| |     ћирилица | english  
Naslovna
13. april 2021. godine - Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković upozorio je, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da politički ekstremizam među Albancima na KiM ne gubi na snazi, već da naprotiv, postaje sve jači.

Selaković je, na sednici na kojoj je razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, podsetio da obaveza formiranja Zajednice srpskih opština nije ispunjena već 2.917 dana i da se zapravo, 19. aprila navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a da Priština i dalje odbija da ispuni svoju obavezu i omogući formiranje ZSO.

 

Ministar je podsetio i da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije, kao i da mu je dijalog sa Beogradom nisko na listi prioriteta.

Kako je ukazao, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja.

„Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama je jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu“, zaključio je Selaković.

Trajan mir i stabilnost, prema njegovim rečima, mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog.

Kako je istakao, srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

„Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane mini šengen“, istakao je ministar.

Ukazujući da je Srbija nebrojeno puta pokazala da je opredeljena za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji, Selaković je istakao da su nedavni izbori u Pokrajini potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već da jača, što se moglo videti tokom nedavnog predizbornog procesa.

Ministar je ukazao da su politički pritisci na Srbe nastavljeni i nakon okončanja izbornog procesa, jer im je uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

„Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Podsećam vas da je južna srpska pokrajina i dalje oblast sa najmanjom stopom povratka raseljenih na svetu”, rekao je ministar i istakao da se samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti.

Posebno zabrinjavajuće za srpski narod na KiM, napomenuo je Selaković, jeste što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve.

„Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani“, istakao je ministar.

Takođe, šef srpske diplomatije zabrinjavajućim je ocenio i upad inspektora i policajaca u Dom zdravlja u Štrpcu januara ove godine i pretres s namerom da se pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije.

„Iako to smatramo upadom u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa KiM na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu“, naglasio je ministar.

Ministar Selaković poručio da Srbija visoko uvažava aktivnosti misije UNMIK na KiM i da se zalaže za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Selaković je naveo da međunarodne misije na KiM – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK pod okriljem UN i u skladu sa Rezolucijom 1244, imaju ključnu ulogu u očuvanju mira i zaštiti stanovništva.

„Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na KiM ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini“, naglasio je ministar.

To, kako je ukazao, potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Selaković je dodatno istakao važnost međunarodnih snaga Kfora i ukazao da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora - predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244.

Takođe, ministar je napomenuo da je neprihvatljivo donošenje jednostranih odluka o formiranju prištinskog „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u tzv. „Vojsku Kosova“.

Ministar Selaković je na početku obraćanja uložio protest zbog zloupotrebe video formata sednice od strane predstavnice Prištine, iza koje je bila istaknuta zastava samoproglašenog „Kosova“, što je učinio i predstavnik Rusije.


U nastavku, integralna verzija govora ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića:


Poštovani predsedniče Saveta bezbednosti,

Poštovani specijalni predstavniče,

Uvaženi članovi Saveta bezbednosti,

Na početku, želim da uložim protest zbog zloupotrebe video formata ove sednice od strane predstavnika Prištine za isticanje simbola tzv. državnosti Kosova. Uprkos tome što su predstavnici Prištine u više navrata bili upozoreni, na prethodnoj sednici i od strane predsednika Saveta bezbednosti, da su ovakve zloupotrebe sednica Saveta bezbednosti apsolutno neprihvatljive i da predstavljaju flagrantno kršenje pravila SB o učešću predstavnika PIS u Prištini, na osnovu člana 39 Pravila procedure SB UN, ponovo se suočavamo sa njihovim besprizornim nepoštovanjem pravila ovog uvaženog tela.  Dozvolite da ponovim naš poziv da se preduzmu neophodni koraci kako bi se sprečile ovakve zloupotrebe.

Izuzetno mi je zadovoljstvo što se obraćam ovom cenjenom telu na sednici posvećenoj radu Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji. Na početku želim da zahvalim generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Guterešu i specijalnom predstavniku generalnog sekretara i šefu UNMIK Taninu na podnetom izveštaju i naporima koji se ulažu u primenu mandata UNMIK, kao i članovima Saveta bezbednosti na kontinuiranoj pažnji koju posvećuju pitanju Kosova i Metohije. Republika Srbija visoko uvažava aktivnosti Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji i zalaže se za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Gospodine predsedniče,

U proteklom periodu suočeni smo sa političkom nestabilnošću na Kosovu i Metohiji. Nedavno smo imali izbore u Pokrajini koji su nažalost potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već naprotiv, postaje sve jači. Bili smo svedoci takmičenja među albanskim političkim liderima u tome koji je bolji način da se isprovocira incident u srpskim sredinama, kako bi se dobili dodatni politički poeni albanskog biračkog tela. Pod izgovorom izmena biračkog spiska velikom broju Srba na Kosovu i Metohiji uskraćeno je jedno od osnovnih političkih prava - mogućnost da biraju svoje političke predstavnike. Od približno 140.000 građana Kosova i Metohije koji su izbrisani sa biračkog spiska tokom poslednjeg izbornog procesa, 85% njih su Srbi.

