДРЕСУ КОНЗУЛАТА konzulat.istanbul@mfa.rs  ИСКЉУЧИВО ПОТПУНЕ СЛЕДЕЋЕ ПОДАТКЕ

1.ИМЕ И ПРЕЗИМЕ

2.ГОДИНА ЖИВОТА

3.ПОЛ

4.ЈМБГ

5.БРОЈ ПАСОША

6.КОНТАКТ ТЕЛЕФОН

7.РАЗЛОГ И МЕСТО БОРАВКА У ТУРСКОЈ

8.АДРЕСА БОРАВКА У СРБИЈИ

9.ФОТОГРАФИЈА ПАСОША

НАПОМИЊЕМО ДА НОВИ ЕВАКУАЦИОНИ ЛЕТ НИЈЕ ПЛАНИРАН, АЛИ ДА ЋЕ СЕ ПО ИЗВРШЕНОЈ ЕВИДЕНЦИЈИ ДОВОЉНОГ БРОЈА ГРАЂАНА УПУТИТИ ЗАХТЕВ НА РАЗМАТРАЊЕ.

ЗА ДАЉА ОБАВЕШТЕЊА ПРАТИТИ САЈТ АМБАСАДЕ У АНКАРИ И ГЕНЕРАЛНОГ КОНЗУЛАТА У ИСТАНБУЛУ.



КОРОНА ВИРУС: ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ У ИНОСТРАНСТВУ

У складу са мерама Владе Републике Србије за спречавање ширења и сузбијање заразне болести COVID-19, Министарство спољних послова препоручује држављанима Републике Србије који бораве у иностранству да сва путовања у Републику Србију која нису неопходна одложе до даљег, нарочито уколико планирају долазак из земаља, односно подручја са интензивном трансмисијом болести COVID-19.



ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ 26.04.2020. године

ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ

РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ (26. АПРИЛ 2020. ГОДИНЕ)

 

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

 

ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТАКА

О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ

 

Обавештавамо вас да су избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије расписани за 26. април 2020. године. Држављани Републике Србије који имају боравиште у иностранству, а желе да на председничким изборима гласају на бирачком месту у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу, потребно је да нам се пријаве најкасније пет дана пре закључења јединственог бирачког списка, односно до 04. априла 2020. године.

 

  1. Држављани Републике Србије који су већ уписани у бирачки списак потребно је да поднесу Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству. Проверу да ли је лице уписано у бирачки списак могуће је извршити преко апликације на сајту МДУЛС - 

           https://upit.birackispisak.gov.rs/

 

2.   Држављани Републике Србије који нису уписани у бирачки списак, а желе да учествују у бирачком процесу, паралелно са захтевом за упис у бирачки списак да ће гласати у иностранству, потребно је да попуне Захтев за упис у бирачки списак Републике Србије.

 

Подношење захтева може се вршити на два начина:

 

  1. У просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу на адреси Geyikli Sokak No. 1, Levent, Bešiktaš. Приликом подношења захтева потребно је приложити (показати на увид) документ за утврђивање идентитета (важећа путна исправа – пасош или лична карта).

 

  1. Путем e-mail-a (konzulat.istanbul@mfa.rs), тако што ће се доставити скенирани захтев / захтеви заједно са скенираним личним документом Републике Србије.

Захтеви за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.

Поднети захтеви биће достављени надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту прослеђени на даљу надлежност локалним самоуправама према последњем пребивалишту у Републици Србији или према последњем пребивалишту једног од родитеља.

Молимо вас да у назначеном пољу, обавезно, читко попуните контакт телефон и / или e-mail, како бисмо у случају било какве нејасноће, били у могућности да вас контактирамо.

Скрећемо вашу пажњу да се бирачко место одређује / отвара уколико се за гласање пријави најмање 100 бирача, што значи да ће надлежни орган у Републици Србији након провера података лица која су се пријавила за гласање на предстојећим изборима, потврдити да ли су испуњени услови за отварање бирачког места у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу.

 

Пријаве за гласање у иностранству и пријаве за упис у бирачки списак можете преузети.

 http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak(1)_dvojezicno.doc

http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak_podatka_da_ce_birac_glasati_u_inostranstvu_dvojezicno.doc

 

У Истанбулу, 5. марта 2020. године.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



К О Н К У Р С за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2020. години

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА Сектор за савремено стваралаштво и креативне индустрије расписује К О Н К У Р С за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2020. години

Предмет конкурса је: суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике.

Општи циљ конкурса је: подстицање превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике.

 


Oпширније...
Конкурс за суфинансирање пројеката за регион

Конкурс за суфинансирање пројеката за регион

Предмет конкурса је суфинансирање пројеката који имају за циљ:

1) употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета;

2) унапређење економске сарадње Републике Србије и Срба у региону.

 

 


Oпширније...
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору

Предмет конкурса је суфинансирање пројеката који имају за циљ:

1) употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета;

2) унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре.

 

 

 


Oпширније...
Финансијски водич за повратнике

Народна банка Србије је израдила Финансијски водич за повратнике, којим настоји да унапреди информисаност наших грађана који желе да се врате у Републике Србију. Финансијском водичу се може приступити путем сајта Народна банке Србије путем следећег линка:

Водич за повратнике на српском језику

Водич за повратнике на енглеском језику



Интернационални фестивал театра у Истанбулу

На другом Интернационалном театарском фестивалу у Истанбулу, Maltepe Belediye Tiyatrosu, наша земља се представила заједно са партнером из Француске. Службеници Генералног конзулата су присуствовали представи како би пружили подршку.

Глумица Марина Димитијевић из Београда и Boutros el Amari из Париза, одржали су Луткарску радионицу за децу и одрасле, где су научили децу и родитеље о историји лутака, прављењу лутака и како да играју са луткама, радионицу Commedia dell Arte, оригиналну из Италије, приказујући ране форме позоришног тетара и позоришну представу Playland.

Марина Димитријевић, једна од оснивачица трупе САМТЕАТАР, са ауторским пројектима, иза себе има играња у 15 земаља широм света и неколико интернационалних награда. У неке земље се увек враћа и по неколико пута. Тако је и са Турском, у којој наступа трећи пут. Ово је трећа земља у којој се српско- француски тим сусреће због посла. После Туниса и Египта уследила је Турска, Истанбул, а Boutros режира и монодраму Au bord de la mer, у извођењу глумице Марине Димитријевић, која ће се играти на француском језику и такође је планирана као пројекат који ће обилазити свет.

“Боутрос је талентован колега са великим искуством, а сарадња са људима из других земаља доноси велику ширину у погледу на уметност. Надамо се дугорочној сарадњи и многим будућим лепим пројектима.” рекла је Марина у разговору са нашим службеницима.

 

 



Стипендија Владе Републике Србије у оквиру Пројекта "Србија за Србе из региона"

22.08.2019. - Стипендија Владе Републике Србије у оквиру Пројекта "Србија за Србе из региона" за школску 2019/2020. годину


Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије расписало је конкурс за доделу стипендија у оквиру Пројекта "Србија за Србе у региону" за школску 2019/2020. годину. Крајњи рок за доставу документације свих пријављених кандидата је 6. септембар 2019. године. Текст конкурса са пријавним формуларом можете погледати oвде.

 



Преузимање брошуре о кандидатури Републике Србије за реизбор у Извршни савет Унеска



Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, донео је Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону, а на основу Предлога Радне групе именоване да утврди Предлог одлуке.

Одлука о суфинансирању пројеката за дијаспору 19. јун 2019. 

На Конкурсу за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре на основу Одлуке о суфинансирању одобрено је укупно 184 пројеката у укупном износу од  50 201 000,00 (словима:  педесет милиона двеста једна хиљада) динара (РСД).

Одлука о суфинансирању пројеката за регион 19. јун 2019.

На Конкурсу за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону на основу Одлуке о суфинансирању одобрено је уккупно 230 пројеката у укупном износу од 50 201 000,00 (словима: педесет милиона двеста једна хиљада) динара (РСД).

 


Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону, који ће трајати од 13. марта до 01. априла 2019. године.

Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, расписује Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону, који ће трајати од 13. марта до 01. априла 2019. године.

Предмет конкурса је суфинансирање пројеката који имају за циљ:

1) употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета;

2) унапређење економске сарадње Републике Србије и Срба у региону.

На конкурсу учествују пројекти који се могу сврстати у једну од следећих ОБЛАСТИ:

На пријавном формулару обавезно је назначити област скраћеном формулацијом области:

  • Подршка организацији школа, кампова и едукативних радионица намењених дечјем и омладинском узрасту – скраћено: ШКОЛЕ.
  • Подршка изради и аквизицији уџбеника, књига и дидактичких средстава намењених школама и библиотекама Срба у региону – скраћено: КЊИГЕ.
  • Подршка организовању манифестација, омладинско – спортских и културно – уметничких догађаја и приредби у региону и матичној држави– скраћено: МАНИФЕСТАЦИЈЕ.
  • Подршка пројектима медија, медијске писмености и дигиталне комуникације који су намењени Србима у региону – скраћено: КОМУНИКАЦИЈА.
  • Подршка пројектима издавачке и књижарске делатности који јачају везе и матичне државе и Срба у региону – скраћено: ИЗДАВАШТВО.
  • Подршка пројектима који доприносе заштити права и интереса држављана Р Србије и Срба у региону (правна помоћ, статусна подршка у матичној и држави пријема, подршка организовању, истраживања) – скраћено СТАТУС.
  • Подршка пројектима који доприносе унапређењу економске сарадње Р Србије и Срба у региону – скраћено ЕКОНОМИЈА.

 


Oпширније...
УРУЧЕЊЕ УЏБЕНИКА ЗА УЧЕЊЕ БОСАНСКОГ ЈЕЗИКА УДРУЖЕЊИМА НАШИХ ИСЕЉЕНИКА У ИСТАНБУЛУ

Амбасадор Републике Србије у Републици Турској Зоран Марковић, током службене посете Истанбулу, посетио је удружења наших исељеника у Пендику и Бајрампаши. Ова удружења окупљају највећи број исељеника и њихових потомака са подручја простора бивше Југославије, пре свега Бошњака из Рашке области у Републици Србији, као и БиХ и Црне Горе. Амбасадор Зоран Марковић, тим поводом, уручио је више пакета уџбеника за учење босанског језика за прваке и млађе основце, што је део ширег пројекта реализованог уз подршку Министарства просвете Републике Србије и неколицине спонзора, иначе наших исељеника из Републике Турске. Циљ је да се најмлађим генерацијама потомака исељеника приближи наш језик, традиција и култура нашег простора.

У разговору са руководством и члановима удружења амбасадор Зоран Марковић нагласио је да је знање језика, познавање традиције и културе важно за одржaвање и неговање веза са матицом. Циљ не сме да буде само добијање путне исправе Републике Србије, а да при томе млади нараштаји не знају основне информације и чињенице о земљи из које долазе њихови родитељи и преци. У том контексту, разматрани су модалитети даље сарадње на плану школства и образовања. Наредни кораци су организовање курсева језика како у Истанбулу, тако и током летњег распуста у Ајвалику, познатом турском летовалишту где традиционално одмара највећи део нашег исељеништва. Најмлађи би на тај начин кроз игру и забаву учили наш језик и стицали основна знања о Републици Србији. Наши исељеници, такође, су изразили интерес за успостављање институционалне сарадње између школа у Републици Србији и Републици Турској, као и за програме размене ученика и ђака, те похађања летњих спортских кампова (школе кошарке, тениса и сл.) у Републици Србији.

Осим наведеног, састанци на којима је учествовала и конзул-жеран Републике Србије у Истанбулу Сандра Вујиновић искоришћени су и за разговоре о другим конзуларним питањима од интереса за популацију наших исељеника у Републици Турској, пре свега темама из области стицања држављанства и путних исправа Републике Србије.



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ БУРУНДИ

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 24. маја 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Бурунди, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 39/2018 од 25. маја 2018. године и ступа на снагу 2. јуна 2018. године.



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ АЗЕРБЕЈЏАН, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 24. маја 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Азербејџан, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до деведесет (90) дана у периоду од стоосамдесет (180) дана, од датума уласка у Републику Србију, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „Службеном гласнику Републике Србије", бр.39/2018 од 25. маја 2018. године и ступа на снагу 2. јуна 2018. године.



Суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону

13. март - Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, расписује једном годишње Конкурс за финансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону. Више информација, услове и начин реализације Конкурса можете пронаћи на следећим линковима: Конкурс за суфинанасирање пројеката организација из дијаспоре и Конкурс за суфинансирање пројеката организација из региона.

 

Рок за достављање пројеката је 30. март 2018. године.



Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша
Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 08. децембра 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 30 дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 111/2017 од 11. 12. 2017. године и ступа на снагу 19. 12. 2017. године.

 


ОДЛУКА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ ИРАН О УКИДАЊУ ВИЗА ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША

Влада Исламске Републике Иран је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце обичних пасоша, за улазак и боравак на територији Исламске Републике Иран, најдуже до 30 дана у периоду од годину дана. Одлука је ступила на снагу 1. новембра 2017. године.



Презентација туристичке понуде Београда у Истанбулу, 24. новембра о.г.

Туристичка организација Београда, у сарадњи са ГК РС у Истанбулу, 24. новембра 2017. године, у хотелу Radisson Blu Bosphorus у Истанбулу организовала је презентацију туристичке понуде Београда. Представљању туристичке понуде Београда присуствовало је више од стотину турских агенција, оператора, представника медија, угледних личности, као и представника Града Истанбула, конзуларног кора и наше дијаспоре. У сарадњи са компанијом Turkish Airlines организовани су пословни сусрети представника турских и српских туристичких агенција и туроператора.


Oпширније...
Одлука о укидању виза за држављане Р. Индије, носиоце обичних пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 22. августа 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Индије, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 30 дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима.

Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 79/2017 од 25. 08. 2017. године и ступа на снагу 02. 09. 2017. године.

 

Фото: Википедија



Одлука о укидању виза за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 22. августа 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Исламске Републике Иран, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 30 дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од годину дана, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима.

Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 79/2017 од 25. 08. 2017. године и ступа на снагу 02. 09. 2017. године.

 

Фото: Википедија



Посета делегације Лознице општини Малтепе – Истанбул, 4-6. август о.г.

На позив градоначелника општине Малтепе у Истанбулу Али Килича, делегација Лознице у периоду од 4. до 6. августа посетила је ову истанбулску општину. За њих је био уприличен сусрет са градоначелником Малтепепа и његовим помоћницима задуженим за међународну културну сарадњу и за развој и привредну сарадњу, док је другог дана посете на централном тргу у Малтепеу у оквиру двочасовног програма предсављен културни и туристички потенцијал Србије. У делегацији су били Милена Манојловић-Кнежевић, председник Скупштине града Лознице, Томислав Арнаутовић, директор Регионалне развојне агенције, Снежана Перић, директор Туристичке организације Лознице, Дејан Марковић, секретар Скупштине града Лознице и Слободан Унковић, заменик директора Туристичке организације Београда.


Oпширније...
Одлука о укидању виза за држављане Р. Перу, носиоце обичних пасоша

Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 11. маја 2017. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Перу, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије најдуже до 90 дана у периоду од шест месеци, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр. 46/2017 од 12. 05. 2017. године и ступа на снагу 20. 05. 2017. године.



Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ћинђићу на Студентском тргу у Београду

Градска управа Града Београда, Секретаријат за културу, објавила је Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ћинђићу на Студентском тргу у Београду (распис).

Смисао уметничког и програмског решења је достојно обележавање сећања на Зорана Ђинђића, на његов живот, дело и друштвене и историјске промене које је покренуо у Србији, као и на трагичну смрт на улазу у зграду Владе Републике Србије 12. марта 2003. године.

Зоран Ђинђић је један од оснивача Демократске странке у којој је у септембру 1990. године изабран за председника Извршног одбора, а у јануару 1994. за председника те странке. Био је виши научни сарадник у Центру за филозофију и друштвену теорију у Београду, посланик у сва три вишестраначка сазива Народне скупштине Републике Србије и Већу република Скупштине СРЈ.

За градоначелника Београда изабран је 21. фебруара 1997, испред коалиције "Заједно" која је на локалним изборима 1996. однела победу у више градова у Србији. У јуну 2000. године Ђинђић је преузео функцију координатора у Савезу за промене, а потом постао и шеф Централног изборног штаба и координатор промотивне кампање ДОС-а за изборе који су одржани 24. септембра 2000. На тим изборима Ђинђић је изабран за посланика у Већу република Скупштине СРЈ. За премијера Србије изабран је 25. јануара 2001. након победе ДОС-а на републичким парламентарним изборима у децембру 2000. године.

Др Зоран Ђинђић је убијен 12. марта 2003. испред зграде Владе Републике Србије, зато што је покушао да Србију ослободи прошлости и одведе је у будућност. Ђинђић је иза себе оставио супругу Ружицу, кћерку Јовану и сина Луку.



Избори за председника Републике Србије, гласање у иностранству

На следећем линку можете пронаћи видео запис са обавештењем о начину гласања на изборима за председника Републике Србије, 2. априла 2017. 

https://youtu.be/tBKMm9NOMmg

 



ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ 02. АПРИЛА 2017. ГОДИНЕ

Поштовани суграђани,

Обавештавамо вас су се испунили услови за отварање и да ће у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу бити отворено бирачко место за предстојеће изборе за председника Републике.

Гласање ће се одржати у недељу, 02. априла 2017. године, од 07.00 до 20.00 часова по локалном времену у просторијама Конзулата.

Подсећамо да право на гласање имају они држављани Републике Србије који су се благовремено пријавили посредством Конзулата или директно и којима је решењем о одобрењу гласања у иностранству то одобрено. Решења и обавештења достављена су сваком бирачу понаособ.

Генерални конзул

Зоран Марковић



Сусрет са чланом парламента Турске из Бурсе, г. Хусеином Шахином

Током боравка у Бурси, Генерални конзул Зоран Марковић је имао и краћи сусрет са чланом турског парламента испред АК Партије, г. Хусеином Шахином. Ова прилика је искоришћена да се још једном потврде добри билатерални односи, посебно на нивоу парламентарне и економске сарадње.

 


Oпширније...
Посета удружењу Босна – Санџак у Бурси

Током службеног боравка у Бурси (3.-5.03.), ГК З.Марковић посетио је и локално удружење Босна – Санџак, које окупља већи број наших исељеника.

Овом приликом поновљен је значај тесне везе исељеништва са матицом, учења матерњег језика и очување традиција које су донете из наших крајева. З. Марковић је присутне упознао са њиховим правима у вези са предстојећим изборима за председника Републике. Објаснио је процедуре и упутио у рокове. Назначио је да детаљна информација у вези са тим може да се нађе на веб страници Конзулата, као и неопходни формулари.


Oпширније...
Посета РУМЕЛИСИАД-у 04.03.2017.

ГК З.Марковић је, 04. о.м, у Бурси био гост огранка РУМЕЛИСИАД-а у Бурси. РУМЕЛИСИАД је организација привредника (налик комори) који су пореклом са Балкана. Задатак ове организације је да координира и доприноси подстицају привредних активности својих чланица, а оријентисани су пре свега на простор Балкана. Сарађују са свим коморама и релевантним министарствима у Турској.


Oпширније...
Посета компанији МАРТУР Бурса

ГК З. Марковић je, 03. о.м, у Бурси имао дуг и садржајан раговор са директором МАРТУР и чланом борда директора Муфир Карадемирлером и његовим сарадницима (директорима развоја) на тему потенцијалних инвестиција у РС.


Oпширније...
Избори за председника Републике Србије

 

 

 

 

 

ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

(2. АПРИЛ 2017. ГОДИНЕ)

 

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

 

ЗА УПИС У БИРАЧКИ СПИСАК ПОДАТАКА О ТОМЕ ДА ЋЕ БИРАЧ ГЛАСАТИ У ИНОСТРАНСТВУ

 

 

Обавештавамо вас да су избори за Председника Републике Србије расписани за 2. април 2017. године. Држављани Републике Србије који имају боравиште у иностранству, а желе да на председничким изборима гласају на бирачком месту у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу, потребно је да нам се пријаве најкасније пет дана пре закључења јединственог бирачког списка, односно до 11. марта 2017. године.

 

  1. Држављани Републике Србије који су већ уписани у бирачки списак потребно је да поднесу Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству. Провера да ли је лице уписано у бирачки списак могуће је извршити преко апликације на сајту МДУЛС - http://birackispisak.mduls.gov.rs/javniportal

 

2.   Држављани Републике Србије који нису уписани у бирачки списак, а желе да учествују у бирачком процесу, паралелно са захтевом за упис у бирачки списак да ће гласати у иностранству, потребно је да попуне Захтев за упис у бирачки списак Републике Србије.

 

Подношење захтева може се вршити на два начина:

 

  1. У просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу на адреси Geyikli Sokak No. 1, Levent, Bešiktaš. Приликом подношења захтева потребно је приложити (показати на увид) документ за утврђивање идентитета (важећа путна исправа – пасош, лична карта или возачка дозвола коју је издао надлежни орган Републике Србије).

 

  1. Путем e-mail-a (konzulat.istanbul@mfa.rs), тако што ће се доставити скенирани захтев / захтеви заједно са скенираним личним документом Републике Србије.

 

Поднети захтеви биће прослеђени на даљу надлежност локалним самоуправама према последњем пребивалишту у Републици Србији или према последњем пребивалишту једног од родитеља.

 

Молимо вас да у назначеном пољу, обавезно, читко попуните контакт телефон и / или e-mail, како бисмо у случају било какве нејасноће, били у могућности да вас контактирамо.

Скрећемо вашу пажњу да се бирачко место одређује / отвара уколико се за гласање пријави најмање 100 бирача, што значи да ће надлежни орган у Републици Србији након провера података лица која су се пријавила за гласање на предстојећим изборима, потврдити да ли су испуњени услови за отварање бирачког места у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу.

 

Пријаве за гласање у иностранству и пријаве за упис у бирачки списак можете преузети овде.

 

http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak(1)_dvojezicno.doc

http://www.istanbul.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/zahtev_za_upis_u_biracki_spisak_podatka_da_ce_birac_glasati_u_inostranstvu_dvojezicno.doc

 

У Истанбулу, 3. марта 2017. године.

 

 

 



Посета ППВ и МТТТ Р.Љајића РТ – састанак са представницима текстилног сектора у РТ (Истанбул, 1. март)

Другог дана посете Републици Турској потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије Расим Љајић у организацији Савета за међународну економску сарадњу Републике Турске (ДЕИК), састао се са представницима текстилног сектора. Састанку су присуствовали представници угледних турских текстилних компанија. Поред повећања трговинске размене, у наредном периоду, требало би уложити додатне напоре за побољшање сарадње на пољу инвестиција, закључак је са састанка. У том контексту, охрабрује што се у Републици Србији из дана у дан отвара све више компанија из РТ. Турске фирме запошљавају преко 8 хиљада радника, а циљ је да се ове године отвори још десет нових фабрика из РТ, истакао је господин Расим Љајић.

Пословање турске текстилне компаније „Астер“ у Нишу постало је модел успешне стране инвестиције и добре праксе. ППВ и МТТТ Р.Љајић упознао је са економским мерама Владе и подстицајима страних улагања. Детаљно је говорио о финансијским подстицајима, пореским олакшицама и другим погодностима за стране инвеститоре. Истакао је значај Споразума о слободној трговини који Република Србија има са Руском Федерацијом, као и преференцијалног трговинског режима са Сједињеним Америчким Државама. Нарочито је истакао чињеницу да Влада Србије и надлежне институције свакој појединачној инвестицији посвећује посебну пажњу, наравно да има простора за даље унапређење. Међутим, по условима које нуди Србија страним инвеститорима, предњачи у региону.

 



Посета ППВ и МТТТ Р. Љајића РТ – разговор са министром економије РТ Н.Зејбекчијем (Истанбул, 28. фебруар 2017. године)

Дводневну посету Републици Турској потпредседник Владе и министар трговине, туризма и телекомуникација Републике Србије Расим Љајић започео је разговором са министром економије Републике Турске Нихатом Зејбекчијем у Истанбулу, 28. фебруара 2017. године. Две стране су разговарале о значају што скоријег закључивања ревидираног споразума о слободној трговини којим је предвиђена либерализација пољопривреде и додавање услуга, узајамном подстицању инвестиција, договора око транзитних дозвола у друмском саобраћају, као и заједничког инфраструктурног пројекта између БиХ и РС.

Након разговора у Истанбулу делегација предвођена ППВ и МТТТ РС Р. Љајићем отпутовала је у Анкару на разговоре са председником Владе РТ Б. Јилдиримом, министром пољопривреде РТ Ф.Челиком, као и председником турске развојне агенције ТИКА. Другог дана посете ППВ и МТТТ Р.Љајић, у организацији ДЕИК, састао се са представницима више турских текстилних компанија у Истанбулу.  

 



Председник општине Бајрампаша Атилa Ајдинер у посети Генералном конзулу

Председник општине Бајрампаше Атила Ајдинер, општине са најорганизованијом исељеничком заједницом из РС, посетио 23.02. Генералног конзула З.Марковића. Иако је разлог посете предстојећи Рамазански караван који се традиционално организује по балканским земљама, где ће се на пропутовању кроз Србију организовати посете Београду, Новом Пазару и Сјеници, прилика искоришћена да се обострано нагласи значај оваквих манифестација, које излазе из уско верских оквира, већ представљају добру прилику за продубљивање односа између народа две државе, а све базирано на општеприхваћеној премиси да без мира и добрих односа Бошњака и Срба нема мира на Балкану.

Истакнут је и значај ове манифестације за успостављање привредне сарадње, односно њено продубљивање. Констатовано је да је у претходном периоду створена добра основа за то и да треба искористити моментум за њено продубљивање. У том смислу, договорено је да З.Марковић, у организацији градоначелника одржи краће предавање локалним привредницима са Бајрампаше и пружи им нове информације од значаја за њихово потенцијално инвестирање у РС. Закључено је да економска сарадња за собом повлачи и сваки други вид сарадње, што претставља надградњу и битан предуслов за општи просперитет народа две земље, за шта постоји немерљив потенцијал.

 



Гостовање Генералног конзула на Румели ТВ

У суботу, 18. о.м, З.Марковић је , у ударном термину (20.30), гостовао у једноипосатном живом програму најгледаније регионалне ТВ – Румели ТВ, која покрива целокупан простор Балкана, а емитује се и путем сателита и интернета. Назив емисије у којој је ГК гостовао је „Бошњачка кафа“. Концепт емисије је био питања и одговори и питања су се углавном односила на питање држављанства, економске сарадње Турске и Србије, могућностима инвестирања у РС. Ова прилика је искоришћена да се врло широком аудиторијуму објасни процедура стицања и поновног стицања држављанства, као и компаративне предности инвестирања у РС. Одјек емисије је, према нашим сазнањима био одличан, о чему сведеоче и многобројни позиви похвала који су уследили одмах након емитовања програма. Интересантно је да је током емитовања било укључења гледалаца и из Пољске, Македоније и других земаља.

Снимак комплетне емисије је доступан и на интернету, на адреси: http://m.tvarsivi.com/rumelitv-18-02-2017-5652172y.html



Балканско првенство у атлетици за јуниоре

У Истанбулу је 12. фебруара 2017. године одржано Балканско првенство у атлетици за јуниоре. Наша репрезентација је освојила 4 златне, 2 сребрне и 3 бронзане медаље. Овом приликом честитамо нашим младићима и девојкама и поручујемо им да су они наш понос и наша најлепша слика. Хвала вам! Нашу репрезентацију је током њиховог боравка у Истанбулу посетио и ГК З. Марковић.

 



Уручење угледне књижевне награде београдском писцу Миодрагу Јакшићу

Као резултат сарадње Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу са издавачким кућама, у оквиру нашег ангажовања на културној сарадњи између две земље, београдском писцу Миодрагу Јакшићу, на свечаности у Истанбулу, уручена је угледна књижевна награда „ROSETA WORLD LITERATURE“ за 2017. годину, коју једном годишње додељује популарни турски књижевни магазин „Росета“ за укупан допринос светској поезији.

Јакшићу је награду уручио Ведат Акдамар, главни и одговорни уредник магазина „Росета“ у присуству Зорана Марковића, Генералног конзула Србије у Истанбулу и других угледних званица из културног и јавног живота Истанбула. Образлажући одлуку да Миодраг Јакшић буде овогодишњи лауреат награде „ROSETA WORLD LITERATURE“ господин Ведат Акдамар је нагласио „посебну вредност Јакшићеве мисаоне поезије, проткане фино и јасно акцентованом филозофском поентом слободне мисли, ефектним песничким сликама, које кроз обиље бриљантних описа социјалних, друштвених и љубавних доживљаја савременог човека, уносе смеле новине у савремену поезију“. 

Награда „ROSETA WORLD LITERATURE“ Миодрагу Јакшићу је додељена у истанбулском хотелу Титаник, на завршној свечаности Међународног књижевног фестивала „Кемал Суреја“, у част великана турског књижевног новог таласа, који је окупио писце из целог света.  



Сусрет са студентима са подручја бивше СФРЈ

Удружење „Босна – Санџак“ са истанбулске општине Бајрампаша организовало је 18-ог децембра доручак за студенте у Турској са подручја бивше СФРЈ. Истом су присуствовали и Амбасадор Црне Горе, Генерални конзул БиХ и Генерални конзул РС. Идеја овог окупљања је била дружење, размена искустава и боља комуникација са дипломатским представницима земље порекла.

 



20. годишњица Удружења „Босна – Санџак“ из Истанбула

У истанбулској општини Пендик, одржана је јубиларна годишња скупштина Удружења „Босна-Санџак“ које окупља велики број исељеника пореклом из Србије. Поред великог броја гостију, овом скупу присуствовали су потпредседник владе Републике Србије г. Расим Љајић, градоначелници Новог Пазара, Сјенице и Тутина и Генерални конзул г-дин Зоран Марковић.

Овом приликом поновљена је потреба још тешње сарадње између матице и исељеништва са посебним акцентом на економским и културним везама.

 



Први међународни фестивал младих писаца у Истанбулу

У Истанбулу је од 17-20. новембра 2016. године, одржан Први међународни фестивал младих писаца, на коме је запажено учешће имала и представница наше земље Теодора Балабановић.

Фестивал је, као почасни гост, отворио Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу г. Зоран Марковић.



Оглас за пружање услуга у циљу отуђења непокретности

 

 

 

 

 

 

 

 

НЕЗВАНИЧНИ ПРЕВОД

 

ОГЛАС ЗА ПРУЖАЊЕ УСЛУГА У ЦИЉУ ОТУЂЕЊА НЕПОКРЕТНОСТИ – ОТУЂЕЊА ДИПЛОМАТСКЕ НЕПОКРЕТНЕ ИМОВИНЕ У ЊУЈОРКУ (СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ), ТОКИЈУ (ЈАПАН), БОНУ (НЕМАЧКА) И БЕРНУ (ШВАЈЦАРСКА)

 

Босна и Херцеговина, Република Хрватска, Република Македонија, Република Словенија и Република Србија – као једине државе сукцесори бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (у даљем тексту: „СФРЈ“) – и као сувласници дипломатско-конзуларне имовине СФРЈ, као претходног титулара, овим објављују позив за учешће на конкурсу за пружање посредничких услуга у  циљу отуђивања следећих непокретности1:

а) Стална мисија СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Пета авенија 854, Њујорк 10065): оквирне додатне информације: блок 1391, парцела 6, површина 3.600 квадратних стопа/30 х 120, бруто стамбена површина 16.125 квадратних стопа, година изградње око 1910;

б) Резиденција сталног представника СФРЈ при ОУН у Њујорку, САД (Парк авенија 730, Њујорк 10021); оквирне додатне информације: Стан 16/17Б, у кооп власништву, 718/30,000 деоница, блок 1385, парцела 37, назив пројекта: Park 71st St. Corp, бруто стамбена површина не рачунајући подрум 4,294 квадратне стопe, година изградње: 1929;

в) Амбасада и резиденција СФРЈ у Токију, Јапан (7-24, 4-chome, Kitashinagawa Shinagawa-ku, Tokyo): оквирне додатне информације: парцела 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Токио, регистрована укупна површина 995,27 m² (приближно 28 m х 30 m), зграда 316-37 Kita Shinagawa 4-Chome, Shinagawa Ward, Tokyo, укупна површина 1.725,70 m² (вредност наведена у документу пројектног плана зграде), година изградње 1965;

г) Амбасада СФРЈ у Бону, Немачка (Schlossallee 5, 5300 Bonn 2), оквирне додатне информације: земљишна књига Mehlem, земљишнокњижни уложак бр. 2865, површина зграде и баште/дворишта 5.441 m², Schlossallee 1 и 5, површина спратова 1.565 m² (приземље, подрум, поткровље, подземна гаража са 14 паркинг места);

д) Амбасада и резиденција СФРЈ у Берну, Швајцарска (Seminarstrasse 5, 3006 Bern), оквирне додатне информације: насеље: бр. 199 Bern 4, површина земљишта: укупно 1,760 m², бруто површина зграде 540 m², површина баште/дворишта 1,220 m², година изградње: 1978.

Државе сукцесори наглашавају следеће:

Услуга посредовања у циљу отуђивања целокупне горе наведене непокретне имовине биће додељена само једној јединственој агенцији за трговину некретнинама, с којом ће државе сукцесори закључити уговор;

 

Крајњи рок за достављање понуда је 30 дана од дана објављивања овог позива, док ће државе сукцесори пријављене понуђаче услуга о својој одлуци обавестити у року од 50 дана од крајњег рока за достављање понуда.

 

Међу референцама које их квалификују за успешно обављање посредовања у циљу отуђивања предметне имовине, заинтересовани понуђачи ће доставити следећу документацију, и дефинисати своје услове за пружање услуга посредовања. Заинтересовани понуђачи ће у своју достављену понуду укључити следеће:    

а) Документа која потврђују да је понуђач регистровано привредно друштво;

б) Документа као доказ да понуђач има седиште, филијале или партнерске организације у земљама у којима се налази имовина која је предмет продаје и које послују у наведеним градовима (Њујорк, САД; Токио, Јапан; Бон, Немачка; Берн, Швајцарска);

в) Документа као доказ да је понуђач у последње три године остварио обрт од најмање 100 милиона USD2;

г) Гаранцију за понуду у износу од USD 50.000,00 (гаранција ће бити враћена понуђачу по потписивању уговора о посредовању),

д) Гаранција за ваљано извршење посла у износу од USD 100.000,00 (гаранција за ваљано извршење посла ће бити враћена понуђачу по извршењу уговора о посредовању),

ђ) Доказе о финансијско-пословној солвентности.

е) Доказе о техничким и стручним могућностима и референце које доказују успешно обављање посредничких услуга;

ж) Уверење да понуђач/правно лице и  одговорно лице у правном лицу нису осуђивани и кажњавани, у складу с правним прописима земље у којој је регистровано седиште понуђача и у месту сталног настањења одговорног лица у правном лицу;

 

Период важења понуде је најмање 90 дана од датума њеног достављања;

 

Заинтересовани понуђачи своје понуде дефинишу у виду накнаде за посредовање, изражене као проценат укупне бруто продајне цене горе наведене имовине;

 

Најнижа понуђена накнада за услуге посредовања ће бити одлучујући критеријум при избору понуђача, под условом да понуђач испуњава све горе наведене услове;

 

Заинтересовани понуђачи своје понуде достављају (у запечаћеној коверти на којој је назначено „Не отварај“) препорученом поштом следећем примаоцу:

 

Станислав Видович, Министарство спољних послова Републике Словеније, СИ-1001 Љубљана, Прешернова цеста 25,

 

 

Државе сукцесори ће обезбедити процене тржишне вредности све горе наведене непокретне имовине одабраном понуђачу; процењена тржишна вредност имовине представља минималну тражену цену предметне имовине, изузев уколико државе сукцесори одлуче другачије;

 

Продаја непокретности ће се по могућству извршити путем јавне лицитације или на било који други начин који је у складу с праксом на локалном тржишту некретнина за сваку предметну непокретност, према препоруци заинтересованих понуђача наведеној у њиховим односним понудама;

 

Државе сукцесори задржавају право да не одаберу ниједног понуђача, чак и уколико су испуњени сви услови;

 

Непокретна имовина наведена у овом огласу може се, а не мора, продати одвојено. Свака држава сукцесор понаособ мора да потврди продају сваке непокретности у складу са условима који ће бити договорени с подносиоцем најбоље понуде/потенцијалним купцем пре закључења продаје уколико је понуђена куповна цена нижа од процењене тржишне вредности или минималне тражене цене.

 

Контакт за додатне информације: gp.mzz@gov.si или secretariat.mzz@gov.si.

 

 

 



Intervju Generalnog konzula Zorana Markovića dat regionalnoj TV Rumeli Turk

Intervju Generalnog konzula Zorana Markovića dat regionalnoj TV Rumeli Turk možete videti na:

https//www.youtube.com/watch?v=ShnjJeo1Zw&feature=share

 



Листа адвоката Адвокатске коморе Истанбула

На следећем линку можете пронаћи списак регистрованих адвоката у Адвокатској комори Истанбула. За остала подручја у надлежности Генералног конзулата, молимо да нас контактирате ради добијања више информација.

Напомињемо да није реч о званичним адвокатима Генералног конзулата у Истанбулу и да самим тим Генерални конзулат не може бити одговоран за њихов рад.

 

http://www.istanbulbarosu.org.tr/barolevhasi/arama.aspx

 



14.04.2016, 09:25, Обавештење о отвореном бирачком месту

ОБАВЕШТЕЊЕ!

Обавештавамо све грађане који су искористили своје право и до 2. априла 2016. године поднели захтев са потребном документацијом да на предстојећим Изборима за народне посланике Народне скупштине Републике Србије гласају према месту боравишта у иностранству, да ће бирачко место за бираче који бораве у Р. Турској, на дан Избора, 24. априла 2016. године, бити отворено у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу, на адреси Geyikli Sok No. 1, Levent Mah, Besiktas. Бирачко место биће отворено од 07:00 до 20:00 часова. Потребно је да приликом гласања понесете важећи лични документ издат од стране надлежних органа Републике Србије (пасош, лична карта, возачка дозвола са назначеним Јединственим матичним бројем грађана - ЈМБГ), на основу којег ће се утврдити Ваш идентитет.



04.02.2016, 14:25, Intervju generalnog konzula Zorana Markovica casopisu Privredne komore Istanbula

ИНТЕРВЈУ Генералног конзула Зорана Марковића часопису Привредне коморе Истанбула

НАСТУПИТИ ЗАЈЕДНО НА ЦИЉАНА ТРЖИШТА

 

Генерални конзул Републике Србије Зоран Марковић је изјавио да турски улагачи треба да посете Србију и да се упознају са могућностима које им се отварају. Генерални конзул Марковић: "Можемо заједно да извозимо у Русију и на околна тржишта. Србију можете да искористите као одскочну даску."

ЗОРАН МАРКОВИЋ је изјавио да је у дипломатију дошао из приватног сектора, и да разуме проблеме пословног света. Његов став о раду је јасан "треба бити брз, прецизан и реалан" додајући речи премијера да "која год да је дата понуда турским инвеститорима, Србија ће понудити за долар бољу", које су показатељ пријатељства и добре намере. Ја турским привредницима дајем гаранцију да ће решење било ког проблема наћи за 7 до 10 дана.

ГЕНЕРАЛНИ КОНЗУЛ је одговарао на питања "Истанбул Тикарет" (ИМАЈТЕ СЛУХА ЗА ПРИВРЕДНИКЕ)

На турско-српском пословном форуму у београду обратили су се премијери обе земље са порукам подршке. како предузетници треба да тумаче ове поруке?

Било је малог застоја у односима две земље. Посета премијера Ахмета Давутоглуа је од посебне важности за окончање те паузе. Поруке оба премијера су биле веома позитивне. Треба наставити са оваквим посетама, зато што приликом посете привредници двају зеаља имају прилику да се боље упознају и да на лицу местасагледају могућности. Раније су трговци и привредници слушали политичареи сходно политичкој ситуацији заузимали своје ставове. Сада политичари имају више слуха за привреднике и економисте. И ја се слажем са тим. Где је добра економска сарадња ту су добри и политички односи. Добри односи међу привредницима и пословним људима, рефлектују се на политику и на друштво.

(МОЈ ПОСАО ЈЕ ПРОНАЋИ РЕШЕЊЕ)

Који су ваши задаци као Генералног конзула

Као Генерални конзулат у контакту смо са надлежним властима и у Србији и у Турској, а мој задатак је да пронађем решење проблема са којим се суочава пословни свет. Жао ми је ако се један инвеститор сусретне са проблемима у Србији. Дајем гаранцију да ће се проблеми привредника у Србији решити за 7 до 10 дана. Не бежимо од проблема, са њима се суочавамо

Мој савет за турске привреднике је:"Идите, видите на лицу места, истражите и размотрите, и када се вратите осталимпривредницима испричајте о могућностима које су се пред вас отвориле.

(ПОСЕТЕ ТРЕБА ДА БУДУ УЗАЈМНЕ)

У овом домену који је облик сарадње који се може успоставити са привредном комором Истанбула?

У овом погледу Привредна комора и партнер у Србији могу да организују узајамнепосете привредних делегација зато што Србија нуди могућности за сарадњу. За информације које су потребне за оснивање фирме, пореске олакшице, субвенције можете се обратити мени или одељењу у саставу Конзулата. Ове године у првих шест месеци очекује се посета премијера Републике Србије Александра Вучића заједно са делегацијом у чијем ће саставу бити и пословни људи.