Uprkos brojnim izazovima i problemima, srpski narod na Kosovu i Metohiji je visokom izlaznošću i ubedljivom pobedom Srpske liste, koja je osvojila svih deset poslaničkih mesta opredeljenih za srpske predstavnike, pokazao da ga ništa ne može sprečiti da odlučno stane u odbranu svog položaja. Politički pritisci na Srbe nastavljeni su i nakon okončanja izbornog procesa, jer je Srbima uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

Poštovani članovi Saveta bezbednosti,

Nažalost, nismo samo tokom izbornih aktivnosti bili svedoci nerazumne antisrpske politike privremenih institucija u Prištini. Ona ide toliko daleko da su u januaru ove godine inspektori i policajaci iz Prištine upali u Dom zdravlja u Štrpcu, na jugu Kosova i Metohije i izvršili pretres s namerom da pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije, koje nisu pronašli. To je učinjeno uz demonstraciju sile, pretnje hapšenjem direktoru Doma zdravlja, medicinskom osoblju i lekarima. U trenutku kada se ceo svet bori protiv pandemije i kada su vakcine jedino sredstvo da se stane na put izazovu, a Srbija pokazuje podršku i solidarnost doniranjem vakcina i medicinske opreme svima u regionu kojima su one neophodne, Priština želi da uništi vakcine samo zato što su iz centralne Srbije. Dok se čitav svet zahvaljuje lekarima, koji su podneli velike i herojske žrtve u borbi protiv virusa, privremene institucije u Prištini napadaju srpske lekare zbog toga što rade svoj posao.

Iako smatramo da su upadi u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa Kosova i Metohije na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu. Srbija je i dalje spremna da pomogne svima kojima je pomoć neophodna i apelujemo na razum i odgovornost, posebno u ovako teškim vremenima.

Gospodine predsedniče,

Napadi usmereni na Srbe i njihovu imovinu su sve brojniji. Samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo se više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti. Prema podacima Misije OEBS na Kosovu i Metohiji u drugoj polovini prošle godine broj incidenata povećan je za više od 30% u odnosu na 2019. godinu. Zato se ne možemo složiti sa ocenom da je „bezbednosna situacija na Kosovu stabilna, sa nekoliko incidenata čija su meta bile nevećinske zajednice“. Prošlog vikenda se, recimo, dogodio ničim izazvan fizički napad grupe Albanaca na dva srpska mladića u severnom delu Kosovske Mitrovice.        

Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Činjenica da je jedna povratnička porodica sedam puta bila meta napada, jasno pokazuje koliko su oni koji ne žele Srbe na Kosovu i Metohiji uporni u zastrašivanju i proterivanju ionako malog broja povratnika. U Prištini apsolutno ne postoji ni tračak političke volje da se 212.995 raseljenih Srba koji 22 godine žive van Kosova i Metohije vrate u svoje domove. Od 1999. godine stopa održivog povratka interno raseljenih lica na Kosovu i Metohiji je samo 1.9%, što prema podacima UN zvanično predstavlja najmanji procenat povratka prognanog stanovništva nakon nekog konflikta bilo gde u svetu.   

Istovremeno, dok hapse interno raseljena lica, prištinske vlasti vrše najsnažnije pritiske na Specijalizovana veća u Hagu. Cilj je potpuno onemogućavanje daljeg procesuiranja niza slučajeva protiv pripadnika terorističke OVK za teške zločine počinjene tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, kako prema Srbima, tako i prema pripadnicima drugih nacionalnosti. Nedavno je i predsednica Specijalizovanih veća Trendafilova upozorila da će, ukoliko se pritisci nastave, to imati vrlo dramatične posledice po procese koji se vode. Predsednica Trendafilova kao veoma problematičnu pojavu izdvaja i zastrašivanje svedoka, koji su ključni za uspešno vođenje postupaka i donošenje odgovarajuće presude.