(ЦИЉ ЈЕ МИЛИЈАРДУ ДОЛАРА)

Одређен је циљ од милијарду долара у економској сарадњи између Србије и Турске. Да би се постигао овај циљ шта треба урадити?

Првенствено, по потписивању Споразума о слободној трговини обим  привредне сарадње је порастао у просеку 20 процената, што значи да је трговински обим од милијарду долара за очекивати. Тренутни обим сарадње у износу од 780 милиона долара је по мени незадовољавајући. Да би се повећао, привредници треба да се међусобно боље упознају. Потребан је интезиван проток информација. Првенствено је велики број могућности које се нуде турским привредницима. Турска жели да повећа свој извоз. Србија није велико тржиште у односу на број становника, али је с обзиром на централну локацију идеална за наступ на трећим тржиштима. Србија и Турска треба заједно да производе и заједно извозе.. На пример, када би се 51 проценат производио у Србији, производ може са етикетом "Маде ин Сербиа" да уђе и на руско тржиште без царине. Захваљујући томе може се ући и на велико и озбиљно тржиште помоћу Србије

Које секторе препоручујете за инвестирање?

Текстил, резервни ауто делови, кондиторски и готови прехрамбени производи су сектори у којима би смо волели да видимо турске инвеститоре. Дугорочним инвестицијама ми заправо инвестирамо за децу и следеће генерације.

(ПОКАЗАТЕЉ ДОБРЕ ВОЉЕ)

Да ли има субвенција за инвеститоре?

Инвестиције у Србији искористите као одскочну даску. Као што је наш премијер рекао"која год да је понуда дата, Србија ће понудити за долар бољу". Ову реч ћемо сигурно одржати, а то је показатељ добре воље и пријатељства. Инвеститор ће у Србији наћи квалификовану радну снагу. И обичан грађанин говори енглески. Спремни су и да прихвате нову технологију на свим пољима у производњи. Примера ради, у текстилу се производи А+ и виши квалитет за велике светске фирме. Не губи се времена бирократију. Пословни човек након своје одлуке о инвестицији од нас добија све потребне информације и будите сигурни да ће се у Србији без губљења времена започети процедуре. Мој став о раду је "бити јасан, брз, прецизан и реалан". Примера ради, када започнете процедуру за оснивање фиорме, она ће се и завршити у истој зградиза кратко време. Исто тако покушавамо да помогнемо у Конзулату, без изговора, "завршено нам је радно време и не можемо вам помоћи"

Који је тренутни број турских улагача у Србији?

Не могу вам рећи тачан број, осим да нисмо стигли до броја на који би смо могли битипоносни. Након дисциплиноване припреме можемо да радимо на дугорочним инвестицијама. Постоји једна текстилна турска фирма која инвестирајући у Србији постала утицајна на глобалном плану

Исто тако, отворена је и Халк банка у Србији која ће бити од велике користи и српским и турским привредницима.

У труризму има још више посла

Генерални конзул Зоран Марковић изјавио је да постоји интересовање српских фирми за турске фирме које се баве производњом органске хране.

"Једна од важних области сарадње је и туризам. Турски туристи, након бољег упознавања Београд, изјављују да су веома задовољни храном, туристичким местима, местима забаве. У Србији су зимски спортови развијени. Природне лепоте ус исто повољне за инвестиције. цене су привлачне. само за новогодишње празнике 4.000 турских туриста је посетило Београд. Заинтересованост српских туриста за Турску расте за шта је посебно ол инклузив концепт у хотелијерству значајан.

Остварен ми је сан из детињства

У истанбулу се осећам као код своје куће. Овде нам ништа не недостаје. Не постоји ништа као чај, кафа и шетња поред Босфора са супугом и сином.. Као дете сам увек желео да живим на месту поред мора, тако да ми је остварен сан из детињства.

Омиљена храна риба

Управо због заједничке прошлости српска и турска кухиња су веома сличне. Омиљена храна су ми морски плодови. Онима који путују у Србију бих препоручио да пробајумесо. Мој свакодневни класични доручак је бурек са сиром и ајран.

 



Посета делегације града Лознице истанбулској општини Малтепе

    У оквиру редовних активности Генералног конзулата на успостављању сарадње локалних самоуправа двеју држава, реализована је посета градоначелника Лознице, господина Видоја Петровића са сарадницима, истанбулској општини Малтепе. Без обзира на чињеницу да на општини Малтепе живи преко пола милиона људи, доку Лозници око 80.000, успостављена је сарадња која ће у првом кварталу 2016. резултирати братимљењем приликом узвратне посете Р.Србији. Размењена су искуства о функционисању локалне самоуправе и успостављени иницијални контакти привреда две локалне самоуправе. Закључено је да ова посета представља само почетак једне дубље и плодне сарадње, која ће поред повезивања привредних субјеката на корист обе стране, допринети бољим укупним билатералним односима две државе, јер је сусрет реализован у предвечерје прве званичне посете на нивоу председника владе, која ће бити реализована 28. и 29. децембра ове године.
    Главна порука одаслата приликом ове посете је да су пријатељства могућа без обзира на верске и културолошке разлике, чемо се, обострано, посебна захвалност исказује многобројној исељеничкој заједници у Истанбулу.


 



Посета Удружењу исељеника „Босна – Санџак“

У оквиру редовних активности, ГК З.Марковић посетио је Удружење исељеника „Босна – Санџак“ са истанбулске општине Бајрампаша. Тема разговора је, поред сагледавања активности Удружења, била и разрада могућности за тешњом сарадњом ГК са Удружењем у циљу пружања што квалитетнијих конзуларних услуга нашим грађанима и превзилажења проблема са којима се срећемо у свакодневном раду.
    Договорена је сарадња која ће резултирати мањим гужвама у Конзулату и олакшаће нашим исељеницима остваривање њихових права у Републици Србији.



Гостовање црквеног хора „Бранко“ из Ниша на слави Васељенске патријаршије у Истанбулу

У Истанбулу је, на позив Његове свесветости патријарха Вартоломеја, поводом прославе славе Васељенске патријаршије, гостовао црквени хор „Бранко“ из Ниша.
    Наступ је, после пријема који је поводом славе Васељенске патријаршије Светог Андреја Првозваног дао Његова свесветост патријарх Вартоломеј, организован у цркви Светог тројства на Таксиму пред високих званицама из конзуларног кора, представниицма свих заступљених конфесија у Турској, пословним људима, као и грчке заједнице у Истанбулу. У обе прилике, патријарх Вартоломеј се најтоплијим речима осврнуо на одличне односе са сестринском Српском паравославном црквом, нагласивши да овај догађај својим наступом увеличава црквени хор из Ниша – родног града цара Константина, а чије је гостовање омогућено добротом Његове светости патријарха српског, господина Иринеја. Његов говор у цркви Светог тројства био је превођен и на српски језик.
    Концерт је протекао у изванредној атмосфери и представља немерљив допринос презентацији културе и традиције српског народа у Истанбулу. Био је ово један од од оних дана када смо се с пуним правом осећали поносним.


 



Постављање Теслине спомен бисте у Измиру

Церемонија свечаног откривања спомен бисте српског научника Николе Тесле, постављене у централној згради Измирског универзитета економије, одржана је 24. новембра 2015. године у присуству представника градске управе Измира, ректора Универзитета у Измиру, великог броја професора и студената и наших држављана у Измиру. Ипред Фондације Никола Тесла из Београда, церемонији је присуствовао Милан Кнежевић са супругом Јасмином, као и представници ДКП у Истанбулу ГК Зоран Марковић и конзул Сандра Вујиновић и почасни конзул РС у Измиру Метин Акдурак.

Обраћајући се присутнима ГК З.Марковић је истакао да је велика част говорити о раду и делу славног научника, који је својим визионарством омогућио квалитет живота какав данас имамо. Понос је да је Никола Тесла један од нас, нагласио је Марковић, човек са Балкана, српског порекла, изнад свега грађанин света. Указао је да су Теслине идеје и дела ванвременске, својим радом доказао је да прави људи своје место имају у мислима и срцима, уџбеницима и науци свих народа и држава, чиме је заслужио бесмртност и поштовање. З.Марковић се посебно захвалио Ректорату економског универзитета у Измиру, челницима града, а пре свега Фондацији Никола Тесла из Филаделфије, која је својом донацијом „довела Теслу и Измир“. Поред З.Марковића на свечаности су говорили ректор Измирског универзитета економије проф. др Огуз Есен, представник Теслине фондације М.Кнежевић и др.

Свечаној церемонији претходио је разговор ГК З.Марковић са ректором Измирског универзитета економије О.Есеном, у коме је било речи о могућностима сарадње универзитетског центра у Измиру са високо-образовним установама из Србије. Службена посета шефа ДКП З.Марковића Измиру искоришћена је и за разговоре у градској Скупштини Измира, као и председником Привредне коморе Екремом Демирташом. Разговори су потврдили заинтересованост за продубљивање укупне, а пре свега сарадње на пољу привреде и економије. ГК З.Марковић означио је почетак међународне једриличарске регате у Чешмама, на којој је учестовало преко три стотине такмичара, међу којима и једриличари из Р.Србије.



Српски карикатуриста Југослав Влаховић награђени уметник

У Истанбулу је 17. новембра о.г. одржана церемонија уручења награда на 32. међународном такмичењу карикатуриста „Ајдин Доган“, а у организацији истоимене фондације.
 
Један од овогодишњих лауреата је и познати српски карикатуриста Југослав Влаховић, коме је додељена једна од награда на овом конкурсу. Представник ГК учествовао је у церемонији доделе награда и честитао нашем уметнику на овом реномираном признању.



Саучешће поводoм трагичних догађаја у Анкари 10. октобра 2015. године

Поводом трагичних догађаја у Анкари 10. октобра 2015. године, Генерални конзулат Републике Србије у Истанбулу упутио је телеграм саучешћа гувернеру Истанбула г-дину Васипу Шахину у којем се изражава жалост поводом великог броја страдалих и рањених особа у експлозији на митингу у центру Анкаре. У телеграму се наводи да је тешко пронаћи праве речи утехе, али да свет мора бити уједињен у борби против теороризма. Господин генерални конзул Зоран Марковић изразио је у своје и име Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу саучешће турском народу, као и породицама које су изгубиле своје ближње.



КУД „Иво Лола Рибар" победник међународног фестивала у Бурси

У Бурси је од 07. до 12. јула одржан међународни такмичарски фестивал аматерских фолклорно-уметничких друштава. Учествовали су представници 18 земаља, међу којима и представници свих БЈР. Србију је представљало КУД „Иво Лола Рибар“ из Београда. Наше културно-уметничко друштво је на финалној вечери освојило прво место и награду од 5000 еур.
Учешће, а још више и победа КУД „Иво Лола Рибар“ на овом такмичењу изашла из оквира самог учешћа на једном међународном фестивалу. У актуелном политичком тренутку, начин на који је турска публика реаговала на њихов наступ, представља допринос продубљивању пријатељских односа два народа и стварању шире климе за наше позиционирање у Бурси.



ТУРСКИ МУП УВЕО ЕЛЕКТРОНСКУ Е ПРОЦЕДУРУ ОБЕЗБЕЂИВАЊА И ПРОДУЖАВАЊА ДОЗВОЛЕ БОРАВКА

Министарство унутрашњих послова Турске увело је 18. маја електронску е процедуру обезебеђивања и продужавања дозволе боравка за странце.

Упутство на више језика се може наћи на сајту овдашњег МУП:

http://www.goc.gov.tr/icerik6/e-ikamet-basvurulari-alinmaya-basladi_350_359_5777_icerik

http://www.mia.gov.tr



Важно обавештење

Путовање грађана у иностранство


Путовање у Турску - ВИЗНИ РЕЖИМ


Дипломатски и службени пасоши:
Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 6 месеци рачунајући од дана првог уласка
Обични пасоши и друге путне исправе:
Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 6 месеци рачунајући од дана првог уласка
Напомена:
За носиоца путног листа у транзиту није неопходна  виза.


ОБАВЕШТЕЊЕ ГРАЂАНИМА


28.04.2014. године


Обавештавамо да je од 27.04.2014. године на снази примена нове регулативе у вези са роковима важења пасоша странаца који улазе на територију Републике Турске.
Према усвојеним изменама прописа, који ће се примењивати до 31.12.2014. године, пасоши или друге путне исправе странаца који улазе на територију Републике Турске, морају да имају рок важења 60 дана од дана истека визе/истека рока безвизног режима/истека рока боравишне дозволе.
По питању важења пасоша држављана Републике Србије, а имајући у виду да је период безвизног режима 90 дана, држављани Републике Србије који намеравају да туристички посете Републику Турску, морају имати рок важења путне исправе 150 дана тј. 5 месеци.
 



Састанак борда турско-српског пословног савета

У четвртак, 21.05.2015, у просторијама ДЕИК, одржан је састанак заједничког бпорда турско-српског пословног савета. Састанку су присуствовало председник Привредне коморе Р.Србије Марко Чадеж са сарадницима, као и генерални конзул З.Марковић и конзул ф.Шановић. Тема састанка је била даље унапређење билатералних економских односа између две земље, као и улагања турских привредника у Р.Србији.



Други самит паметних општина

 Други самит паметних општина (2nd Smart Municipalities Summit), на коме су учешће узели представници 60-так општина и градова са Балкана и регије Мраморног мора, одржан је у Бурси, 14. и 15.05.2015. године. Организатор овог скупа била је Унија општина Мармаре (MMU), а уз подршку Асоцијације бизнисмена балканско-румелијских Турака (BALKANSIAD). Скуп су отворили министар здравља Р.Турске и градоначелник Бурсе, изразивши задовољство
Великим одзивом позваних учесника и наглашавајући значај сарадње и размене искустава локалних самоуправа региона. Из Р.Србије, самиту су присуствовали градоначелник Новог Пазара Мехо Махмутовић, помоћник градоначелника Београда Борко Милоављевић и представнице града Сремска Митровица.
Учешће у раду Самита искоришћено је за продубљивање контакта са локалним привредницима, посебно са члановима Асоцијације бизнисмена балканско-румелијских Турака (BALKANSIAD), чији је члан и истакнути привредник Зариф Алп. Другог дана Самита, нашим делегацијама придружио се и ГК РС у Истанбулу З.Марковић, када је заједно са градоначелником Н.Пазара посетио изложбену поставку Самита и којом су приликом дали два одвојена интервјуа за „Marmara Life“ – периодични часопис Уније општина Мармаре (MMU).



Симпозијум "Никола Тесла - пионир струје" у Измиру

 У Измиру је, у организацији Коморе инжињера електротехнике из Измира и „Tesla Science Foundation“ из Филаделфије (САД), 14. о.м. одржан симпозијум на тему „Никола Тесла – пионир струје“. На симпозијуму су говорили директор Музеја Николе Тесле из Београда Др. Инг. Бранимир Јовановић, Председник Tesla Science Foundation Никола Лончар, председник Коморе електро-инжињера Хусеин Јешил, као и још неколико говорника који су се осврнули на живот и рад Николе Тесле. Скупу се обратио и ГК РС у Истанбулу З.Марковић, који је истакавши да је Никола Тесла грађанин света, рекао и да његово дело, без кога не би било савременог света, данас повезује народе, те да смо као народи Балкана на то посебно поносни. Слушаоцима, превасходно студентима електротехнике у Измиру је пожелео да својим будућим радом наставе дело Николе Тесле и допринесу даљем унапређењу квалитета живота свих нас.


Скупу је присуствовало преко три стотине студената електротехнике, универзитетских и средње-школских професора, као и већи број заљубљеника у технику. Председник Tesla Science Foundation изнео је иницијативу да фондација донира једну бисту Николе Тесле која би била постављена у Измиру.



Посета ансамбла КУД Никола Тесла

Ансанбл Културно уметничког друштва Никола Тесла је боравило на седмодневном гостовању у турском граду Маниса, где је достојанствено представило културу и обичаје из Р.Србије. На пропутовању кроз Истанбул посетили су Генерални конзулат наше земље у овом граду. Том приликом, генерални конзул Р.Србије у Истанбулу Зоран Марковић изразио је захвалност КУД Никола тесла што су представништво наше земље удостојили својим присуством и жељу да Генерални конзулат и он лично пружи свој допринос још чешћем присуству наше културе у Републици Турској.



Сусрет са гувернером Истанбула, господином Васип Шахин

Гувернер Истанбула и Генерални конзул Р.Србије у Истанбулу З.Марковић имали су 28.04.2015. године садржајан сусрет, током којег су разменили мишљења о даљем правцу сарадње града Истанбула и Р.Србије. Истакнуто је да су стврени сви предуслови да се сарадња интезивира, а као основ је наглашена економска сарадња. Обострано је изражено задовољство оствареним нивоом сарадње града Истанбула и Валијата са Генералним конзулатом Републике Србије.



Интервју Todays Zaman

Генерални конзул Р.Србије у Истанбулу дао је интервију тиражном турском листу на енглеском језику Тодаyс Заман у коме се осврнуо на неке од главних елемената билатералних односа између две земље. Нагласио је потребу продубљивања економске сарадње и сарадње у борби против тероризма, за шта су створени сви битни предуслови.



Генерални конзул присуствовао прослави у Удружењу Босна - Санџак из Пендика

Поводом 8. Марта – Међународног дана жена, Удружење Босна – Санџак из Пендика организовало је пригодну прославу којој је присуствовао и Генерални конзул РС у Истанбулу Зоран Марковић, који је, изразивши захвалност свим мајкама, сестрама и кћерима што су један од стубова друштва и најчвршћи ослонац сваке породице, присутним дамама пожелео да им „уз нас сваки дан буде 8. Март“



Посета Генералног конзула Зорана Марковића Бурси

У циљу промовисања потенцијала српске привреде, Генерални конзул Р.Србије у Истанбулу Зоран Марковић посетио је Бурсу 4. и 5. марта 2015. године, где се срео са градоначелником, гувернером, представницима Индустријске и трговачке коморе, као и са руководствима индустријске зоне и удружења нашег исељеништва.



Посета сајму бициклизма и мотоциклизма у Истанбулу

На сајму бициклизма и мотоциклизма у Истанбулу, генерални конзул Р.Србије у Истанбулу Зоран Марковић посетио је штанд компаније Салкано, коју води истакнути члан исељеничке заједнице господин Салих Акгул.



Посета јуниорске женске ватерполо репрезентације Р.Србије Генералном конзулату

Током боравка јуниорске женске ватерполо репрезентације Републике Србије у Истанбулу и учешћа на међунаордном турниру “Istanbul Cup 2015 – International U17 Women’s Water Рolo Tournament”, за нашу репрезентацију организован је пријем у просторијама Генералног конзулата, 30. јануара.

Поздрављајући присутне спортискиње и чланове стручног штаба, генерални конзул Зоран Марковић захвалио се што су и поред спортских обавеза нашли времена да посете конзулат. Пожелео им је пуно успеха на турниру у Истанбулу, али и бројне друге спортске успехе. Посебно је истакао да су наши млади спортисти амбасадори Србије у свету и да њихов успех представља и успех земље коју представљају. Генерални конзул Зоран Марковић позвао је наше спортскиње да својом спортским резултатима, али и укупним понашањем, у најбољем светлу репрезентују своју земљу.
 

 



ОБАВЕШТЕЊЕ О ВИЗАМА

Обавештавамо да је Влада Републике Србије на седници која је одржана 30. октобра 2014. године, усвојила Одлуку о уласку без виза носиоца страних путних исправа, који поседују важећу Шенген визу, визу Велике Британије и осталих држава чланица Европске уније или визу Сједињених Америчких Држава. Ова Одлука се примењује и на носиоце страних путних исправа који имају регулисан боравак у државама Шенген зоне, државама чланицама Европске уније или Сједињеним Америчким Државама.

Наведене категорије лице могу да уђу, транзитирају или бораве без визе у Републици Србији најдуже 90 дана, у периоду од шест месеци, с тим да дужина боравка буде усклађена са периодом важења наведених виза или  дозвола боравка..

Ова Одлука се не примењује на носиоце путних листова и путних исправа које се издају у складу са међународним конвенцијама.

Одлука ступа на снагу 08. новембра 2014. године.
 



Манифестација „Дани Кластера 2014“ у Текирдагу

У организацији „Куће кластера“ из Ниша, и уз помоћ Тракијске развојне агенције из Текирдага, 30. и 31. октобра у Текирдагу одржана је конференција „Дани кластера“ - конференција „Балкан – Црно Море“. Свечаном отварању конференције присуствовао је генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић. На конференцији је учествовало 286 учесника из 20 земаља.

Наши представници одржали су запажену презентацију о позицији кластера у Србији. На маргинама конференције, генерални конзул З.Марковић се сусрео са представицима компанија и удружења из Србије. Учесницима из Р.Србије пружене су основне информације о пословању у Турској, и понуђена сва потребна помоћ из домена рада ГК у наредном периоду.
 



Посета граду Адапазар (Сакарија)

Генерални конзул Зоран Марковић, 28. октобра посетио је Сакарију, односно град Адапазар, који представља регионални центар металске индутрије у Турској. Том приликом, имао је сусрете са гувернером Хусеином Авни Чошом и грдоначелником Сакарије Зеки Точоглуом, као и са руководством компаније „Тувасаш“.

У разговорима акценат је стављен на могућности продубљивања сарадње ове турске регије са Републиком Србијом, посебно на привредном и културном плану. Саговорници су, у том смислу, посебно градоначелник, истакли заинтересованост да се Сакарија чвршће повеже са градом Краљевом, с обзиром на компатибилност локалних привреда.
 



Посета гувернеру Истанбула

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић учинио је куртоазну посету новоименованом гувернеру Истанбула, господину Васипу Шахину. У дужем и пријатељском разговору размењена су виђења даљих могућности за сарадњу, а пре свега правци заједничког деловања са циљем интезивирања привредне сарадње. Обострано је констатована потреба интезивне сарадње и чешћих међусобних контаката. 



Светско првенство у кошарци за жене – учешће репрезентације Републике Србије

У Истанбулу је од 26. спетембра до 5. октобра одржано Светско првенство у кошарци за жене, које смо сви помно пратили. На жалост, поред врло успешних партија пружених на почетку овог такмичења, наше девојке су са само пола коша разлике изгубиле од репрезентације домаћина – Турске, чиме су изгубиле могућност борбе за једну од медаља. Без обзира на све, наше девојке су нам пружиле још једну могућност да се осећамо поносно. Браво!




Прослава Бајрама у удружењу исељеника у општини Пендик

Удружење исељеника „Босна-Санџак“ из истанбулске општине Пендик 2. октобра организовало је прославу Бајрама. Том приликом презентован је пригодан културно-уметнички програм у коме су узели учешће чланови културно-уметничког друштва наших исељеника свих узраста.
Генерални конзул Републике Србије Зоран Марковић, који је такође присуствовао прослави Бајрама, обратио се скупу. Он је, уз честитке поводом празника, обавестио да Генерални конзулат Републике Србије, заједно са Удружењем, ради на организовању допунске наставе за најмлађе, као и учења матерњег језика за све узрасте и да би овај програм требало да се реализује од почетка наредне школске године.



Промоција филмова о легендама српске и југословенске кошарке, Жељку Обрадовићу и Душану Ивковићу

На маргинама „Gloria Cup“, одржаног у Истанбулу од 23. до 26. септембра о.г., представљени су документарни филмови о прослављеним тренерима и легендама југословенске и српске кошарке Жељку Обрадовићу и Душану Ивковићу. Манифестација је привукла запажено интересовање турских, грчких, руских и наших медија с обзиром да је организована у јеку медијске пажње коју је привукла српска репрезентација освојеним другим местом на светском првенству у Шпанији, као и чињеницима да су, осим тројице, сви остали наши репрезентативци на поменутом турниру учествовали у дресовима различитих клубова, те да су Жељко Обрадовић и Душан Ивковић тренери два водећа турска кошаркашка клуба (Фенербахче и Ефес). Медијску пажњу привукло је и то што је Душан Ивковић на овом догађају имао премијеран наступ. Промоцији као и наступима КК Црвена Звезда из Београда, који је заједно са КК из Турске, Руске Федерације и Грчке, учествовао на „Gloria Cup“ присуствовао је генерални конзул Зоран Марковић.



Састанак генералног конзула Републике Србије у Истанбулу са представницима удружења исељеника из Пенкика - "Платформа пријатељи Санџака"

На дан 20.08.2014. године одржан је састанак генералног конзула Републике Србије у Истанбулу, господина Зорана Марковића са представницима исељеника из Пендика - "Платформа пријатељи Санџака". Испред удружења састанку су присуствовали председник Серкан Шенај, директор Хусну Гул као и чланови удружења Нихад Качар и Садик Билге. Састанак је искоришћен за међусобно информисање о актуелним пројектима из области економске сарадње, као и тренутног процеса приватизације у Републици Србији. Поред актуелних тема из области економије, тема разговора је била и могућност јачања културне сарадње као и отварање допунске наставе на српском језику за коју су представници удружења исказали велику заинтересованост. Господин Марковић је истакао како знање матерњег језика, осим што служи у очувању традиције и свести о пореклу, такође утиче на јачање веза између исељеничке заједнице и земље порекла. Током разговора представници удружења су указали на проблем дугих и спорих административних процедура, а посебно у вези са решавањем захтева за регулисање држављанства. 



Летњи камп у Истанбулу у организацији Гете института

Од 10.08.2014. године одржава се летљи камп у организацији Гете института у Беораду и Гете института у Анкари. У летњем капму који за циљ има окупљање деце из југоисточне Европе, учествује и дванаестеро деце из шест српских општина. Поред усавршавања немачког језика, циљ кампа је такође и продубљивање сарадње међу младима региона. На дан 13.08.2014. године деца из Републике Србије су имала врло успешну презентацију којој је присуствовао и генерални конзул Републике Србије у Истанбулу, господин Зоран Марковић који је том прилоком истакао како је манифестација изузетно корисна, како за децу појединачно, тако и за имиџ наше земље у земљи пријема. 



Rumeli Turci

 Фестивал румелијских Турака у Истанбулу


У петак, 08.08.2014. године у Истанбулу отворен је четвородневни фестивал румелских Турака. Ова манифестација је била прилика за продубљивање сарадње локалних самоуправа и удружења која окупљају турске држављане пореклом са Балкана. Такође, била је то прилика да се презентују економски потенцијали и размене искуства међу учесницима сајма.
У присуству великог броја извештача електронских и писаних медија, фестивал су отворили Министар здравља Републике Турске, господин Мехмет Муезиноглу и градоначелник града Истанбул, господин Кадир Топбаш.
Поред представника истанбулских општина Бајрампаша и Пендик у коме живи највећи број популације пореклом са Балкана, фестивалу су присуствовали и представници општина из Македоније и Босне и Херцеговине. Такође, међу присутним су били и представници општине Нови Пазар из Републике Србије који су нашли пригодну прилику да се представе са властитом туристичком понудом и привредним потенцијалима. Церемонији отварања присуствовао је генерални конзул Републике Србије у Истанбулу, господин Зоран Марковић који је у разговору са учесницима сајма изразио потребу за интензивирањем сарадње између представника локалних самоуправа и удружења, а све у циљу продубљивања односа Републике Србије са исељеничком заједницом у Републици Туркој.
 



Промоција турског издања романа Via Romana Вука Драшковића

У Истанбулу, у просторијама ГК, 17.о.м. одржана промоција турског издања романа Via Romana Вука Драшковића. Промоција je организована заједно са издавачком кућом Каpi Yayinlari и њој су присуствовали новинари више културних редакција турских штампаних медија, као и две ТВ куће. В.Драшковић је том приликом изразио очекивање да Via Romana стекне читалачку публику какву има и у Србији, нагласивши да је зједничка историја повезала наше језике, културе, нарави и обичаје. Рекао је да је „то разлог што су и турске ТВ серије и филмови тако гледани не само у Србији него и на читавом простору Балкана, који је неколико векова био у саставу великог османског царства. Нас спајају и наша непријатељства, наше незнање и заблуде. Познајемо се и прожимамо много више него што смо спремни да то признамо.“
Претходно, у организацији и на иницијативу власника поменуте издавачке куће, В.Драшковић и З.Марковић су позвани на ручак са привредницима региона Текирдаг, на универзитету Намик Кемал, где је уприличен разговор В.Драшковића са председником Турске А.Гулом.