Iako se predugo čekalo sa podizanjem optužnica, smatramo pohvalnim to što su konačno preduzeti napori da se kazne brojni teški zločini počinjeni tokom ratnih sukoba pre nešto više od dve decenije, ali i po dolasku međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju. Do danas, recimo, niko nije odgovarao za ubistva i otmice 17 novinara, što je u ovom trenutku najveći broj nerešenih slučajeva ubijenih i kidnapovanih novinara u Evropi. Takođe, nisu se pred licem pravde našli počinioci nijednog od masovnih zločina počinjenih nad srpskim civilima posle 1999. godine. Podsetiću vas na samo nekoliko njih: u selu Staro Gracko ubijeno je 14 srpskih žetelaca, u napadu na autobus „Niš ekspresa“ u Livadicama kod Podujeva poginulo je 12 i ranjeno 43 raseljenih Srba, a u Goraždevcu kod Peći nepoznate osobe su iz automatskog oružja pucale na decu koja su se kupala u reci Bistrici. Tada je ubijeno dvoje srpske dece, a četvoro je teško ranjeno.         

Očekujemo nastavak podrške misije Euleks Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu, kao i njeno dodatno angažovanje u oblasti vladavine prava. Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti svedoka, kao i utvrđivanju sudbine nestalih lica.

Međunarodne misije na Kosovu i Metohiji – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK, koje pod okriljem Ujedinjenih nacija i u skladu sa Rezolucijom 1244 (1999), čine sastavni deo međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva u našoj južnoj pokrajini imaju ključnu ulogu i izuzetan doprinos očuvanju mira i zaštiti stanovništva. Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini. To dodatno potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Želim dodatno da istaknem važnost međunarodnih snaga Kfor i ukažem da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244 i potencijalni je izvor nestabilnosti i tenzija. Podsetiću vas da Priština, protivno međunarodnom pravu, uz potpuno ignorisanje interesa i stavova srpske zajednice u Pokrajini, ne odustaje od planova da na prostoru Kosova i Metohije instalira novog bezbednosnog aktera. Neprihvatljivo je donošnje jednostranih odluka o formiranju „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ (KBS) u tzv. „Vojsku Kosova“. Želim ponovo da istaknem da ovakvi jednostrani potezi Prištine predstavljaju grubo kršenje Rezolucije SBUN 1244 i Vojno-tehničkog sporazuma, po kojima isključivo Međunarodne bezbednosne snage, odnosno Kfor, imaju mandat za sve vojne aspekte bezbednosti na prostoru Kosova i Metohije.        

U tom smislu dodatni razlog za zabrinutost izaziva i najava izgradnje najveće baze „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u južnom delu Kosovske Mitrovice, što Srbi na severu Kosova i Metohije doživljavaju kao najotvoreniju provokaciju i pretnju njihovoj fizičkoj bezbednosti.

Poštovane članice Saveta bezbednosti,

Za srpski narod na Kosovu i Metohiji je posebno zabrinjavajuće što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve. Samo u toku dve nedelje čak sedam pravoslavnih objekata u Pokrajini našlo se na meti vandala i to u trenutku kada se svi prisećamo martovskog pogroma iz 2004. godine nad Srbima i srpskim svetinjama na Kosovu i Metohiji. Ponižavajuće je stanje u kojem se nalazi srpska kulturna i duhovna baština na prostoru Kosova i Metohije, uključujući i četiri spomenika koji su uvršteni na Listu svetske baštine Uneska (Visoki Dečani, Bogorodica Ljeviška, Gračanica i Pećka Patrijaršija). Sveštenicima i monaškim zajednicama se nameću brojne administrativne i tehničke barijere, čime se otežava, pa čak i onemogućava njihov opstanak na crkvenim imanjima.

Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani.

Cenjene članice Saveta bezbednosti,     

Sasvim je jasna nervoza Prištine, jer projekat takozvane nezavisnosti danas ne priznaje više od polovine članica Ujedinjenih nacija, uključujući i pet članica Evropske unije. Međutim, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja. Upravo je nedostatak poverenja jedan od osnovnih problema u dijalogu Beograda i Prištine. Dogovor se ne postiže zapaljivom retorikom i provokacijama, kao što su najave o ujedinjenju i stvaranju velike Albanije ili o planovima izgradnje najveće baze tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Pokrajine.

Podsetiću da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini u prošlosti više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije. Član njegove stranke je prošlog vikenda javno poručio da će se samoproglašeno Kosovo i Albanija ujediniti, citiram, „puškom i barutom ili referendumskim kutijama“.