Годишњи скуп представника удружења исељеника

У организацији Удружења исељеника са општине Бајрампаша 1. јуна одржан је традиционални доручак представника свих удружења исељеника са подручја Истанбула, Бурсе и Измира. Скупу је присуствовао потпредседник Владе Републике Србије Расим Љајић, генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић, као и председници општина Новог Пазара, Тутина и Сјенице.Са турске стране, као гости присуствовали су министар здравља Турске Мехмет Муезинолу, председник општине Бајрампаша Атила Ајдинер, више народних посланика и др.
ППВ Р.Љајић, обраћајући се скупу, захвалио се на досадашњој помоћи коју је исељеничка заједница упутила настрадалима од поплава у Републици Србији. Он је поновио позив нашим исељеницима да више улажу у привреду Р.Србије, стављајући све своје капацитете у функцију продубљивања добрих односа новим економским квалитетом. Скуп је искоришћен да се сагледају досадашње активности исељеништва, проблеми са којима се сусрећу и могућности за даље продубљивање сарадње са матицом и ГК.



Студијска посета делегације Библиотеке града Београда

У периоду од 25. до 30. маја реализована је студијска посета делегације Библиотеке града Београда Истанбулу. Овом приликом остварено је више значајних сусрета са турских библиотека са седиштем у Истанбулу. У разговорима са колегама у Истанбулу српска делегација договорила је даљу сарадњу, као и размену истраживача, који ће својим радом допринети даљем продубљивању билатералне сарадње на овом плану као и бољем сагледавању заједничке историје кроз изучавање библитетске грађе.



Сусрет Генералног конзула Зорана Марковиц́а са председником истанбулске општине Пендик Кенаном Шахином

Генерални конзул Зоран Марковић учинио је куртоазну посету председнику истанбулске општине Пендик, господину Кенану Шахину. Том приликом, у дужем и пријатељском разговору, размењена су мишљења о могуц́ностима за даље продубљивање односа градова и општина у Београду са општином Пендик, која са 650.000 становника представља значајан привредни потенцијал Истанбула. Размотрени су и правци заједничког деловања са циљем интезивирања привредне сарадње. Обострано је констатована потреба интезивне сарадње и чешћих контаката представника општине и генералног конзулата.



Посета Зорана Марковића, генералног конзула Едирнама

Генерални конзул Зоран Марковић учинио је радну посету Едирнама током које је имао више значајних сусрета са званичницима града, између осталог са гувернером Хасаном Дуруером и градоначелником Редзепом Гурканом. У дужем и пријатељском разговору са домаћинима размењена су мишљења о даљим могућностима за сарадњу између градова у Републици Србији и Едирна. Зоран Марковић је своје саговорнике информисао о последицама катастрофалних поплава у Републици Србији, које су поред људских жртава, изазвале огромну материјалну штету. Информисао је о врсти помоћи која нам је у овом тренутку најпотребнија и активностима које у том погледу предузима Влада Републике Србије. Током посете реализован је сусрет са професором Хилмијем Ибаром, са којим је разговарано о могућностима сарадње универзитета између две земље.



Посета ГК Зорана Марковића удружењу исељеника „Босна – Санџак“ у Пендику

Генерални козул Зоран Марковић разговарао је са представницима удружења исељеника „Босна – Санџак“ из Пендика. На састанку су разматране могуц́ности сарадње и заједничких пројеката са Републиком Србијом. Зоран Марковић је своје саговорнике информисао о последицама катастрофалних поплава у Републици Србији, које су поред људских жртава, изазвале огромну материјалну штету и позвао их да, у складу са могућностима, помогну угроженом становништву на поплављеним подручјима. Информисао је о врсти помоћи која нам је у овом тренутку најпотребнија и активностима које у том погледу предузима Влада Републике Србије. 

 



Апел за помоћ

Драги пријатељи,

Велика несрећа је задесила нашу Србију. Највећа поплава у последњих сто двадесет година оставила је десетине хиљада наших најмилијих без игде ичега. На жалост, има и много људских жртава. Последице ове природне катастрофе могу се мерити са последицама најстрашнијих ратова. Ово је тренутак када вас молимо за помоћ јер су наши најмлађи без хране, без одеће, стари без лекова, без најелементарнијих средстава за голи живот. Прете велике заразе. Несрећа која се догодила само је увод у потенцијално још већу. Једна несрећа никада не иде сама.

У овом тренутку, најпотребнији су храна за бебе, конзервирана храна, душеци, постељина, кревети на расклапање, пелене за децу и одрасле, чарапе, веш, дечија одећа, батеријске лампе, средства за хигијену (сапун, тоалетни папир, папирни убруси, четкице за зубе, зубне пасте), асепсол ознаке 5П, гумене чизме, хигијенска дезинфекциона средства, и све друго што ће унесрећеним дестинама хиљада људи значити спас у овом тренутку.

Уколико сте у могућности и уколико желите да помогнете грађанима Србије у невољи, то можете учинити на следеће начине:

1. Донацијом готовинских средстава у Генералном конзулату Републике Србије у Истанбулу као и уплатом турских лира на посебан рачун за помоћ који је отворила Амбасада РС у Анкари. Детаљи за плаћање су:
 

Beneficiary’s bank: DENIZBANK MEŞRUTİYET ŞUBESİ

Beneficiary’s name: SIRBİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA

Beneficiary’s account number: 1685 – 7560881 – 351

Beneficiary’s IBAN number: TR58 0013 4000 0075 6088 1000 05

Currency code: TRY



2. Директном уплатом на девизни рачун Владе Републике Србије. Молимо пратите линк ради инструкција за плаћање http://www.mfa.rs/uplata_deviza.pdf


3. Уплатом преко система “PayPal” – floodrelief.gov.rs . Овај рачун припада Амбасади Републике Србије у Бриселу, а средства која се уплате коришћењем “ПаyПал” сервиса, директно се пребацују на наменски рачун Владе Републике Србије отворен за помоћ отклањања последица ванредних околности – поплава.

4. Помоћ у роби – помоћ можете доставити директно Генералном конзулату РС у Истанбулу на адресу: 23

Temmuz sokak, no. 8, Esentepe, 34419 Şişli, Istanbul. У случају да помоћ у Србију желите да доставите сами, молимо да се обратите Генералном конзулату ради прибављања неопходних докумената и инструкција у вези транспорта, и позовете Филипа Шановића на телефон 0530 641 78 32

5. Помоћ у лековима – молимо контактирајте Генерални конзулат око инструкција

Контакт телефон за додатне информације – Филип Шановић 0530 641 78 32

У очекивању вашег разумевања у ситуацији када је цела Србија стала као један, унапред вам се захваљујемо.

У Истанбулу, 19. маја 2014. године

 

 



Апел за помоћ

Поштовани суграђани, земљаци, драги пријатељи, браћо и сестре,

Свима нам је познато какава је несрећа задесила нашу Србију. Највећа поплава у последњих сто година оставила је десетине хиљада наших најмилијих без игде ичега. На жалост, има и много људских жртава. Последице ове природне катастрофе могу се мерити са последицама најстрашнијих ратова.

Ово је тренутак када свако од нас треба и може да покаже саосећајност и пре свега хуманост. Наши најмлађи су без хране, без одеће, стари без лекова, немају најелементарније за голи живот. Прете велике заразе.

Несрећа која се догодила само је увод у потенцијално још већу. Једна несрећа никада не иде сама.

Стога, молимо и апелујемо на све људе добре воље, хумане људе, привреднике, фирме, свакога ко може и жели да на било који начин помогне, да се јави генералном конзулату Републике Србије. Наш телефон +90 212 213 76 86 отворен је 24 сата.

У овом тренутку, најпотребнија су храна за бебе, ћебад, конзервирана храна, хигијенска средства, пелене и гардероба за децу и све друго што ће унесрећеним дестинама хиљада људи значити спас у овом тренутку.

Молимо привреднике који су у могућности да обезбеде пумпе за испумпавање воде из поплављених објеката, да нам се јаве. Молимо и оне који имају своје камионе или комби возила, и спремни су да прикупљену хуманитарну помоћ превезу у Србију, да нам се такође јаве.

Вашу помоћ, уколико желите, можете упутити и давањем финансијских средстава уплатом на посебан рачун, или личном доставом Конзулату на адреси 1. Газетецилер ситеси, 23 Теммуз сокак, но. 8, Есентепе, Şиşли, Истанбул.

У очекивању вашег разумевања у ситуацији када су цела Србије и сви наши исељеници стали као један, унапред вам се захваљујемо.



Посета ГК З.Марковића Измиру

Генерални конзул Републике Србије боравио је својој првој посети Измиру, којом приликом је имао више значајних сусрета, међу којима са Гувернером Измира господином Мустафом Торпаком, градоначелником Измира господином Азизом Коџаоглу и председником Привредне коморе Измира господином Екремо Демиртас. Приликом посете Измиру, Зоран Марковиц се срео и студентима из Србије који студирају на неком од измирских универзитета, а имао је разговор са ректором измирског универзитета економије Проф. Др Огуз Есен. Током боравка у Измиру, генералног конзула Марковића на свим састанцима је пратио почасни конзул Р.Србије у Измиру и уважени члан локане заједнице господин Метин Акдурак.



ОБАВЕШТЕЊЕ ГРАЂАНИМА

Обавештавамо грађане да ће од 1. јануара 2015. годите отпочети примена нове регулативе у вези са роковима важења пасоша странаца који улазе на територију Републике Турске.
Према усвојеним изменама прописа, пасоши или друге путне исправе странаца који улазе на територију Републике Турске, морају да имају рок важења 60 дана од дана истека визе/истека рока безвизног режима/истека рока боравишне дозволе. По питању важења пасоша држављана Републике Србије, а имајући у виду да је период безвизног режима 90 дана, држављани Републике Србије који намеравају да туристички посете Републику Турску, морају имати рок важења путне исправе 150 дана тј. 5 месеци.



Ускршња литургија

У недељу 20.04.2014. у Васељенској патријаршији одржана је литургија поводом једног од највећих хришћанских празника - Ускрса. Ускршњу литургију је држала Његова Светост Васељенски Патријарх Вартоломеј. Ускршњој литургији и пријему који је тим поводом одржан у просторијама патријаршије, присуствовао је и Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић.



Посета ГК З.Марковића удружењу исељеника „Босна – Санџак“ у Бајрампаши

Генерални козул Зоран Марковић разговарао је са представницима удружења исељеника „Босна – Санџак“ из Бајрампаше. На састанку су разматране могућности сарадње и заједничких пројеката са Р.Србијом. Након посете Дернеку, ГК З.Марковић сусрео се са председником општине Бајрампаша г. Атилом Ајдином. У краћем протоколарном сусрету, ген. конзул З.Марковић честитао је председнику Бајрампаше на реизбору. Договорена је даља интензивна сарадња.



Посета студената Факултета политичких наука у Београду Истанбулу, 26-31. март

Студенти завршне године Факултета политичких наука у Београду, предвођени проф. др Предрагом Симићем, боравили су у студијској посети Истанбулу у периоду од 26. до 31. марта 2014. године. Том приликом, апсолвентима ФПН уприличени су сусрети са гувернером Истанбула Х.А.Мутлуом и проф. за међународне односе Sabanci Универзитета Б.Арасом. Поред тога, организована је посета Секретаријату BSEC и ГК РС у Истанбулу. ГК Зоран Марковић, на пријему у Генералном конзулату, одржао је предавање о спољнополитичким приоритетима РС, актуелним билатералним односима са Р.Турском и основним функцијама и задацима у раду ГК.

 



Посета међународне школе у Истанбулу

Генерални конзул Зоран Марковић посетио је International School of Istanbul, где је у оквиру Недеље представљања занимања родитеља, најмлађима представио занимање дипломате са посебним нагласком на ширењу пријатељства међу људима и народима. Марковић је своје мале домаћине поздравио као амбасадоре својих земаља у оквиру International School of Istanbul, по којима ће њихови другари ценити и њихове земље.



На позив Његове Светости Патријарха цариградског г. Вартоломеја, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј боравиће у Истанбулу од 5. до 9. марта ове године

Повод ове посете је сусрет свих поглавара канонских помесних Православних Цркава ради саборног саветовања по питању актуелних тема у Цркви и друштву. У пратњи Патријарха српског је Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Преосвећени Епископ бачки г. Иринеј, као и протојереј Гајо Гајић.



Успех српских спортиста на Балканијади у Истанбулу


Поводом успеха српских спортиста на атлетском такмичењу балканских земаља - Балканијади у Истанбулу, генерални конзул Зоран Марковић посетио је наше атлетичаре. Он им је честитао на изванредним спортским резултатима и освајању медаља и истакао да одлични резултати које су остварили представљају велики успех за Србију. Успех српског спорта посебно је значајан ако се зна са каквим се финансијским тешкоћама суочавају наши спортисти, нагласио је Зоран Марковић. Он је истакао да постигнути успех земљи доноси не само медаље већ и спортски престиж и представља значајну прилику за ширење позитивне слике о Србији.
Српски атлетичари освојили су три златне медаље, две сребрне и једну бронзу, док је атлетичарка Ивана Шпановић поставила нови национални рекорд у дворани и најбољи светски резултат ове године у скоку у даљ.
 



Koncert Željka Joksimovića u Istanbulu

14. februar 2014. godine
Popularni srpski pevač Željko Joksimović održao je koncert u dvorani „Zorlu“ u Istanbulu. Na koncertu, Joksimović je predstavio novi projekat „Balkan bazar“. Kao specijalne gošće nastupile su i Jelena Tomašević i Emina Jahović Sandal.

 



Prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije

12. februar 2014.

Na prijemu koji je povodom Dana državnosti Republike Srbije održan u poznatom istanbulskom hotelu „Marmara“ na Taksimu, 12. februara, prisustvovalo je preko 200 zvanica. Predstavnici lokalnih vlasti, konzularni kor, ugledne ličnosti iz sveta politike, medija i kulture, kao i naši iseljenici i predstavnici dijaspore prisustvovali su prijemu.

 

 



Obaveštenje za upis u birački spisak podatka o tome da će birač glasati u inostranstvu

Obaveštavaju se birači koji imaju boravište u inostranstvu da preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije mogu, najkasnije pet dana pre dana zaključenja jedinstvenog biračkog spiska (22. februara 2014. godine), podneti zahtev da se u jedinstveni birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima za narodne poslanike glasati u inostranstvu.
Zahtev za upis u jedinstveni birački spisak podatka o tome da će birač glasati u inostranstvu obavezno mora da sadrži sledeće podatke: ime, prezime i ime jednog roditelja birača; jedinstveni matični broj birača; opštinu, odnosno grad i adresu prebivališta birača u zemlji, kao i podatke o opštini, odnosno gradu i adresi boravišta u inostranstvu prema kojoj će birač glasati na predstojećim izborima.
Diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije kome je podnet zahtev za upis u jedinstveni birački spisak podatka o tome da će birač glasati u inostranstvu dostavlja zahtev nadležnoj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi po mestu prebivališta birača u zemlji.
Po donošenju rešenja da će birač na predstojećim izborima glasati prema mestu boravišta u inostranstvu i upisu tog podatka u jedinstveni birački spisak, birač se ne upisuje u izvod iz jedinstvenog biračkog spiska po mestu prebivališta u zemlji, odnosno upisuje se u izvod iz jedinstvenog biračkog spiska prema mestu boravišta u inostranstvu.
Ukazuje se da se podatak o tome da će birač glasati u inostranstvu može upisati u jedinstveni birački spisak samo za lice koje je već upisano u jedinstveni birački spisak. U slučaju da lice koje ima biračko pravo nije upisano u jedinstveni birački spisak za odlučivanje po zahtevu za upis podatka o tome da će birač glasati u inostranstvu, neophodno je prethodno sprovesti postupak upisa u jedinstveni birački spisak. Zahtev za upis u jedinstveni birački spisak, istovremeno sa zahtevom za upis podatka da će birač glasati u inostranstvu, podnosi se diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije koje oba zahteva dostavlja nadležnoj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi prema poslednjem prebivalištu podnosioca zahteva pre odlaska u inostranstvo, odnosno poslednjem prebivalištu jednog od njegovih roditelja.
Takođe, obaveštavaju se birači koji imaju boravište u inostranstvu da mogu preko diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije podneti opštinskoj, odnosno gradskoj upravi po mestu njihovog prebivališta u zemlji zahtev za davanje obaveštenja o podacima koji su o njima upisani u jedinstveni birački spisak.
Uvid u jedinstveni birački spisak može se izvršiti i elektronskim putem na zvaničnoj internet stranici Ministarstva pravde i državne uprave – www.mpravde.gov.rs, unošenjem podatka o jedinstvenom matičnom broju građana.

U Beogradu, 30. januar 2014. godine


MINISTARSTVO PRAVDE I DRŽAVNE UPRAVE
REPUBLIKE SRBIJE
 



Међународни сајам туризма у Истанбулу

У Истанбулу је 30. јануара отворен Међународни сајам туризма, на коме је презентована богата туристичка понуда  Турске, као и земаља које су све чешћа дестинација турских туриста, међу којима је и Република Србија. Заједнички штанд Туристичке организације Србије и Туристичке организације Београда посетио је Генерални Конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић. Том приликом је заједнички констатовано да Турска, са преко 30000 гостију у Р.Србији у 2013. година, представља једно од значајнијих тржишта за нашу туристичку привреду.

 

 

 



Састанак високих представника БСЕЦ

Дана 23. jанура oве године, одржан је састанак високих представника БСЕЦ на коме су представљени приоритети рада ове регионалне организације током председавања Бугарске. Републику Србију је представљао Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу, Зоран Марковић.

 



Посета градоначелнику Истанбула

Генерални конзул Р.Србије у Истанбулу Зоран Марковић посетио је у понедељак, 20. јануара 2014. године  градоначелника Истанбула, господина Др Кадира Тобашу. У дужем и пријатељском разговору размењена су виђења даљих могућности за сарадњу Републике Србије и Београда као главног града са градом Истанбулом. Др Кадир Тобаш је овом приликом изразио спремност да своје десетогодишње искуство подели са новим руководством града Београда и упутио им отворени позив за посету Истанбулу.



Сусрет Генералног конзула Зорана Mарковића са председником истанбулске општине Бајрампаша, господином Атилом Ајдинером

Генерални конзул Зоран Марковић учинио је куртоазну посету председнику истанбулске општине Бајрампаша, господину Атили Ајдинеру. Том приликом, у дужем и пријатељском разговору, размењена су мишљења о могућностима за даље продубљивање односа градова и општина у Републици Србији са општином Бајрампаша, која са 270.000 становника и преко 500.000 радника представља значајан привредни потенцијал Истанбула.
Обострано је оцењено да се сарадња креће узлазном путањом, за шта је заслужна и велика исељеничка заједница са простора Р.Србије.
Размотрени су и правци заједничког деловања са циљем интезивирања привредне сарадње. Констатована је потреба да се обнове активности у циљу реализације узвратне посете привредника и потенцијалних инвеститора из ове општине граду Нишу, са којим је сарадња започета давне 2010. године. У овом смислу, договорени су и конкретни кораци, како општинских власти, тако и Генералног конзулата Р.Србије у Истанбулу.
Обострано је констатована потреба интезивне сарадње и чешћих контаката представника општине и генералног конзулата у времену пред нама.



Посета делегације Архива Србије Истанбулу, 24-27. децембар 2013. године

Делегација Архива Србије, предвођена директором др Мирославом Перишићем, боравила је у стручној посети Отоманском архиву у Истанбулу. Нашу делегацију, примио је др Угур Унал, директор Државног архива Турске у Анкари и др Мустафа Будак, заменик генералног директора Отоманског архива у Истанбулу.
Tоком боравка у Истанбулу, делегација је посетила Генерални конзулат Републике Србије. ГК Зоран Марковић указао је на значај институционализовања сарадње између два архива. Посебно је истакао важност нашег промишљеног културног присуства у Републици Турској.

 



Kurtoazna poseta generalnog konzula Zorana Markovica guverneru Istanbula Nj.E. Huseyinu Avni Mutluu.
Kurtoazna poseta je realizovana 19.12.2013. godine. Tom prilikom su razmatrane istorijske veze dve drzave, kao i mogucnosti za dalji razvoj bilateralnih odnosa.



Састанак са нашим студентима у Истанбулу

25. новембра у просторијама Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу организован је састанак са групом од петнаестак студената из Републике Србије, који као стипендисти турске владе студирају на Истанбулском државном универзитету. Поред генералног конзула Републике Србије у Истанбулу Зорана Марковића састанку је присуствовао министар без портфеља у Влади Републике Србије Сулејман Угљанина, амбасадор Републике Србије у Републици Турској Данило Вучетић и Александар Међедовић, копредседавајући Српско-турског пословног савета.

ГК З.Марковић студентима је пожелео успешне студије и пријатан боравак у Турској и нагласио да је за њих ГК Р.Србије у Истанбулу место где су увек добродошли и где се у свако доба могу обратити за савет и помоћ, не само у административно-конзуларном смислу. Он их је позвао да одржавају редовну комуникацију са Генералним конзулатом.



Посета Васељенској Патријаршији

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић и амбасадор Републике Србије у Републици Турској Данило Вучетић, 26 новембра, посетили су Васељенску Патријаршију у Истанбулу, где су разговарали са Његовом Све Светошћу Васељенским Патријархом Вартоломејом I.
Током дужег срдачног разговора, наглашен је значај добрих односа између две цркве, а било је речи и о ситуацији у региону и важности очувања српских верских објеката и културног наслеђа на територији јужне српске покрајине Косова и Метохије.



Састанак са привредницима из Србије

Генерални конзул Републике Србије у Истанбулу Зоран Марковић и амбасадор Републике Србије у Републици Турској Данило Вучетић, 26 новембра примили су представнике српских компанија које су учествовале на манифестацији „Трговински мост – Турска – свет“.

Имајући у виду да компаније из Србије послују у сектору прехрамбене индустрије, привредници су упознати са ситуацијом на тржишту Турске, одредбама споразума о СТ које се односе на пољопривреду и прехрамбену индустрију и неким од правила пословања на тржишту. Привредници су информисали о резултатима своје посете Турској, и пренели своје утиске са ове манифестације. Договорене су и конкретне активности у непосредној будућности, са циљем пуног информисања о тржишту Турске.



Стручна пракса

У складу са нашим настојањима да унапредимо стручно усавршавање студената и постдипломаца Републике Србије, усвојен је нови Правилник, којим се уређују услови и оквир за обављање стручне праксе у земљи и иностранству под окриљем Министарства спољних послова.

Стручна пракса у Министарству спољних послова је део посебног Програма стручног усавршавања и оспособљавања, који за сваку годину доноси министар спољних послова. Спроводи се према потребама и могућностима Министарства спољних послова, сходно предлозима организационих јединица и дипломатско-конзуларних представништва Р. Србије, и подразумева непосредно упознавање са пословима из делокруга Министарства и државне управе.


КО МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ:

Пунолетни држављани Републике Србије, који су студенти основних студија, дипломци или студенти последипломских студија на факултетима у земљи или иностранству, а нису у сталном радном односу.


ДУЖИНА ТРАЈАЊА:

Стручна пракса траје најмање две недеље, а најдуже шест месеци.

Након завршетка стручне праксе Министарство издаје одговарајућу потврду.


ПРОЦЕДУРА ПРИЈАВЉИВАЊА:

Заинтересовано лице треба да поднесе одговарајућу молбу за обављање стручне праксе најмање два месеца пре планираног почетка праксе, као и следећа документа:

    попуњен образац пријаве
    фотокопију важеће личне карте или пасоша Републике Србије
    биографију, и
    потврду факултета о студијама и просечној оцени.


Кандидат, који буде ушао у даљу процедуру, позива се на разговор, а о одлуци Министарства се обавештава у писаној форми.


КОМЕ СЕ ТРЕБА ОБРАТИТИ:

1. ЗА ПРАКСУ У МИНИСТАРСТВУ СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Министарству спољних послова Републике Србије – Дипломатској академији, поштом или електронским путем на адресу akademija@mfa.rs.

2. ЗА ПРАКСУ У ГЕНЕРАЛНОМ КОНЗУЛАТУ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ИСТАНБУЛУ

Изабраном дипломатско-конзуларном представништву Србије (нпр. амбасада, стална мисија, генерални конзулат, конзулат, културно-информативни центар), поштом или електронским путем. Електронска адреса Генералног конзулата Републике Србије у Истанбулу је konzulat.istanbul@mfa.rs


НАКНАДЕ И ТРОШКОВИ:

Лице које обавља стручну праксу нема право на новчану накнаду или другу имовинску корист за стручну праксу. Министарство и ДКП РС не сносе путне трошкове, трошкове осигурања, смештаја и исхране, као ни друге трошкове у вези са обављањем стручне праксе, осим ако другачије није предвиђено.