Ne moram da objašnjavam zašto ovakve opasne ideje predstavljaju direktnu pretnju miru i stabilnosti. Njima se krši Rezolucija 1244, kontinuirano destabilizuje ne samo naša južna pokrajina, već i čitav region, a ni u čemu ne doprinose procesu dijaloga, već ga iznova onemogućavaju.

Nebrojeno puta smo pokazali da smo opredeljeni za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji. I danas, nakon višegodišnjih pregovora, ali i neispunjavanja dogovorenog i stalnih jednostranih poteza i provokacija od strane privremenih institucija u Prištini, mi smo i dalje spremni da sednemo za sto i razgovaramo.

Spremni smo za dijalog, ali ne i za ucene i pretnje, a posebno ne za ultimatume koje je i nedavno izneo predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini. Podsetiću vas na njegove izjave da će dijalog biti nisko na listi prioriteta vlasti u Prištini. Zapanjujuće je kako Priština ultimatume, koji u potpunosti podrivaju svaku šansu za dijalog, na šta je ukazala i Evropska unija, naziva „principima“ i kako uporno insistira na tome da Beograd prizna jednostrano proglašenu nezavisnost „Kosova“, nakon čega bi, smatraju oni, sve ostalo bilo rešeno. U čemu je onda svrha dijaloga ako se samo očekuje da Beograd prizna tzv. Kosovo? Da li dijalog znači da jedna strana treba da odustane od svega, a druga da dobije sve? I da li dijalog, po mišljenju Prištine, pretpostavlja da se ne ispunjava ono što je dogovoreno?        

Podsetiću vas da Priština i dalje odbija da ispuni svoje obaveze iz do sada postignutih sporazuma i ne pristaje da se o njihovoj primeni razgovara u okviru dijaloga. A situacija je vrlo jednostavna - u aprilu 2013. godine potpisan je prvi sporazum u Briselu koji je predviđao četiri obaveze: jednu za Prištinu i tri za Beograd. Beograd je ispunio sve obaveze, dok je jedina obaveza koju su imale privremene institucije u Prištini - formiranje Zajednice srpskih opština - nije ispunjena već 2.917 dana. Zapravo, 19. aprila se navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a Priština odbija da ispuni obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

Poštovani gospodine predsedniče,

Bez obzira na obeshrabrujuće poruke iz Prištine i činjenicu da dijalog traje već dugi niz godina, Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Trajan mir i stabilnost mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog. Srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane „mini šengen“.

Što se Srbije tiče, uvereni smo da je rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu. Žitelji Kosova i Metohije, bilo koje nacionalnosti, bilo da su Srbi ili Albanci, ne zaslužuju ništa manje od toga.

Hvala na pažnji.


Verzija za štampu
Vesti
23.11.2023. - INFORMACIJA O ULASKU TURSKIH DRŽAVLjANA U REPUBLIKU SRBIJU
02.11.2023. godine- PRIJAVLjIVANјE ZA GLASANјE U INOSTRANSTVU NA IZBORIMA 17.12.2023. GODINE
21.09.2023. - Obraćanje predsednika Vučića učesnicima 78. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
28.05.2023. godine - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić čestitao je izbornu pobedu predsedniku Republike Turske Redžepu Tajipu Erdoganu i poželeo mu uspeh u obavlјanju odgovorne dužnosti
4. maj 2023. godine - Knjiga žalosti u Generalnom konzulatu
20. mart 2023. godine - Dačić: Srbija šalje 1,5 miliona evra pomoći Turskoj i Siriji
26. februar 2023. godine - Telefonski razgovor sa predsednikom Republike Turske
01. februar 2023. godine - Odluka o sufinansiranju projekata koji doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore
01. februar 2023. godine - Od danas počinje izdavanje parametara za elektronsku identifikaciju
26. janуар 2023. godine - Dačić: Turska je za poštovanje ranije potpisanih sporazuma sa Prištinom
26. januar 2023. godine - Ministar Dačić razgovarao sa predsednikom Velike narodne skupštine Turske
26. januar 2023. godine - Dačić: Odnosi Srbije i Turske na istorijskom maksimumu
26.12.2022. godine - NERADNI DANI
13. novembar 2022. godine - Telegram saučešća predsedniku Republike Turske povodom eksplozije u Istanbulu
15.10.2022.godine - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je telegram saučešća predsedniku Republike Turske Redžepu Tajipu Erdoganu
05.10.2022. godine - Informacija o popisu srpskih državljana u inostranstvu
22.09.2022. godine - Obraćanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na generalnoj debati 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
22. septembar 2022. godine - Srbija ostaje pouzdan partner u ostvarivanju zajedničkih ciljeva UN
07.09.2022. godine - Zvanična poseta predsednika Republike Turske
02.09.2022. godine - Odnosi Srbije i Turske na najvišem nivou u novijoj istoriji
14.07.2022. godine - PRELAZAK DRŽAVNE GRANICE REPUBLIKE SRBIJE MALOLETNIH LICA
01.06.2022. godine - Ukinuta ograničenja ulaska u Republiku Tursku
31.05.2022. godine - Predsednik Vučić položio zakletvu
25.05.2022. godine - Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
11. april 2022. godine – Odluke o sufinansiranju projekata koji doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore kao i matične države i Srba u regionu
08. april 2022. godine - Selaković: Odnosi Srbije i Turske dostigli najviši nivo u novijoj istoriji
04. april 2022. godine - Telefonski razgovor sa predsednikom Republike Turske
10. mart 2022. godine - Prijavljivanje za glasanje u inostranstvu - VIDEO
05. mart 2022. godine - Ulazak u Republiku Tursku
23. februar 2022. godine - Raspisani konkursi za sufinansiranje projekata za region i dijasporu
16.02.2022. - Prijavljivanje za glasanje u inostranstvu do 12. marta
15.02.2022. godine - Vučić: Slaveći Sretenje šalјemo poruku da želimo slobodnu, jaku i modernu Srbiju
7. februar 2022. godine - Beograd dobija Centar za četvrtu industrijsku revoluciju
18.01.2022. godine - Predsednik Vučić u jednodnevnoj poseti Republici Turskoj
11.01.2022.godine - Selaković i Čavušoglu razgovarali o realizaciji trećeg Visokog saveta za saradnju Srbije i Turske
22. decembar 2021. godine - Sastanak sa predsednikom Velike Narodne skupštine Republike Turske
04. decembar 2021. godine- REFERENDUM: GLASANJE U INOSTRANSTVU
2. decembar 2021. godine - Obaveštenje za birače koje imaju boravište u inostranstvu o ostvarivanju biračkog prava na republičkom referendumu
1. decembar 2021. godine - Srpsko preduzeće na sajmu Plast Eurasia Istanbul
30. novembar 2021. godine - Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić učestvovao na Samitu B40 mreže balkanskih gradova u Istanbulu
12. novembar 2021. godine- Važna uloga Uneska za očuvanje srpske baštine na Kosmetu
2. novembar 2021. godine - Obraćanje predsednika Republike Srbije na konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 održanoj u Glazgovu