Вести
11.10.2024. године - Званична посета председника Републике Турске
26. септембар 2024. године - Генерални конзул Александар Марјановић састао се са градоначелником Истанбула Екремом Имамоглуом
24.09.2024. године – гувернер Истанбула посетио Генерални конyулат Републике Србије у Истанбулу
28.08.2024. године - Састанак генералног конзула са гувернером Истанбула
23.11.2023. ИНФОРМАЦИЈА О УЛАСКУ ТУРСКИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
02.11.2023. године - ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ НА ИЗБОРИМА 17.12.2023. ГОДИНЕ
21.09.2023. - Обраћање председника Вучића учесницима 78. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
28.05.2023. године - Прeдсeдник Рeпубликe Србиje Aлeксaндaр Вучић чeститao je избoрну пoбeду прeдсeднику Рeпубликe Tурскe Рeџeпу Tajипу Eрдoгaну
4. мај 2023. године - Књига жалости у Генералном конзулату
20. март 2023. године - Дачић: Србија шаље 1,5 милиона евра помоћи Турској и Сирији
26. фебруар 2023. године - Телефонски разговор са председником Републике Турске
01. фебруар 2023. године - Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
01. фебруар 2023. године - Од данас почиње издавање параметара за електронску идентификацију
26. јануар 2023. године - Дачић: Турска је за поштовање раније потписаних споразума са Приштином
26. јануар 2023. године - Министар Дачић разговарао са председником Велике народне скупштине Турске
26. јануар 2023. године - Дачић: Односи Србије и Турске на историјском максимуму
26.12.2022. године - НЕРАДНИ ДАНИ
13. новембар 2022. године - Телеграм саучешћа председнику Републике Турске поводом експлозије у Истанбулу
15.10.2022. године- Председник Републике Србије Александар Вучић упутио је телеграм саучешћа председнику Републике Турске Реџепу Тајипу Ердогану
05.10.2022. године - Информација о попису српских држављана у иностранству
22.09.2022. године - Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација -
22. септембар 2022. године - Србија остаје поуздан партнер у остваривању заједничких циљева УН
07.09.2022. године - Званична посета председника Републике Турске
02.09.2022.године - Односи Србије и Турске на највишем нивоу у новијој историји
14.07.2022. године - ПРЕЛАЗАК ДРЖАВНЕ ГРАНИЦЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ МАЛОЛЕТНИХ ЛИЦА
01.06.2022. године - Укинута ограничења уласка у Републику Турску
31.05.2022. године - Председник Вучић положио заклетву
25.05.2022. године - Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
11. април 2022. године – Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону
08. април 2022. године - Селаковић: Односи Србије и Турске достигли највиши ниво у новијој историји
04. април 2022. године - Телефонски разговор са председником Републике Турске
10. март 2022. године- Пријављивање за гласање у иностранству - ВИДЕО
05. март 2022. године - Улазак у Републику Турску
23. фебруар 2022. године - Расписани конкурси за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору
16.02.2022. - Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
15.02.2022. године - Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
7. фебруар 2022. године - Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
18.01.2022. године - Председник Вучић у једнодневној посети Републици Турској
11.01.2022.године - Селаковић и Чавушоглу разговарали о реализацији трећег Високог савета за сарадњу Србије и Турске
22. децембар 2021. године - Састанак са председником Велике Народне скупштине Републике Турске
04. децембар 2021. године- РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
2. децембар 2021. године - Обавештење за бираче које имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на републичком референдуму
1. децембар 2021. године - Српско предузеће на сајму Plast Eurasia Istanbul
30. новембар 2021. године - Градоначелник Београда Зоран Радојичић учествовао на Самиту Б40 мреже балканских градова у Истанбулу
12. новембар 2021. године - Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
2. новембар 2021. године - Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
21. октобар 2021. године - Председник Вучић обишао ноћне радове на мосту преко Западне Мораве
15. октобар 2021. године - Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
11. октобар 2021. године - Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља
4.октобар 2021. године - ОДЛУКА о суфинансирању пројеката за Србе у региону
26. септембар 2021. године - Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
25. септембар 2021. године - Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
25. септембар 2021. године- Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
22. септембар 2021. године - Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
18.09.2021. - Председник Вучић у посети Истанбулу
15.09.2021. - Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
01. септембар 2021. године - Министар Селаковић на отварању Генералног конзулата Турске у Новом Пазару
31. август 2021.године - Селаковић: Односи Србије и Турске на највишем нивоу у савременој историји
31.08.2021. године - Односи Србије и Турске на изузетно високом нивоу
14. август 2021. године - Телеграм саучешћа председнику Републике Турске
05. август 2021. године - Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
30. јул 2021. године- Телефонски разговор са председником Републике Турске
23. јул 2021. године - РАСПИСАНИ КОНКУРСИ ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА
22. јул 2021. године - Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
20. јул 2021. године - Србија остварила велики успех у области дигитализације
16. јул 2021. године - Састанак председника Вучића са министром културе и туризма Републике Tурске
30. јун 2021. године - ДАХ ТЕАТАР НА ПОЗОРИШНОМ ФЕСТИВАЛУ У БУРСИ
17. јун 2021. године - Брнабић се састала са председником Турске
17. јун 2021. године - Састанци у Анталији били успешни за Србију
17. јун 2021. године - Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона
17. јун 2021. године - Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона
09. јун 2021. године - Амбасадор Марковић у посети новинској агенцији Анадолија
09. јун 2021. године - Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
01.06.2021. године - НОВИ РЕЖИМ УЛАСКА У ТУРСКУ
20. мај 2021. године - Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
14.мај 2021. године - ИНФОРМАЦИЈА ЗА УЛАЗАК НА ТЕРИТОРИЈУ РЕПУБЛИКЕ ТУРСКЕ
14. мај 2021. године - Амбасадор Марковић: Турски туристи су добродошли у Србију
12. мај 2021. године - Србија и Турска од 14. маја узајамно признају сертификате о вакцинацији
29. април 2021. године - Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду
29. април 2021. године - Заштитне мере у Турској
21. април 2021. године - Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
20. април 2021. године- Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
19. април 2021. године - СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
13. април 2021. године - Заштитне мере у Републици Турској
13. април 2021. године - Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
13. април 2021. године - Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
9. април 2021. године - ОБАВЕШТЕЊЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ У СРБИЈИ
7. април 2021. године - Председник Вучић примио акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Турске
24.03.2021. - Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Република Србија у Месецу Франкофоније
ОД 15. МАРТА ОБАВЕЗАН ХЕС КОД ЗА УЛАЗАК У ТУРСКУ
Опроштајна посета амбасадора Републике Турске
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Телефонски разговор са председником Републике Турске
Сарадња и односи Србије и Турске на највишем нивоу
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
ДАН ДРЖАВНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ - СРЕТЕЊЕ
Расписивање конкурса за суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић примио у опроштајну посету амбасадора Турске
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
ВУЧИЋ: СРБИЈА ПО РАСТУ ПРВА У ЕВРОПИ
ОТВОРЕН НОВИ ГАСОВОД "БАЛКАНСКИ ТОК"
СЕЛАКОВИЋ: ОВЕ ГОДИНЕ НОВИ АМБАСАДОРИ, АЛИ ЦИЉЕВИ ИСТИ
СВАКИ СРБИН У ДИЈАСПОРИ ПОТЕНЦИЈАЛНИ ЛОБИСТА
НОВОГОДИШЊА ЧЕСТИТКА
ВУЧИЋ: СРБИЈА ОСТАЈЕ НА КУРСУ ПОБЕДНИЧКЕ ПОЛИТИКЕ СТАБИЛНОСТИ
ПРЕДСЕДНИЦА ВЛАДЕ СРБИЈЕ ПРВА ЕВРОПСКА ПРЕМИЈЕРКА КОЈА ЈЕ ПРИМИЛА АНТИКОВИД ВАКЦИНУ
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
СПИСАК ЛАБОРАТОРИЈА У ТУРСКОЈ У КОЈИМА МОЖЕ ДА СЕ УРАДИ ПЦР ТЕСТ
ВАЖНО!!! ОД 20. ДЕЦЕМБРА 2020. ОБАВЕЗАН ПЦР ТЕСТ ЗА УЛАЗАК У СРБИЈУ
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
10. КОНФЕРЕНЦИЈА НОВИНАРА И МЕДИЈА ДИЈАСПОРЕ И СРБА У РЕГИОНУ
САСТАНАК СА АМБАСАДОРИМА ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА ЕУ АКРЕДИТОВАНИХ У СРБИЈИ И ШЕФОМ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ
ОБАВЕШТЕЊЕ О СМРТИ ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ, ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ГОСПОДИНА ИРИНЕЈА
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ВЕЗАНО ЗА ПУТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ
РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА, УПРАВЕ ЗА ДИЈАСПОРУ, О СУФИНАНСИРАЊУ ПРОЈЕКАТА
Поновљени конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ: ЛАЖНИ САЈТ ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГЛАСАЧА У ИНОСТРАНСТВУ
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије 21. јун 2020. године
Заказивање термина за подношење захтева од 11. маја 2020. године
ВАЖНО! Хуманитарни лет за Србију у организацији Владе Републике Турске, 22.04.2020.
ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ
ВАЖНО!!! НОВИ ХУМАНИТАРНИ ЛЕТ ОБАВИЋЕ СЕ 31.03.2020. У 11.30 ЛОКАЛНО ВРЕМЕ
ВАЖНО! ЕВИДЕНТИРАЊЕ ГРАЂАНА КОЈИ ЖЕЛЕ ДА СЕ ВРАТЕ У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
КОРОНА ВИРУС: ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ У ИНОСТРАНСТВУ
ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ 26.04.2020. године
К О Н К У Р С за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2020. години
Конкурс за суфинансирање пројеката за регион
Конкурс за суфинансирање пројеката за дијаспору
Финансијски водич за повратнике
Интернационални фестивал театра у Истанбулу
Стипендија Владе Републике Србије у оквиру Пројекта "Србија за Србе из региона"
Преузимање брошуре о кандидатури Републике Србије за реизбор у Извршни савет Унеска
Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону, који ће трајати од 13. марта до 01. априла 2019. године.
УРУЧЕЊЕ УЏБЕНИКА ЗА УЧЕЊЕ БОСАНСКОГ ЈЕЗИКА УДРУЖЕЊИМА НАШИХ ИСЕЉЕНИКА У ИСТАНБУЛУ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ БУРУНДИ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ АЗЕРБЕЈЏАН, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
Суфинансирање пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Одлука Владе Републике Србије о укидању виза за држављане Републике Гвинеје Бисао, носиоце свих пасоша
ОДЛУКА ИСЛАМСКЕ РЕПУБЛИКЕ ИРАН О УКИДАЊУ ВИЗА ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
Презентација туристичке понуде Београда у Истанбулу, 24. новембра о.г.
Одлука о укидању виза за држављане Р. Индије, носиоце обичних пасоша
Одлука о укидању виза за држављане ИР Иран, носиоце обичних пасоша
Посета делегације Лознице општини Малтепе – Истанбул, 4-6. август о.г.
Одлука о укидању виза за држављане Р. Перу, носиоце обичних пасоша
Јавни међународни отворени двостепени конкурс за израду идејног решења за спомен-обележје Зорану Ћинђићу на Студентском тргу у Београду
Избори за председника Републике Србије, гласање у иностранству
ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ 02. АПРИЛА 2017. ГОДИНЕ
Сусрет са чланом парламента Турске из Бурсе, г. Хусеином Шахином
Посета удружењу Босна – Санџак у Бурси
Посета РУМЕЛИСИАД-у 04.03.2017.
Посета компанији МАРТУР Бурса
Избори за председника Републике Србије
Посета ППВ и МТТТ Р.Љајића РТ – састанак са представницима текстилног сектора у РТ (Истанбул, 1. март)
Посета ППВ и МТТТ Р. Љајића РТ – разговор са министром економије РТ Н.Зејбекчијем (Истанбул, 28. фебруар 2017. године)
Председник општине Бајрампаша Атилa Ајдинер у посети Генералном конзулу
Гостовање Генералног конзула на Румели ТВ
Балканско првенство у атлетици за јуниоре
Уручење угледне књижевне награде београдском писцу Миодрагу Јакшићу
Сусрет са студентима са подручја бивше СФРЈ
20. годишњица Удружења „Босна – Санџак“ из Истанбула
Први међународни фестивал младих писаца у Истанбулу
Оглас за пружање услуга у циљу отуђења непокретности
Intervju Generalnog konzula Zorana Markovića dat regionalnoj TV Rumeli Turk
Листа адвоката Адвокатске коморе Истанбула
14.04.2016, 09:25, Обавештење о отвореном бирачком месту
04.02.2016, 14:25, Intervju generalnog konzula Zorana Markovica casopisu Privredne komore Istanbula
Посета делегације града Лознице истанбулској општини Малтепе
Посета Удружењу исељеника „Босна – Санџак“
Гостовање црквеног хора „Бранко“ из Ниша на слави Васељенске патријаршије у Истанбулу
Постављање Теслине спомен бисте у Измиру
Српски карикатуриста Југослав Влаховић награђени уметник
Саучешће поводoм трагичних догађаја у Анкари 10. октобра 2015. године
КУД „Иво Лола Рибар" победник међународног фестивала у Бурси
ТУРСКИ МУП УВЕО ЕЛЕКТРОНСКУ Е ПРОЦЕДУРУ ОБЕЗБЕЂИВАЊА И ПРОДУЖАВАЊА ДОЗВОЛЕ БОРАВКА
Важно обавештење
Састанак борда турско-српског пословног савета
Други самит паметних општина
Симпозијум "Никола Тесла - пионир струје" у Измиру
Посета ансамбла КУД Никола Тесла
Сусрет са гувернером Истанбула, господином Васип Шахин
Интервју Todays Zaman
Генерални конзул присуствовао прослави у Удружењу Босна - Санџак из Пендика
Посета Генералног конзула Зорана Марковића Бурси
Посета сајму бициклизма и мотоциклизма у Истанбулу
Посета јуниорске женске ватерполо репрезентације Р.Србије Генералном конзулату
ОБАВЕШТЕЊЕ О ВИЗАМА
Манифестација „Дани Кластера 2014“ у Текирдагу
Посета граду Адапазар (Сакарија)
Посета гувернеру Истанбула
Светско првенство у кошарци за жене – учешће репрезентације Републике Србије
Прослава Бајрама у удружењу исељеника у општини Пендик
Промоција филмова о легендама српске и југословенске кошарке, Жељку Обрадовићу и Душану Ивковићу
Састанак генералног конзула Републике Србије у Истанбулу са представницима удружења исељеника из Пенкика - "Платформа пријатељи Санџака"
Летњи камп у Истанбулу у организацији Гете института
Rumeli Turci
Промоција турског издања романа Via Romana Вука Драшковића
Годишњи скуп представника удружења исељеника
Студијска посета делегације Библиотеке града Београда
Сусрет Генералног конзула Зорана Марковиц́а са председником истанбулске општине Пендик Кенаном Шахином
Посета Зорана Марковића, генералног конзула Едирнама
Посета ГК Зорана Марковића удружењу исељеника „Босна – Санџак“ у Пендику
Апел за помоћ
Апел за помоћ
Посета ГК З.Марковића Измиру
ОБАВЕШТЕЊЕ ГРАЂАНИМА
Ускршња литургија
Посета ГК З.Марковића удружењу исељеника „Босна – Санџак“ у Бајрампаши
Посета студената Факултета политичких наука у Београду Истанбулу, 26-31. март
Посета међународне школе у Истанбулу
На позив Његове Светости Патријарха цариградског г. Вартоломеја, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј боравиће у Истанбулу од 5. до 9. марта ове године
Успех српских спортиста на Балканијади у Истанбулу
Koncert Željka Joksimovića u Istanbulu
Prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije
Obaveštenje za upis u birački spisak podatka o tome da će birač glasati u inostranstvu
Међународни сајам туризма у Истанбулу
Састанак високих представника БСЕЦ
Посета градоначелнику Истанбула
Сусрет Генералног конзула Зорана Mарковића са председником истанбулске општине Бајрампаша, господином Атилом Ајдинером
Посета делегације Архива Србије Истанбулу, 24-27. децембар 2013. године
Kurtoazna poseta generalnog konzula Zorana Markovica guverneru Istanbula Nj.E. Huseyinu Avni Mutluu.
Састанак са нашим студентима у Истанбулу
Посета Васељенској Патријаршији
Састанак са привредницима из Србије
Стручна пракса
Архива вести