21. oktobar 2021. godine - Predsednik Vučić obišao noćne radove na mostu preko Zapadne Morave
15. oktobar 2021. godine - Selaković pred SBUN: Dijalog i primena postignutih dogovora jedini pravi put za rešavanje otvorenih pitanja
11. oktobar 2021. godine - Sastanak na visokom nivou posvećen obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalјa
4. oktobar 2021. godine – Odluka o sufinansiranju projekata za Srbe u regionu
26. septembar 2021. godine - Telefonski razgovor predsednika Vučića sa generalnim sekretarom NATO
25. septembar 2021. godine - Selaković u Njujorku sa 28 šefova diplomatije o ekonomskim uspesima Srbije i situaciji na KiM
25. septembar 2021. godine- Priština ozbiljno ugrozila mir i regionalnu stabilnost
22. septembar 2021. godine - Predsednica Vlade Brnabić na Globalnom Kovid-19 samitu u organizaciji Bele kuće
18.09.2021. - Predsednik Vučić u poseti Istanbulu
15.09.2021. - Obeležavanje Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave
01. septembar 2021. godine - Ministar Selaković na otvaranju Generalnog konzulata Turske u Novom Pazaru
31. avgust 2021.godine - Selaković: Odnosi Srbije i Turske na najvišem nivou u savremenoj istoriji
31.08.2021. godine - Odnosi Srbije i Turske na izuzetno visokom nivou
14. avgust 2021. godine - Telegram saučešća predsedniku Republike Turske
05. avgust 2021. godine - Obeležavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji „Oluja“
30. jul 2021. godine- Telefonski razgovor sa predsednikom Republike Turske
23. jul 2021. godine - RASPISANI KONKURSI ZA SUFINANSIRANJE PROJEKATA
22. jul 2021. godine - Predsednik Vučić: Odlučili smo - naš cilј je EU, ali je Kina važan partner
20. jul 2021. godine - Srbija ostvarila veliki uspeh u oblasti digitalizacije
16. jul 2021. godine - Sastanak predsednika Vučića sa ministrom kulture i turizma Republike Turske
30. jun 2021. godine - DAH TEATAR NA POZORIŠNOM FESTIVALU U BURSI
17. jun 2021. godine - Brnabić se sastala sa predsednikom Turske
17. jun 2021. godine - Sastanci u Antaliji bili uspešni za Srbiju
17. jun 2021. godine - Selaković: Srbija posvećena miru i stabilnost regiona
17. jun 2021. godine - Selaković: Saradnja i dobrosusedski odnosi opšti su interes čitavog regiona
09. jun 2021. godine - Ambasador Marković u poseti novinskoj agenciji Anadolija
09. jun 2021. godine - Obraćanje predsednika Republike Srbije na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
01.06.2021. godine - NOVI REŽIM ULASKA U TURSKU OD 01.06.2021.
20. maj 2021. godine - Ministar Selaković predstavio novu uslugu „e-Konzulat“
14. maj 2021. godine - INFORMACIJA ZA ULAZAK NA TERITORIJU REPUBLIKE TURSKE
14. maj 2021. godine - Ambasador Marković: Turski turisti su dobrodošli u Srbiju
12. maj 2021. godine - Srbija i Turska od 14. maja uzajamno priznaju sertifikate o vakcinaciji
29. april 2021. godine - Vakcinacija državlјana Srbije iz dijaspore 15. maja u Beogradu
29. april 2021. godine - Zaštitne mere u Turskoj
21. april 2021. godine - Predsednik Vučić se sastao putem video linka sa predstavnicima delegacije MMF
20. april 2021. godine- Sastanak sa regionalnim direktorom Svetske zdravstvene organizacije za Evropu
19. april 2021. godine - SZO ocenila impresivnim proces imunizacije u Srbiji
13. april 2021. godine - Zaštitne mere u Republici Turskoj
13. april 2021. godine - Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači
13. april 2021. godine - Selaković: Priština istrajava u kampanji mržnje prema srpskom narodu
9 april 2021 - OBAVEŠTENјE O VAKCINACIJI U SRBIJI
7. april 2021. godine - Predsednik Vučić primio akreditivna pisma novoimenovanog ambasadora Republike Turske
Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji
Obeležavanje Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na Kosovu i Metohiji
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
OD 15. MARTA OBAVEZAN HES KOD ZA ULAZAK U TURSKU
Oproštajna poseta ambasadora Republike Turske
Selaković: Borba protiv svih oblika kriminala prioritet Vlade Srbije
Telefonski razgovor sa predsednikom Republike Turske
Saradnja i odnosi Srbije i Turske na najvišem nivou
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije izabran za Patrijarha srpskog
DAN DRŽAVNOSTI REPUBLIKE SRBIJE - SRETENJE
Raspisivanje konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2021. godini
Selaković i Gujon čestitali Savindan
Selaković primio u oproštajnu posetu ambasadora Turske
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
VUČIĆ: SRBIJA PO RASTU PRVA U EVROPI
OTVOREN NOVI GASOVOD "BALKANSKI TOK"
SELAKOVIĆ: OVE GODINE NOVI AMBASADORI, ALI CILJEVI ISTI
SVAKI SRBIN U DIJASPORI JE POTENCIJALNI LOBISTA
NOVOGODIŠNJA ČESTITKA
VUČIĆ: SRBIJA OSTAJE NA KURSU POBEDNIČKE POLITIČKE STABILNOSTI
OBAVEZAN PCR TEST ZA ULAZAK U REPUBLIKU TURSKU
PREDSENICA VLADE SRBIJE PRVA EVROPSKA PREMIJERKA KOJA JE PRIMILA ANTIKOVID VAKCINU
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
SPISAK LABORATORIJA U TURSKOJ U KOJIMA MOŽE DA SE URADI PCR TEST
VAŽNO!!! OD 20. DECEMBRA 2020. OBAVEZAN PCR TEST ZA ULAZAK U SRBIJU
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA
10. KONFERENCIJA NOVINARA I MEDIJA DIJASPORE I SRBA U REGIONU
SASTANAK SA AMBASADORIMA ZEMALJA ČLANICA EU AKREDITOVANIH U SRBIJI I ŠEFOM DELEGACIJE EU
OBAVEŠTENJE O SMRTI NJEGOVE SVETOSTI, PATRIJARHA SRPSKOG GOSPODINA IRINEJA
VAŽNO OBAVEŠTENJE VEZANO ZA PUTNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
REZULTATI KONKURSA MINISTARSTVA SPOLjNIH POSLOVA, UPRAVE ZA DIJASPORU, O SUFINANSIRANjU PROJEKATA
Ponovljeni konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
VAŽNO UPOZORENjE: LAŽNI SAJT ZA PRIJAVLjIVANjE GLASAČA U INOSTRANSTVU
Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije 21. jun 2020. godine
Zakazivanje termina za podnošenje zahteva od 11. maja 2020. godine
VAŽNO! Humanitarni let za Srbiju u organizaciji Vlade Republike Turske, 22.04.2020.
DIGITALNI SADRŽAJI U OBLASTI KULTURE
KORONA VIRUS: PREPORUKA DRŽAVLjANIMA SRBIJE U INOSTRANSTVU
IZBORI ZA NARODNE POSLANIKE NARODNE SKUŠTINE REPUBLIKE SRBIJE 26.04.2020. godine
K O N K U R S za sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2020. godini
Konkurs za sufinansiranje projekata za region
Konkurs za sufinansiranje projekata za dijasporu
Finansijski vodič za povratnike
Internacionalni festival teatra u Istanbulu
Stipendija Vlade Republike Srbije u okviru Projekta ,,Srbija za Srbe iz regiona"
Preuzimanje brošure o kandidaturi Republike Srbije za reizbor u Izvršni savet Uneska
Odluka o sufinansiranju projekata koji doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
Konkurs za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i Srba u regionu, koji će trajati od 13. marta do 01. aprila 2019. godine.
URUČENjE UDžBENIKA ZA UČENjE BOSANSKOG JEZIKA UDRUŽENjIMA NAŠIH ISELjENIKA U ISTANBULU
UKINUTE VIZE ZA DRŽAVLjANE REPUBLIKE BURUNDI
UKINUTE VIZE ZA DRŽAVLjANE REPUBLIKE AZERBEJDžAN, NOSIOCE OBIČNIH PASOŠA
Sufinansiranje projekata koji doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu
UKINUTE VIZE ZA DRŽAVLjANE GRUZIJE, NOSIOCE OBIČNIH PASOŠA
Odluka Vlade Republike Srbije o ukidanju viza za državljane Republike Gvineje Bisao, nosioce svih pasoša
ODLUKA ISLAMSKE REPUBLIKE IRAN O UKIDANjU VIZA ZA DRŽAVLjANE REPUBLIKE SRBIJE, NOSIOCE OBIČNIH PASOŠA
Prezentacija turističke ponude Beograda u Istanbulu, 24. novembra o.g.
Odluka o ukidanju viza za državljane IR Iran, nosioce običnih pasoša
Odluka o ukidanju viza za državljane R. Indije, nosioce običnih pasoša
Poseta delegacije Loznice opštini Maltepe – Istanbul, 4.-6. avgust 2017. godine
Odluka o ukidanju viza za državljane R. Peru, nosioce običnih pasoša
Javni međunarodni otvoreni dvostepeni konkurs za izradu idejnog rešenja za spomen-obeležje Zoranu Đinđiću na Studentskom trgu u Beogradu
Izbor za predsednika Republike Srbije, glasanje u inostranstvu
IZBORI ZA PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE 02. APRILA 2017. GODINE
Susret sa članom parlamenta Turske iz Burse, g. Huseinom Šahinom
Poseta udruženju Bosna – Sandžak u Bursi
Poseta RUMELISIAD-u 04.03.2017.
Poseta kompaniji MARTUR Bursa
Izbori za predsednika Republike Srbije
Poseta PPV i MTTT R.Ljajića RT – sastanak sa predstavnicima tekstilnog sektora u RT (Istanbul, 1. mart)
Poseta PPV i MTTT R.Ljajića RT – razgovor sa ministrom ekonomije RT N.Zejbekčijem (Istanbul, 28. februar 2017. godine)
Predsednik opštine Bajrampaša Atila Ajdiner u poseti Generalnom konzulu
Gostovanje Generalnog konzula na Rumeli TV
Balkansko prvenstvo u atletici za juniore
Uručenje ugledne književne nagrade beogradskom piscu Miodragu Jakšiću u Istanbulu
Susret sa studentima sa područja bivše SFRJ
20. godišnjica Udruženja „Bosna – Sandžak“ iz Istanbula
Prvi međunarodni festival mladih pisaca u Istanbulu
Intervju Generalnog konzula Zorana Markovića dat reginalnoj TV Rumeli Turk
Lista advokata Advokatske komore Istanbula
14.04.2016, 09:20, Obaveštenje o otvorenom biračkom mestu
09.03.2016, 09:45, Vanredni izbori u R.Srbiji
22.02.2016, 11:50, Otvorena knjiga žalosti
11.02.2016, 12:20, Sajam turizma u Istanbulu
05.02.2016, 09:25, Intervju Generalnog konzula Zorana Markovića časopisu Privredne komere Istanbula
Poseta delegacije grada Loznice istanbulskoj opštini Maltepe
Poseta Udruženju iseljenika „Bosna – Sandžak“
Gostovanje crkvenog hora „Branko“ iz Niša na slavi Vaseljenske patrijaršije u Istanbulu
Postavljanje Tesline spomen biste u Izmiru
Srpski karikaturista Jugoslav Vlahović nagrađen
Saučešće povodom tragičnih događaja u Ankari 10. oktobra 2015. godine
KUD „Ivo Lola Ribar" pobednik međunarodnog festivala u Bursi
Sastanak borda tursko-srpskog poslovnog saveta
Drugi samit pametnih opština
Simpozijum "Nikola Tesla - pionir struje" u Izmiru
Poseta ansambla KUD Nikola Tesla
Susret sa guvernerom Istanbula, gospodinom Vasip Šahin
Intervju Todays Zaman
Generalni konzul prisustvovao proslavi u Udruženju Bosna - Sandžak iz Pendika
Poseta Generalnog konzula Zorana Markovića Bursi
Poseta sajmu biciklizma i motociklizma u Istanbulu
Poseta juniorske ženske vaterpolo reprezentacije R.Srbije Generalnom konzulatu
OBAVEŠTENJE O VIZAMA
Manifestacija „Dani Klastera 2014“ u Tekirdagu
Poseta gradu Adapazar (Sakarija)
Poseta guverneru Istanbula
Svetsko prvenstvo u košarci za žene – učešće reprezentacije Republike Srbije
Proslava Bajrama u udruženju iseljenika u opštini Pendik
Promocija filmova o legendama srpske i jugoslovenske košarke, Željku Obradoviću i Dušanu Ivkoviću
Sastanak generalnog konzula Republike Srbije u Istanbulu sa predstavnicima udruženja iseljenika iz Pendika - "Platforma prijatelji Sandžaka"
Letnji kamp u Istanbulu u organizaciji Gete instituta
Festival rumelijskih Turaka u Istanbulu
Promocija turskog izdanja romana Via Romana Vuka Draškovića
Godišnji skup predstavnika udruženja iseljenika
Studijska poseta delegacije Biblioteke grada Beograda
Susret Generalnog konzula Zorana Markovića sa predsednikom istanbulske opštine Pendik Kenanom Šahinom
Poseta Zorana Markovića, generalnog konzula Edirnама
Poseta GK Zorana Markovića udruženju iseljenika „Bosna – Sandžak“ u Pendiku
OBAVEŠTENJE GRAĐANIMA
Poseta GK Z.Markovića Izmiru
Uskršnja liturgija
Poseta GK Z.Markovića udruženju iseljenika „Bosna – Sandžak“ u Bajrampaši
Poseta učenika Fakulteta političkih nauka u Beogradu Istanbulu
Poseta međunarodne škole u Istanbulu
Uspeh srpskih sportista na Balkanijadi u Istanbulu Success of Serbian sports at the Balkan in Istanbul
Koncert Željka Joksimovića u Istanbulu
Prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije
Obaveštenje za upis u birački spisak podataka o tome da će birač glasati u inostranstvu
Međunarodni sajam turizma u Istanbulu
Sastanak visokih predstavnika BSEC
Poseta gradonačelniku Istanbula
Susret Generalnog konzula Zorana Markovića sa predsednikom istanbulske opštine Bajrampaša, gospodinom Atilom Ajdinerom
Посета делегације Архива Србије Истанбулу, 24-27. децембар 2013. године
Kurtoazna poseta generalnog konzula Zorana Markovica guverneru Istanbula Nj.E. Huseyinu Avni Mutluu.
Састанак са нашим студентима у Истанбулу
Посета Васељенској Патријаршији
Састанак са привредницима из Србије
Стручна пракса
Arhiva vesti